W hołdzie ofiarom hitleryzmu na cmentarzu leśnym w Kosówce stanęły dwa drewniane krzyże
"Wybaczamy, ale będziemy pamiętać i modlić się o pokój, by już nigdy więcej brat nie zabijał brata" - powiedział biskup ełcki Jerzy Mazur na cmentarzu leśnym w podgrajewskiej Kosówce. Tu w latach 1941-45 hitlerowcy zamordowali kilkadziesiąt tysięcy osób - mieszkańców ziemi grajewskiej, ale także jeńców wojennych z obozu w Boguszach: Rosjan, Litwinów, Włochów i Francuzów. W odwecie za zbrodnie patrol AK pod dowództwem Czesława Malbarskiego "Dzika" w październiku 1943 roku, zlikwidował 11-osobową grupę egzekucyjną SS-manów.
22-letni mieszkaniec Jedwabnego poświęcił życie ratując tonącą nastolatkę
Do wypadku doszło wczoraj po południu w miejscowości Burzyn nad Biebrzą. Dwaj mężczyźni rzucili się na ratunek dwóm tonącym nastolatkom, z którymi przyjechali nad rzekę. Obie udało się uratować, niestety jeden z ratujących sam utonął. Dwóch młodych mężczyzn zabrało swoją koleżankę oraz jej siostrę nad rzekę. Wskoczyli do wody i przepłynęli na drugą stronę. W tym czasie dziewczynki weszły do wody. Nagle jedna z nich zaczęła tonąć. Starsza siostra ruszyła na ratunek, jednak bezskutecznie. Również ona wpadła w uskok pod wodą. 20-latek wyciągnął na brzeg wycieńczoną, lecz przytomną 16-latkę. Młodsza siostra nieprzytomna unosiła się jeszcze na wodzie. Kolega, który ją ratował zniknął. 20-latek wyciagnął nieprzytomną 12-latkę i zaczął ją reanimować. Po kilku minutach przywrócił jej oddech. Nie zdołał już wydobyć z rzeki kolegi. Jego ciało wyłowili policjanci.
Jak przeżyć upały?
Całą Polskę ogarnęła fala upałów. Dzisiaj w naszym regionie termometry wskazują od 28 do 30 stopni Celsjusza. Jutro ma być tak samo. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Trzeba wyjątkowo zwracać uwagę na to między innymi jak często pijemy różne napoje, w jakich godzinach spacery są dla nas najkorzystniejsze, czy jak się ubierać.
9. Pułk Strzelców Konnych w Grajewie obchodzi swoje święto
W tym roku to także 85 rocznica powstania pułku. Po uroczystym przemarszu ulicami miasta pod Klub „Hades" - na teren dawnych koszar pułkowych, kapelan kultywującej tradycje 9 pułku Brygady Zmechanizowanej z Giżycka ppłk. Niedbała odprawił mszę świętą w intencji poległych i żyjących żołnierzy. Podczas oficjalnych uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i resortowe.
Są zarzuty w sprawie hipermarketu w Łomży
Prokuratura Apelacyjna w Lublinie postawiła zarzuty dwóm osobom, zatrzymanym wczoraj w sprawie nieprawidłowości przy planowanej w Łomży budowie supermarketu. Jedna z zatrzymanych osób to przedstawiciel firmy Echo Development z Kielc, która zabiega o budowę sklepu. Druga to naczelnik Wydziału Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Łomży. Potwierdziły się nieoficjalne informacje o wręczeniu łapówki przez przedstawiciela kieleckiej spółki.
Znaleziono pociski i amunicję artyleryjską z czasów wojny.
Około 600 sztuk pocisków i amunicji artyleryjskiej pochodzącej z okresu II wojny światowej wywieźli saperzy z centrum Wysokiego Mazowieckiego. Na niewypały natrafiono podczas budowy parkinku, ukryte były, prawdopodobnie od wojny, na zaledwie kilkudziesięciocentymetrowej głębokości. W tym samym rejonie miasta na podobny arsenał natrafiono 20 lat temu przy kładzeniu sieci wodociągowej, obecne znalezisko jest prawdopodobnie częścią tej samej całości.
Załoga łomżyńskiego PKS będzie tworzyła spółkę pracowniczą
Za taką formą prywatyzacji firmy opowiedziało się ponad 3/4 biorących udział w dzisiejszym referendum. Spośród 237 uprawnionych z prawa głosu skorzystało 221 pracowników, chociaż 6 osób oddało głosy nieważne, a 17 nie wskazało żadnego z wariantów. Pytania były dwa - jedno dotyczyło prywatyzacji poprzez utworzenie spółki pracowniczej, drugie- poprzez komercjalizację, czyli przekształcenie firmy w spółkę Skarbu Państwa.
Referendum w łomżyńskim PKS
"Czy jesteś za utworzeniem spółki pracowniczej" oraz "czy jesteś za komercjalizacją"- wybór między tymi pytaniami ma dziś przed sobą każdy z pracowników łomżyńskiego przedsiębiorstwa PKS. W siedzibie firmy w Łomży oraz w jej filiach w Kolnie i Grajewie trwa referendum, w którym około 250 pracowników ma zadecydować o przyszłości przedsiębiorstwa.
W Łomży dziś spotkania poświęcone Czesławowi Miłoszowi.
Czesław Miłosz powraca do Łomży. 25 lat temu po raz pierwszy przyjechał nad Narew na zaproszenie poety Jana Kulki. I choć obaj poeci odeszli już, to w Łomzy ciagle sa obecni. Za sprawą Milosz Institute. Library & Archives oraz Urzędu Miejskiego w Łomży, rozpoczyna sie dziś trzydniowy cykl spotkań, projekcji i dyskusji upamiętniających 25 rocznicę wizyty laureata nagrody Nobla nad Narwią. O 14.00 w skansenie w Nowogrodzie, od którego rozpoczął tu swoją wizytę Czesław Miłosz, rozpocznie się dyskusja liteartów. Wezmą w niej udział min. Urszula Kozioł, Krzysztof Karasek, Grażyna Miłosz i Aleksander Fiut.
Nauczycielka pozwała rodziców do sądu
Czy rodzice uczniów w trosce o poziom nauczania znieważyli publicznie nauczycielkę? Taką kwestię będzie musiał rozstrzygnąć łomżyński sąd, do którego z pozwem w tej sprawie zwróciła się nauczycielka gimnazjum w Glinkach w gm. Kolno. Rodzice mieli zarzuty co do jakości jej pracy i sprowadzili do gimnazjum inspektorów z kuratorium oświaty. Okazało się jednak, że w myśl zapisów Karty Nauczyciela, kontrolowana pedagog ma do sierpnia tego roku ważną, pozytywną ocenę swojej pracy i nie można jej podważać.
Wojewoda unieważnił uchwałę rady miejskiej Łomży w sprawie dbania o zieleń na prywatnych terenach.
Samorząd nie może zmuszać mieszkańców do dbania o zieleń na ich prywatnych terenach- uznał wojewoda podlaski. Wojewoda unieważnił uchwałę rady miejskiej Łomży w tej sprawie. Radni chcieli, by właściciele nieruchomości w mieście mieli obowiązek koszenia trawy na swoich terenach oraz usuwania chwastów i odrostów drzew i krzewów, które mogłyby przeszkadzać sąsiadom. Wojewoda podlaski wyjaśnił radzie, ze obowiązki mieszkańców w tym zakresie reguluje ustawa.
Pirat-rekordzista
Łomżyńska policja po pościgu zatrzymała pirata drogowego. Policjanci zwrócili na niego uwagę kiedy przejechał koło fotoradaru ustawionego w Jakaci Dwornej. Kierowca motocykla jechał tak szybko, że urządzenie nie pokazało jego prędkości. Prędkośc maksymalna jaką fotoradar może wykryć to 250 km/h. Niewykluczone, że motocklista jechał szybciej. Policjanci przekazali informację o piracie kolejnym patrolom. Kierowca nie zatrzymał się jednak na wezwanie patrolu w Śniadowie, później w Ratowie Piotrowie i Konarzycach. W tej miejcowości zawrócił w kierunku Szczepankowa. I dopiero na tej drodze policjantom udało się zatrzymać motocyklistę.
Podejrzani o morderstwo w rękach łomżyńskiej policji
Łomżyńscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o zamordowanie kobiety. "Policjanci zatrzymali trzech mieszkańców powiatu wołomińskiego w wieku 27-32 lata podejrzanych o zamordowanie 20 letniej Kingi B., także mieszkanki powiatu wołomińskiego" - mówi Krzysztof Leończak oficer prasowy łomżyńskiej policji.
Kapelusz w herbie Łomży zamiast jelenia?
Czy kapelusz Hanki Bielickiej zastąpi w herbie Łomży jelenia? Taką propozycję złożyli uczestnicy rozstrzygniętego dziś w Łomży konkursu plastycznego pod hasłem “Herb Łomży”. Młodzi uczestnicy konkursu udowodnili bardzo dobrze, że wiedzą jak wygląda herb nadnarwiańskiego grodu. Znakomita większość z ponad 150 nadesłanych na konkurs prac to reliefy, rzeźby, snycerka, ale pojawiły się też herby z masy solnej, z zapieczonego ciasta naleśnikowego, wyklejanki, a nawet rzeźby w mydle. W sumie jury nagrodziło autorów dziewięciu prac ze szkół podstawowych nr 4, 7 i 9 oraz z gimnazjów nr 6 i 8. Co ciekawe jednak na konkurs zatytułowany “Herb Łomży” wpłynęły prace w kształcie kapeluszy Hanki Bielickiej.
Ambasador Biznesu - Podlasie 2006
Działająca od czterech lat Grupa "Biznes Polska" z Wysokiego Mazowieckiego zdobyła tytuł "Ambasadora Biznesu - Podlasie 2006". Zajmuje się gromadzeniem i sprzedażą informacji o przetargach. Zaczynała od 4 pracowników i 4 komputerów. Dziś zatrudnia już ponad 80 osób. Drugie miejsce zajęła firma "Refleks", a trzecie "Agrovita". W tym roku w konkursie startowało ponad 60 małych i średnich firm z województwa podlaskiego. 8 edycję "Ambasadora Biznesu - Podlasie 2006" zorganizowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.
Jeszcze w tym roku 165 osób może znaleźć pracę w podlaskiej policji
Trwa właśnie nabór do wszystkich jednostek powiatowych i miejskich w województwie. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do końca lipca - poinformował komisarz Tomasz Komarewski z zespołu doboru kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Pod koniec sierpnia przyjętych ma być 40 osób, a w listopadzie - kolejnych 125.
Turniej Bilardowy Domów Dziecka w Łomży
Bracia Adrian i Karol Bąkowscy - wychowankowie Zespołu Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Łomży zostali zwycięzcami w swoich kategoriach wiekowych w turnieju bilardowym Domów Dziecka, który został zorganizowany w Łomży. Ich placówka zdobyła też pierwsze miejsce drużynowo przed Domem Dziecka z Zambrowa i Domem Dziecka nr 1 w Białymstoku. W grupie młodszej drugie miejsce przypadło Kamilowi Żukowskiemu z Łomży, trzecie- Mirosławowi Kowalczukowi z Zambrowa. W grupie starszej na drugiej pozycji uplasował się Cezary Misiukiewicz z Zambrowa przed Łukaszem Żukowskim z Łomży.
Laureaci Konkursu Historycznego "Epoka Prymasa Tysiąclecia"
65 uczniów z 22 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województw podlaskiego i mazowieckiego rywalizowało w Czyżewie w IV Konkursie Historycznym "Epoka Prymasa Tysiąclecia". Wśród 10 szkół średnich bezkonkurencyjny okazał się Zespół Szkół Rolniczych w Krzyżewie, którego uczniowie: Tomasz WOŁPIUK i Łukasz CZARNOWSKI zajęli dwa pierwsze miejsca i wywalczyli drużynowe zwycięstwo dla swojej szkoły. Na trzeciej pozycji uplasowała się Justyna ZAKRZEWSKA- uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie.
Jak Zajkowski ze Sroczyńskim o ŁKS-ie rozmawiali...
Problemy łomżyńskiego ŁKS-u - omawiali łomżyńscy radni. Klub ma dług. Wchodzi do II ligi. Wegług radnych klub ma pretensje, że miasto mu nie pomaga. Władze miasta mówią, że zarząd klubu nie wywiązuje się z zobowiązań.
Kolejny sukces muzykującej rodziny z Piątnicy.
Muzykująca Rodzina Lewiarzy z Piątnicy zdobyła III miejsce na 9 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Rodzinnej "FAMILIA-TCZEW 2006". Nagrodę specjalną - dwutygodniowy pobyt na koloniach w Lądku Zdroju z wycieczkami do Pragi i Wiednia - otrzymała Adela Lewiarz za wykonsanie piosenki festiwalowej.