Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Matematyczny Nowogród 2017 dla licealistów i gimnazjalistów

Na pięć dni z matematyką od rana do wieczora zaprasza do Nowogrodu I Liceum Ogólnokształcące w Łomży, które po raz 6. organizuje spotkanie miłośników Królowej Nauk. - Zapraszamy nie tylko uczniów z wynikami i osiągnięciami w olimpiadach czy konkursach matematycznych – zachęca do udziału nauczyciel matematyki w I LO Konrad Dunajewski, inicjator konkursu wspólnie z Piotrem Łowickim. - Zamysł obozu, w którym co roku uczestniczy 60-70 osób z Łomży i województwa podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego, jest taki, żeby uczniowie mogli zorientować się w swoich możliwościach i umiejętnościach, jaki wybrać kierunek studiów. W spokoju i zaciszu ośrodka w lesie nad Pisą będą mogli poświęcać się rozwijaniu pasji.

Do Nowogrodu na obóz matematyczny przyjeżdżają ci, którzy matematykę postrzegają jako pole dla rozwijania własnej wiedzy, nieskrępowanej wyobraźni, oryginalnego myślenia, żelaznej logiki i życiowej inteligencji. Matematyka dla wielu z nich staje się pryzmatem, przez który przyglądają się rzeczywistości, sobie samym i otoczeniu. Tak jak zadania w podręcznikach stanowią wyzwanie, aby wyliczyć i podać odpowiedź, tak obóz jest okazją, żeby zmierzyć się z równie utalentowanymi i tak samo poszukującymi mądrości młodymi ludźmi. Od sześciu lat zajęcia prowadzi współorganizator dr Jerzy Konarski, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W pięciu edycjach wiedzą i pomysłami z następcami dzielił się olimpijczyk Sebastian Pogorzelski, absolwent UAM Poznań, w czterech – doktorant UW Joachim Jenisiejew, w pierwszej – Aleksandra Zawadzka. Metoda, ażeby do pracy z młodzieżą zapraszać młodych, jest kontynuowana. W tym roku od 17. do 23. września w Nowogrodzie 2017 zajęcia poprowadzi absolwent I LO Michał Łupiński, laureat LXVII Olimpiady Matematycznej, po raz drugi w roli kadry obozu, uczestnik obozu w latach 2013 – 2015. Do kadry należą też: debiutujący Franciszek Budrowski, złoty medalista The Baltic Olympiad in Informatics, 3-krotny laureat Olimpiady Informatycznej, i Karolina Tkaczuk, laureatka XVIII Matematycznego Konkursu MiNI PW, także debiutująca w roli kadry obozu uczestniczka z roku 2016. - Wydaje mi się, że wszystkie osoby, które były laureatami i finalistami olimpiady matematycznej z Podlaskiego, spotykaliśmy wcześniej na obozie – wspomina Konrad Dunajewski. - Laury nie są jedynym celem w naszym przedsięwzięciu: chcemy przyczyniać się do rozbudzania zainteresowania matematyką w jak najszerszym kręgu młodzieży, dla której zagadki matematyczne są szkołą logicznego myślenia.

Mecz, teleskop i filozof
Organizatorzy zapewnią całodzienne wyżywienie i zakwaterowanie w pokojach 2, 3, 4-osobowych w ośrodku położonym w malowniczym zakątku obszaru chronionego krajobrazu nad rzeką Pisą, 20 km od Łomży. Uczestnicy sami w zgłoszeniu deklarują poziom zaawansowania, jednakże w trakcie obozu będą mogli się przenieść do odpowiedniej grupy: początkującej, średniej, olimpijskiej. Będą mieli w programie: zadania do rozwiązywania, wykłady, ćwiczenia, mecz matematyczny, materiały w formie broszury, zawierające zadania, rozwiązania oraz wykłady. Michał Łupiński interesuje się astronomią i zapowiedział, że przywiezie swój teleskop, aby po dniu pełnym trudów główkowania i emocji intelektualnych przyglądać się niebu, gwiazdom i galaktykom. Będzie i drugi profesjonalny teleskop szkolny z I LO im. Tadeusza Kościuszki. Na chętnych do snucia rozważań filozoficznych czeka Jan Łukasiuk, fizyk i nauczyciel filozofii w „Pierwszym”. Komu będzie się chciało rozgrzać mięśnie i czuć adrenalinę, może uczestniczyć w rekreacji pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego Michała Bielickiego. - Obecnie pierwszoklasista I LO Tomek Modzelewski uczestniczył w tym obozie przez trzy lata gimnazjum i triumfował w ogólnopolskiej olimpiadzie matematycznej juniorów – cieszy się Konrad Dunajewski. - Chciałbym, aby zainteresowanie taką formą rozwoju zdolności i umiejętności myślenia abstrakcyjnego, które ma przełożenie praktyczne na wiele sfer rzeczywistości we współczesnym świecie, było jeszcze większe w Łomży i w Podlaskiem. Koszt pięciodniowego obozu wynosi 460 zł, lecz w sytuacji trudnej można ubiegać się o dofinansowanie.
Szczegóły na stronie: www.1lo.lomza.pl

Mirosław R. Derewońko



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę