Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jubileusz III LO w Łomży: „25 lat minęło jak jeden dzień”

Główne zdjęcie
Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO w Łomży

Kiedy III LO w Łomży zaczynało edukować, miało 68 uczniów i 15 nauczycieli, a kiedy świętuje jubileusz 25-lecia, nauczycieli jest 48, zaś uczniów 505. Uśmiechnięta 7-ka stanęła wysoko w progu wejściowym, ażeby wprowadzać ponad 100 gości w sympatyczny nastrój, swojski, ciepły, niemalże rodzinny. - Jesteśmy w naszej szkole traktowani przez nauczycieli z należytym szacunkiem, dlatego też potrafimy odwdzięczyć się szacunkiem pedagogom – wyjawia sekret skutecznego wychowania i owocnej edukacji Michał Tatko, 17-latek z klasy 2. f. Kiedy w sali gimnastycznej trwa uroczystość, wychowankowie super matematyczki Anny Szczęsnej wybiorą najważniejsze wydarzenia 25-lecia.

Marta Gawrych za moment najważniejszy uważa otwarcie szkoły w budynku ówczesnego Zespołu Szkół Medycznych przy ul. Wiejskiej 16. Po czterech latach III LO przenosi się w 1996 do obecnej siedziby przy Senatorskiej 13, gdzie w 1998 otrzymuje patrona: Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej, stąd na skwerku przed zabytkowym gmachem tablica memoratywna pamięci AK. Właśnie to wydarzenie sprzed 20 lat za najważniejsze uznaje Szymon Wądołowski, przypominając, że w czasie II wojny światowej Pokolenie Kolumbów to byli rówieśnicy młodzieży uczącej się od 25 lat w III LO. Nawiązuje do tego Michał Tatko, wymieniający organizowane od 10 lat Konkursy Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my”, w których bierze udział co roku po 100 kilkadziesiąt dzieci z Łomży i województwa podlaskiego. A Bartosz Modzelewski za wydarzenie 25-lecia podaje rok jubileuszowy. Odbyło się dużo imprez, angażujących społeczność szkolną, jak bieg 25-lecia III LO z udziałem 135 uczestników. Na dystansie 3 km 150 m do Lasku Jednaczewskiego zwyciężyli: Dorota Bukowska i Damian Wiśniewski. Na ćwierćwiecze pełnoletni „Trzeciego” chcieli oddać 25 litrów krwi, a w sumie zebrali od donatorów 30 l; łącznie przez 18 lat ponad 650 litrów daru życia. Kojarzyć z tym można, że „Trzecie” od 2001 organizuje Giełdę Pomysłów na Życie przedstawicieli uczelni z całej Polski, zapoznających młodzież szkół średnich z kierunkami i warunkami studiów. W roku jubileuszowym odbył się rajd rowerowy i gra miejska z poznaniem zabytków – jak Domek Pastora z Marszałkiem Józefem Piłsudskim czy Katedra z Kardynałem Wyszyńskim – oraz konkurs fotografii, którego zwycięzcą został Mateusz Kania, dokumentujący unikalne piękno doliny Narwi. Na jubileusz III LO przybył też znawca przyrody i dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi Mariusz Sachmaciński, w latach narodzenia się „Trzeciego” uczeń „Mechaniaka”, zajmującego tenże gmach przed przeprowadzką do nowego przy Przykoszarowej. - W moich latach ta obszerna sala gimnastyczna nie istniała – wspominał ówczesne zwariowane czasy „szkoły życia i troski nauczycieli o młodych”, ściskając grafikę z budynkiem, jakie gościom wręczał Paweł Pianka.

„Nauczyciele zaczęli mnie zauważać, lepiej się uczę...”
Tak jak przy wejściu pozytywnie zaskakują dwie tablice ze zdjęciami pokoleń i z biało-czerwonymi kwiatami pod hasłem „25 lat minęło jak jeden dzień” (nawiązując do piosenki Andrzeja Rosiewicza z „Czterdziestolatka”), tak w sali gimnastycznej wrażenie robi ogromna dekoracja autorstwa Marty Kisiel: 3 kamieniczki pod arkadami, nad nimi wieża ciśnień i Katedra. Obserwujący przez ponad  2 godziny te gmaszyska mogli się zastanowić, co wspólnego mają z 25 latami historii III LO, ale tego prowadząca zgrabnie galę dyrektor Grażyna Chodnicka wprost nie wyjaśniała. Wśród ciekawostek pojawiła się i taka, że pierwszym dyrektorem był Jerzy Cieślewski. Dyrektor w przemowie akcent położyła na cenną wartość wychowawczą bezpośrednich spotkań młodzieży z kombatantami AK i Sybirakami, świadkami i uczestnikami bolesnej historii Polaków. Część sceniczną wypełniały bale z brzozy i biały krzyż, ponieważ o męczeństwie i śmierci traktował godzinny program artystyczny, wzniosło-martyrologiczny. O patriotyzmie żołnierzy i partyzantów, bohaterstwie i ofierze na ołtarzu wolności Ojczyzny recytowali i śpiewali nauczyciele (np. Katarzyna Życzkowska, Lidia Choińska, Janusz Kiljan), absolwenci III LO (Agnieszka Żemek–Pawczyńska, Żaklina Olchowik, Przemysław Kamiński, Cezary Borusiewicz) i aktualni uczniowie, jak Cezary Wiśniewski z II f. Co mu dały dwa lata w III LO? - Stałem się pewniejszy siebie niż w gimnazjum, nauczyciele zaczęli mnie zauważać, lepiej się uczę, ale to także zasługa mojej dziewczyny – wyjawia ujmująco uprzejmy 17-nastolatek. Śmieje się radośnie i bije brawa z publicznością na widok dzieci z kl. 3. SP 7 pod opieką Katarzyny Łebkowskiej, tańczących krakowiaczka. Sam z koleżankami i kolegami zbiera owacje na stojąco za podniosły program, oklaskiwany także przez wiceprezydent Łomży Agnieszkę Muzyk. - 1000 lat to wobec wieczności sekunda – mówi przedstawiciel ratusza, życząc wolności wyboru i od uzależnień. Dorota Modzelewska z Rady Rodziców życzyła pedagogom Szkoły, „aby bogata tradycja i piękna historia były zachętą i inspiracją do kształcenia i wychowywania młodych ludzi. Naszych dzieci...”.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bernadeta Krynicka, poseł na Sejm RP
Foto: dr Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę