Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" chcą zwolnienia wojewódzkiej konserwator zabytków

Główne zdjęcie
Prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz

Domagają się zwolnienia wojewódzkiej konserwator zabytków i jej zastępczyni. Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" wystosowali w tej sprawie list otwarty do wojewody podlaskiego.

Jak mówi Marcin Sochoń, rzecznik stowarzyszenia, to efekt wypowiedzi konserwator. W jednym z wywiadów zarzuciła ona stowarzyszeniu, że te prowadzi swoje badania w Wiźnie niezgodnie z prawem.

- W związku ze skierowaniem nieuzasadnionych, krzywdzących, ale przede wszystkim szkalujących nas i nieprawdziwych oskarżeń o tym, że rzekomo 12 października 2019 w Wiźnie prowadziliśmy poszukiwania zabytków wbrew warunkom wydanego pozwolenia, zwracamy się o zwolnienie z pracy w trybie dyscyplinarnym podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz jej zastępcę - informuje Marcin Sochoń.

Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia ani prokuratura, ani sąd nie dopatrzyły się łamania prawa w ich działalności, stąd prośba do wojewody. Wojewódzka konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz twierdzi, że stowarzyszenie mija się z prawdą w swoim oświadczeniu. A decyzja prokuratury i sądu, na którą powołują się jego członkowie, dotyczy tylko jednego z wątków, o którym konserwator poinformowała prokuraturę.

- Jeśli chodzi o prowadzenie badań archeologicznych bez pozwolenia, sprawa ma charakter rozwojowy. Otrzymaliśmy pewne informacje dotyczące tej sprawy z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, które nie są optymistyczne dla Stowarzyszenia "Wizna 1939". Jeśli chodzi o Strękową Górę, wszczęto dochodzenie w obu przypadkach o naruszenie ustawy o ochronie zabytków, czyli prowadzenie poszukiwań i badań - tłumaczy Małgorzata Dajnowicz.

Członkowie stowarzyszenia domagają się też przeprosin od konserwator zabytków.

Sprawa dotyczy badań, które stowarzyszenie prowadziło od 12 października 2019 roku w Wiźnie. Badacze trafili wtedy na szczątki ludzkie, najprawdopodobniej ofiar zbrodni dokonanej przez Niemców na mieszkańcach miejscowości narodowości żydowskiej.

Wojewódzka konserwator zabytków zarzuca Stowarzyszeniu "Wizna 1939" niewłaściwe prowadzenie badań w Wiźnie i Górze Strękowej.

mm
nie, 04 października 2020 17:25
Data ostatniej edycji: nie, 04 października 2020 23:41:08

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę