Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Główne zdjęcie
fot. WSS-E Białystok

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada - przypomina Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku, ale pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1974 roku. I choć od lat wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu w dalszym ciągu – jak wynika z badania KANTAR Polska 2019 - prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy. Okazuje się, że tylko 13% z nich planuje podjąć próbę rzucenia nałogu.

W 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Specjaliści z WSS-E podkreślają, że przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt  chorób układu krążenia, układu  oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze.

Przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia specjaliści podkreślają, że palący papierosy są zagrożeniem dla siebie i najbliższych, oraz że nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem i że jest ono szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. 
- W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie – apelują pracownicy sanepidu i przywołują kolejne, wyniki badań. - Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci (Tobacco Atlas 2012). 

Niestety palenie to nałóg, z którym trudno się dobrowolnie rozstać. W ciągu ostatniego roku tylko 16% palących podjęło próbę zaprzestania palenia. Jeszcze mniej - tylko 13% palaczy planuje podjąć tą próbę w najbliższym czasie!


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę