Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Oferty na brakujący fragment obwodnicy Łomży

Główne zdjęcie
S61 Łomża Zachód - Kolno, rejon przyszłego węzła Łomża Zachód (fot. GDDKiA Krzysztof Nalewajko)

Siedem firm i konsorcjów chce wybudować newralgiczny odcinek obwodnicy Łomży tj. od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. Poza 13-kilometrowym odcinkiem S61 powstanie 7-kilometrowy łącznik do DK 64 w Elżbiecinie. Dziś otwarto oferty.

Droga podrożała
Najniższą cenę za wybudowanie prawie 13-kilometrowego odcinka S61 zaproponowało konsorcjum NDI (lider), NDI SOPOT i B4 (partnerzy) - 660,01 mln zł. Najdroższą ofertę przedstawiło konsorcjum firm PORR (lider), UNIBEP oraz BUDREX (partnerzy) - 795,19 mln zł. Wszystkie złożone oferty mieszczą się w naszych szacunkach (971,3 mln zł) – podsumowuje GDDKiA. Teraz komisja przetargowa rozpocznie procedurę badania i oceny ofert w celu wyłonienia tej najkorzystniejszej.

Dyrekcja w komunikacie przypomina, że zawsze wygrywa najtańsza oferta, a rzetelna wycena robót pozwoli na skuteczną i terminową realizację prac w przyszłości. Tym bardziej zastanawiające są wskazane wyżej oferty, które na pierwszy rzut oka nie odzwierciedlają postulowanych przez branżę ryzyk i obserwowanych wzrostów cen materiałów i wyrobów budowlanych.

Drugi przetarg 
Przypomnijmy, że to drugi przetarg na obwodnicę Łomży z ponad kilometrowym mostem na Narwi. Ma on wyłonić wykonawcę, który zrealizuje inwestycję po odstąpieniu GDDKiA od umowy z włoską firmą TOTO. Poprzedni wykonawca wykonał większość prac projektowych i 12 listopada 2020 r. uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Ze względu na niewielki postęp prac w terenie w zakresie przygotowania frontu robót i mimo dwóch kolejnych wezwań do rozpoczęcia konkretnie wskazanych prac – robót nie rozpoczął. W maju br. GDDKiA odstąpiła od umowy z nierzetelnym wykonawcą. 23 lipca br. ogłoszono nowy przetarg, gdzie zainteresowane firmy do 30. września mogły składać swoje oferty. 

Kryteria i warunki
W nowym przetargu wymagamy, aby prace projektowe (w zakresie optymalizacji i wykonania brakujących projektów) oraz roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 16 grudnia do 15 marca), natomiast nie wlicza się ich do etapu robót. Wśród kryteriów pozacenowych jest m.in. możliwość skrócenia terminu wykonania zadania maksymalnie o trzy miesiące, za co są przyznawane dodatkowe punkty. Natomiast wśród warunków przetargu jest kilka istotnych etapów realizacji umowy, tzw. kamieni milowych. Jednym z nich jest wykonanie robót oraz uzyskanie w imieniu i na rzecz GDDKiA, jako inwestora, wszelkich wymaganych przepisami decyzji. Umożliwi to udostępnienie do ruchu minimum jednej jezdni drogi S61 (w przekroju 1x2) na całej długości trasy głównej, w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy.

W obecnym przetargu zastosowano następujące kryteria oceny ofert: cena - 60 proc. oraz skrócony termin wykonania i gwarancja jakości - 40 proc.  

Obwodnica i łącznik
Odcinek węzeł Łomża Zachód - węzeł Kolno, stanowiący kluczową część obwodnicy Łomży, będzie miał długość 12,92 km i powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Nie wiadomo jakiego rodzaju będzie tu nawierzchnia (betonowa, asfaltowa), ponieważ jej rodzaj ma wybrać wykonawca.

Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, a także urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, urządzeń oczyszczających (separatory) czy przejść dla zwierząt). Wybudowane zostaną trzy węzły drogowe: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ oraz nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi.

W ramach zadania powstanie również fragment jednojezdniowej DK64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości 6,96 km. Odcinek DK64 będzie miał jedną jezdnię, skrzyżowania w postaci rond z istniejącą DK61 w rejonie miejscowości Marianowo oraz z istniejącą drogą DK64 w rejonie miejscowości Elżbiecin.

Strategiczna Łomża
Realizacja drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce. Ma też znaczenie europejskie, łącząc się z drogę ekspresową S8 Wrocław – Warszawa – Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

Szybka i sprawna realizacja twego odcinka S61 stanowiącego obwodnicę Łomży jest kluczowa dla mieszkańców miasta. GDDKiA chce, aby Via Baltica w tym fragmencie od grudnia 2023 roku była przejezdna bez większych problemów na całej jej długości po jednej nitce. Budowa drugiej jezdni i zakończenie budowy odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno ma nastąpić w 2024 roku.

Realizacja S61 Łomża Zachód - Kolno, tak jak pozostałych odcinków pomiędzy Podborzem a Stawiskami, jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę