Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Tylko w 4 z 13 skontrolowanych szkołach niepublicznych na Podlasiu nie stwierdzono nieprawidłowości.

W 9 z 13 skontrolowanych szkołach niepublicznych na Podlasiu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził nieprawidłowości. Osiem tego typu placówek uznało zastrzeżenia i w określonym terminie dostosowało się do nich. Jedna - Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży - nie zgodziła się z trzema na sześć zarzutów. Na Podlasiu naruszeń nie było w 4 szkołach: w Białymstoku - w Wyższej Szkole Matematyki i Informatyki Użytkowej i Wyższej Szkole Menedżerskiej, w Suwałkach - w Wyższej Szkole Służby Społecznej, a w Siemiatyczach - w Nadbużańskiej Szkole Wyższej. Natomiast w tych, w których stwierdzono nieprawidłowości najczęściej dotyczyły one spraw finansowych, między innymi rażąco wysokich odsetek pobieranych od studentów spóźniających się z czesnym, a także warunków umów pomiędzy studentem, a szkołą - na przykład student nie może negocjować żadnych warunków, a szkoły rezerwują sobie prawo do jednostronnej zmiany umowy.


Wśród podlaskich niepublicznych szkół między innymi takie zastrzeżenia były w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, Wyższej Szkole Suwalsko-Mazurskiej w Suwałkach, Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Supraślu, a w Białymstoku: w Wyższej Szkole Ekonomicznej, Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania, Wyższej Szkole Administracji Publicznej, Niepaństwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej i Wyższej Szkole Kosmetologii. I o lie te szkoły uznały zastrzeżenia kontrolerów i dostosowały się do zaleceń, to trzech z sześciu zarzutów nie uznała Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży. Nie zaprzestała na przykład podwójnego karania, czyli nakładania na studenta za opóźnienie w opłacie czesnego - nie tylko odsetek, ale też kary oraz nie wprowadziła zapisu, że nieobecność może być usprawiedliwiana po fakcie - w tej szkole trzeba to robić w tym samym dniu - a jak stwierdzili kontrolerzy - nie zawsze jest to możliwe. Sprawa znajdzie finał w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumetów - i jeżeli ten uzna rację kontrolerów - władze uczelni będą musiały usunąć te zapisy. W całym kraju Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował 190 wyższych uczelni niepublicznych, czyli około 70 procent. Tylko do 20 procent nie wniósł zastrzeżeń. W niepublicznych szkołach wyższych kształci się obecnie jedna trzecia spośród niemal 2 milionów studentów.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę