Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Psychoedukacja dzieci i młodzieży w Łomży to konieczność!

Powstał zespół, mający stworzyć lokalną strategię zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych dzieci i młodzieży. To jedno z działań w ramach „Inicjatywy uchwałodawczej na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!” realizowanej przez Stowarzyszenie Sapere Aude. W pierwszym roboczym spotkaniu uczestniczyli psychologowie, pracownicy socjalni, nauczyciele, przedstawiciele NGO oraz radni, dyskutujący o tym, co i jak trzeba zrobić, żeby dzieci i młodzież z problemami natury psychologicznej i emocjonalnej mogły otrzymać pomoc.

Projekt „Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!” jest odpowiedzą na istniejący i coraz bardziej narastający po pandemii problem, to jest braku lokalnej strategii zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych dzieci i młodzieży. Różnego rodzaju problemy ze sfery psychologiczno-emocjonalnej oraz choroby są obecnie coraz częściej diagnozowane u dzieci już na początku ich edukacji w szkole podstawowej, a z wiekiem ulegają one tylko pogłębieniu. Tymczasem w Łomży wciąż obowiązuje „Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Miasta Łomży na lata 2011-2015”, który nie był aktualizowany od lat. Stąd społeczna inicjatywa, mająca zwrócić uwagę lokalnych władz, instytucji oraz całej społeczności na problem, który nie dość, że narasta, to jego dalsze zaniedbywanie może mieć katastrofalne skutki dla przyszłych pokoleń - już teraz młodzi ludzie mają problem z komunikacją czy wysłowieniem się oraz zamykają się w sobie, żyjąc bardziej w świecie wirtualnym niż rzeczywistym. Stąd pomysł stworzenia 9-10-osobowego, fachowego zespołu, mającego opracować lokalną strategię zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych u dzieci i młodzieży.
- Powołujemy dzisiaj zespół roboczy, który najpierw opracuje diagnozę problemu, a później program wsparcia dzieci i młodzieży - mówi Tomasz Wróblewski, prezes Stowarzyszenia Sapere Aude i inicjator projektu. - W dalszej kolejności chcemy zebrać co najmniej 300 podpisów, aby przygotować inicjatywę uchwałodawczą, która jesienią zostanie skierowana do Rady Miejskiej Łomży. Mam nadzieję, że radni poprą naszą inicjatywę, bo warto wygospodarować środki na takie działania - albo dla organizacji pozarządowych, albo nieformalnych grup, bo z tego co obserwuję tak to wygląda w innych miastach, że to one prowadzą psychoedukację dzieci i młodzieży w szkołach. Kolejna ważna sprawa to bezpłatne porady psychologiczne, bo skoro można bezpłatnie uzyskać poradę prawną, to coś takiego powinno być również dostępne w kontekście zdrowia psychicznego młodych ludzi - również z racji wysokich cen takich porad i sesji psychologicznych. Myślimy też o specjalnych skrzynkach w szkołach, umożliwiających uczniom zgłoszenie problemu w sytuacji, kiedy nie chcą korzystać z pomocy psychologa w szkole, ale na zewnątrz. Jak widać problemów jest dużo, ale trzeba to wszystko uporządkować, dokładać tę przysłowiową cegiełkę do cegiełki, żeby stworzyć taką strategię i pomagać młodym ludziom.

424627025_1100330281316614_2338062463917805551_n.jpg
W spotkaniu roboczym w siedzibie Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej uczestniczyli Grażyna Czajkowska, wnioskująca wprowadzenie w Łomży inicjatywy uchwałodawczej na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, Marta Jankowska, Małgorzata Wołejko-Cychol, Robert Zwierzyński, Krzysztof Kozicki, Stanisław Kaczyński, Justyna Jarząbska, Alicja Cuellar-Tarczewska, Marta Brzozowska, radni Dariusz Domasiewicz i Artur Nadolny oraz rzecz jasna inicjator wszystkiego Tomasz Wróblewski.
- Bardzo dziękuję Tomaszowi Wróblewskiemu, że zaprosił mnie do udziału w tej inicjatywie uchwałodawczej - mówi Dariusz Domasiewicz. - Jako radny bardzo chcę w tym uczestniczyć, bo to temat niezwykle ważny, o którym głośno w mediach ogólnopolskich, ale u nas lokalnie mówi się o tym trochę mniej. Tymczasem nasze dzieci nie różnią się od tych z większych miast, też mają różne problemy, a dochodzą do nich różne zagrożenia, chociażby hejt w internecie, kiedy słowem jest tak łatwo skrzywdzić. Dlatego uważam, że jest to inicjatywa niezwykle na czasie - sam jestem ojcem 13-latka, więc wiem, że są teraz zupełnie inne czasy niż wtedy, kiedy my chodziliśmy do szkoły, bo teraz wszystko można wrzucić do sieci, czego efektem są nie tylko nieprzyjemne konsekwencje, ale czasem nawet tragedie. Sam byłem ostatnio świadkiem czegoś takiego na radzie rodziców w szkole, do której uczęszcza moje dziecko, kiedy był hejt na jedno z dzieci - dlatego musimy przeciwdziałać takim sytuacjom, zapewnić dzieciom i młodzieży wsparcie w kwestii opieki psychologicznej- jako radny dołożę wszelkich starań, żeby coś takiego powstało.
Wagę tego problemu, nasilającego się po pandemii i z powodu tego, że dzieci i młodzież żyją w świecie wirtualnym, nie rozstając się z telefonem oraz jego przyszłe konsekwencje, dostrzega też Artur Nadolny - nie tylko radny i rodzic, ale również doświadczony nauczyciel.

424634054_1100330224649953_3269981042952773968_n.jpg

- Każda inicjatywa, która skupia się na dzieciach i ich problemach, jest niezwykle ważna - podkreśla Artur Nadolny. - Po tym pandemicznym okresie mamy znaczny wzrost problemów związanych z psychiką uczniów, więc bardzo dobrze, że powstają takie obywatelskie inicjatywy, które pozwolą pomóc tym osobom, które takiej pomocy potrzebują. W tej chwili wygląda to często tak, że uczniowie nie wiedzą gdzie się zgłaszać, rodzice też powinni obserwować swoje dzieci, bo są zapracowani, zabiegani, tracą z nimi kontakt i często nie wiedzą z jakimi problemami dziecko się zmaga. Musimy też pamiętać o tym, że ta młodzież jest teraz zupełnie inna niż jeszcze 15 czy 20 lat temu, bo wiele się zmieniło, niestety na gorsze. Musi więc nastąpić duża, systemowa zmiana, bo już dochodzi do wielkich tragedii, jest coraz więcej prób samobójczych i samobójstw. Można to jednak przeprowadzić, szczególnie kiedy są ludzie, którzy chcą się w coś takiego zaangażować.

Poza stworzeniem strategii oraz przygotowaniem inicjatywy uchwałodawczej, która jesienią tego roku powinna zostać skierowana do Rady Miejskiej Łomży, w ramach działania odbędzie się również kampania społeczna na temat zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, debata ekspercka i podsumowująca całość konferencja naukowa na jednej z łomżyńskich uczelni.
Kolejnym celem jest stworzenie punktu informacyjno-edukacyjnego dla rodziców, w ramach którego będą organizowane warsztaty dla rodziców dzieci, które borykają się z problemami emocjonalnymi oraz szkolenia, spotkania i konsultacje z psychologiem.

424684989_1100330277983281_1967216138255520466_n.jpg

- Myślę, że wszyscy zgadzamy się z tym, że taka inicjatywa jest niezwykle ważna i bardzo potrzebna - zauważa Krzysztof Kozicki. - Po okresie pandemii wszystkie statystyki pokazują dramatyczny wzrost problemów psychicznych, zwłaszcza u dzieci. Od niedawna udzielam się również w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i stamtąd również dostaję wiele takich sygnałów, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie też widzimy na co dzień, jaka jest skala tych problemów natury emocjonalnej. Dlatego szukanie dobrych pomysłów i rozwiązań jest tutaj jak najbardziej potrzebne, a zaproszenie do tego projektu fachowców, bo niektóre panie znam z regularnej pracy na rzecz doradztwa czy psychologicznego wsparcia dzieci i młodzieży, uważam za bardzo korzystne. Poza tym jak ludzie spotykają się i rozmawiają zawsze jest szansa, że zrodzą się nowe pomysły - w Łomży jest wsparcie dla dzieci i młodzieży, sporo w tym zakresie robi Wojewódzki Ośrodek Terapii, ale potrzeby są ogromne, stąd konieczność kolejnych działań.

Po powołaniu społecznego zespołu odnośnie wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży w Łomży natychmiast ratusz zadeklarował po 9 latach, że powołuje swój zespół ekspercki oraz magistrat deklaruje wygospodarowanie skromnej kwoty 30 tysięcy. Dla chcącego nic trudnego…

Działanie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

tekst płatny

 




 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę