Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Internetowe „Okno na kulturę” Regionalnego Ośrodka Kultury

– Chcemy promować czynne uczestnictwo w kulturze! – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Świat w dobie koronawirusa bardzo się zmienił, ale musimy iść z duchem tych zmian, stąd nasza najnowsza propozycja, cykl działań „Okno na kulturę”. Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury ROK zrealizuje do końca października pięć projektów online, w tym Letni Festiwal Piosenki Pozytywnej, koncerty z udziałem Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej, Grzegorza Sekmistrza, Żakliny i Michała Olchowików, konkursy plastyczny i gwarowy oraz warsztaty folklorystyczne.

– Pandemia była dla nas ogromnym ciosem – mówi dyrektor Cholewicki. – Praktycznie z dnia na dzień wszystko stanęło, a kiedy już można było wrócić do częściowej aktywności wyglądała ona zupełnie inaczej niż w lutym czy jeszcze na początku marca. Dlatego gdy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs, na zasadzie wspomożenia instytucji kultury, zgłosiliśmy się od razu i pozyskaliśmy ministerialny grant w wysokości 38 tysięcy złotych. 

Owo dofinansowanie w ramach programu „Kultura w sieci”, umożliwi Regionalnemu Ośrodkowi Kultury, wspieranemu przez Starostwo Powiatowe w Łomży i Fundację Sztuk i Dialogu, realizację aż pięciu zadań online. Ich główny cel to „zwiększenie dostępności i udziału w kulturze za pomocą nowoczesnych, internetowych środków komunikacji”, a ich potencjalnymi odbiorcami są osoby w każdym wieku, od dzieci do seniorów, również niepełnosprawne.

Do rozśpiewanych w wieku 7-19 lat adresowany jest Letni Festiwal Piosenki Pozytywnej part. 2, kontynuacja w szerszym zakresie podobnej inicjatywy ROK-u z czasu lockdownu. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie nagrania, piosenki jak najbardziej radosnej, optymistycznej i pozytywnej w formacie audiowizualnym MP4, z spośród których jury wybierze najlepsze, nagrodzone profesjonalną sesją w studio nagrań oraz pozostałe, za które laureaci otrzymają nagrody rzeczowe. Przewidziana jest również internetowa nagroda publiczności.

Nie zabraknie też rzecz jasna kameralnych koncertów, nagrywanych w siedzibie ROK i udostępnianych w sieci. Są planowane we wrześniu, będzie ich kilka i na tę chwilę wiadomo już, że wezmą w nich udział kwartet BIOacoustic Żakliny i Michała Olchowików z udziałem Dariusza Boguskiego i Mateusza Bakuna oraz Skiela Kapela Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Grzegorza Sekmistrza. Pierwszy zespół zaprezentuje muzykę świata w efektownych opracowaniach, w tym słynne walce i tanga, drugi repertuar kurpiowski w aranżacjach czerpiących z jazzu i funky.

Część konkursowa zadania to „Pogodny konkurs plastyczny” online i prezentacja technik plastycznych oraz konkurs gwarowy „Kurpiowski zew” online. Prace mogą nadsyłać młodzi rysownicy i malarze liczący 7-19 lat, najlepiej „przedstawiające pozytywne twórcze spędzanie wolnego czasu, czasu aktywności np. z rodziną, przyjaciółmi”. Poza częścią konkursową odbędą się również prezentacje online wybranych technik plastycznych m. in. decoupage, papieroplastyki i ceramiki. Konkurs gwarowy „Kurpiowski zew” jest adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat z regionu łomżyńskiego, a polega na przesłaniu nagrania tekstu gwarowego w formacie MP4. Najlepsi uczestnicy obu konkursów zostaną nagrodzeni, a ich prace doczekają się prezentacji na stronie internetowej i w mediach społecznościowych ROK Łomża.
– Tak jak z piosenką, muzyką czy z innymi formami sztuki ludowej stoimy bardzo dobrze, tak z gwarowymi gadkami w naszym regionie nie jest najlepiej – zauważa Jarosław Cholewicki. – Stąd pomysł zainteresowania nimi młodzieży, chęć upowszechniania i promowania szeroko rozumianego folkloru. 

Pomoże w tym niewątpliwie kolejne zadanie w ramach „Okna na kulturę”, prezentacje online wiedzy o folklorze wybranych regionów Polski z wykorzystaniem kostiumów, poparte programem edukacji regionalnej „Wiedza o folklorze”. 

– To jest nasza misja, a w zmieniających się realiach świata naznaczonego pandemią ROK Łomża musi wprowadzać nowe rozwiązania, być instytucją otwartą – podkreśla dyrektor Cholewicki, zachęcając do dokonywania nagrań, wykonywania prac plastycznych i nadsyłania zgłoszeń, bo atrakcyjne nagrody czekają już na najlepszych.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę