Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Czym są probiotyki i czemu warto je stosować?

Probiotyki, to inaczej szczepy zdrowych bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Są one obecne w ludzkim przewodzie pokarmowym, u kobiet znajdują się one również w pochwie. Ich obecność jest konieczna, ponieważ ich zadaniem jest regulowanie pracy przewodu pokarmowego. U kobiet zadaniem probiotyków, jest zmniejszanie ryzyko rozwoju wielu infekcji intymnych.

Probiotyki znajdują się naturalnie w pożywieniu. Można je znaleźć w jogurtach naturalnych, kefirach, a także w kiszonej kapuście i ogórkach. Jednak probiotyki można również znaleźć w formie tabletek. Zazwyczaj decydujemy się na ich stosowanie podczas antybiotykoterapii. Co jeszcze warto wiedzieć o probiotykach - odpowiadają eksperci z https://probioxplus.pl/.

Probiotyki – czym one są?


Probiotyki to produkty, które składają się z mikroskładników, a przede wszystkim ze zdrowych bakterii. Są one uznawane za zdrowe, ponieważ korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka. Probiotyki obecne są w sklepach i aptekach i dostępne są jako suplementy diety. Takie preparaty polecają lekarze, kiedy konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Jednak suplementy diety to nie jedyne źródło zdrowych bakterii. Jest nim również żywność. Znajdują się one w dużej części produktów mlecznych, a także w kiszonej kapuście i ogórkach. To właśnie te produkty powinny znaleźć się w codziennej diecie każdego z nas, by dbały one o zdrowie układu pokarmowego.


Jakie działanie mają probiotyki?

Probiotyki, to szczepy kultur bakterii, które celowo wprowadza się do organizmu człowieka. To bakterie, które w medycynie nazywane są Lactobacillus. To bakterie, które są jednymi z ważniejszych dla układu pokarmowego. Istnieją również probiotyczne drożdże. Te bakterie powinny znaleźć w zdrowym układzie pokarmowym człowieka. A szczepy pożytecznych bakterii konieczne są w pochwie kobiety. U kobiet najwięcej jest pałeczka kwasu mlekowego z rodziny Lactobacillus. Te bakterie mają za zadanie utrzymanie kwaśnego pH oraz zapobieganie rozwoju innych bakterii, które prowadzić mogą do zakażenia. Probiotyczne baterie mają za zadanie zapobiegać zakażeniom zwłaszcza tym na drodze pośredniej i bezpośredniej. Dzięki nim, jeśli środowisko zachowa kwaśny odczyn, to złe bakterie będą od razu niszczone. Tak więc jest to idealne środowisko do stałego rozwoju pałeczek kwasu mlekowego. To działanie pośrednie probiotyków.

Działaniem bezpośrednim, jest niszczenie innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest to możliwe dzięki temu, że zdrowe bakterie wytwarzają nadtlenek wodoru, a patogenne bakterie nie są w stanie wytworzyć enzymów, które będą w stanie niszczyć nadtlenek wodoru. Dzięki temu złe bakterie giną i dzieje się to w mechanizmie rozkładu białek i utleniana. W organizmie gromadzą się złe bakterie, ale to tych dobrych ma być więcej. Jeśli równowaga bakteryjna zostanie zaburzona, to może to mieć zły wpływ na zdrowie.

Probiotyki – dlaczego warto przyjmować?

Wiele osób po probiotyki sięga jedynie podczas antybiotykoterapii lub po jej zakończeniu, by móc odbudować florę bakteryjną, która mogła w czasie leczenia zostać zniszczona. To jednak niejedyny powód, dla których warto po nie sięgać. Probiotyki są ważne dla naszego zdrowia, ponieważ wzmacniają one odporność organizmu. Jest tak, ponieważ przyczyniają się one do zwiększenia aktywności makrofagów oraz limfocytów, a dodatkowo korzystnie wpływają one na pracę przeciwciał. Ich obecność jest konieczna do zmniejszenia się ryzyka zaburzenia wypróżniania.

Dodatkowo probiotyki zmniejszają ryzyko pojawienia się problemów z nietolerancją produktów mlecznych. Mają one takie działanie, ponieważ zawierają one w sobie B-galaktozydazy, a także przyczyniają się do sprawnego rozkładania cukrów. Zdrowe bakterie zmniejszają ryzyko wchłaniania się cholesterolu z pokarmów, a także ich spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego

Dla kobiet probiotyki są ważną częścią zdrowia intymnego. Przyczyniają się one do zmniejszenia ryzyka, a także profilaktyki infekcji grzybiczych oraz bakteryjnych pochwy.

Probiotyki podczas antybiotykoterapii

Probiotyki powinny być wdrożone w dietę podczas każdej antybiotykoterapii. Antybiotyki, które stosowane są w dzisiejszej medycynie mają szerokie działanie. Przez to przyczyniają się one nie tylko do niszczenia bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie choroby, ale również niszczą inne bakterie, które są ważne dla organizmu człowieka.

Przez to po zastosowaniu antybiotyków flora bakteryjna może zostać poważne uszkodzona. Jeśli w organizmie dojdzie do zmniejszenia się ilości zdrowych bakterii, to zaczną się w nim gromadzić kolonie złych bakterii, a to prowadzić będzie do zaburzeń w pracy wszystkich układów. Jeśli więc chcemy zapobiec powikłaniom po antybiotykoterapii najlepiej jest sięgnąć po suplementy diety z probiotykami, czyli szczepami zdrowych i pożytecznych bakterii. Takie preparaty najlepiej przyjmować godzinę  od zażycia antybiotyku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko eliminacji zdrowych bakterii przez silne działanie antybiotyku.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę