Zakończenie sezonu Filharmonii i początek festiwalu Drozdowo-Łomża
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zakończyła trudny, ale bardzo udany artystycznie sezon 2020/21. Koncert z udziałem Anny Kingi Osior, Jacka Szymańskiego i Dariusza Wójcika był jednocześnie preludium XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2021. Festiwal potrwa do 11 lipca, obejmując jeszcze 13 koncertów w sześciu miejscowościach. – Cieszę się bardzo, że udało nam się wrócić do większej ilości koncertów oraz z tej współpracy z profesorem Zarzyckim i Filharmonią Kameralną w jej nowej, pięknej sali o świetnej akustyce! – podkreśla Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu, zapraszając do udziału w kolejnych koncertach.
Marta Perkowska laureatką w Białymstoku i jedzie dalej
Marta Perkowska laureatką wojewódzkich eliminacji 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jako jedyna reprezentowała Łomżę w Białymstoku, a teraz będzie reprezentować Łomżę i podlaskie we Włocławku.
Życie napędzane pasją
Fotografik Robert Bałdyga spotkał się z czytelnikami i miłośnikami przyrody w Hali Kultury. Promował wydaną w ubiegłym roku książkę „Ptaki doliny Biebrzy i Narwi”, którą stworzył z autorem tekstów Markiem Pióro. Opowieści z ptasiej krainy zilustrował zdjęciami, w tym ptaków coraz rzadziej występujących na terenie całego kraju i zagrożonych wyginięciem, jak kraska. Nie zabrakło też historii spotkania z wilkiem czy wspomnień związanych z Wiktorem Wołkowem.
„Powrót do korzeni” Mikołaja Kaliny
Mikołaj Kalina zaprezentował w Galerii Pod Arkadami fotografie i obiekty fotograficzne. Składają się one na dwa cykle, „Samotność” i „Camp Collection”, ukazujące problem samotności we współczesnym świecie oraz brak odwagi w poszukiwaniu własnej tożsamości, co skutkuje bezmyślnym naśladowaniem różnych wzorców. – Tytuł wystawy „Powrót do korzeni” nawiązuje i do mojego powrotu do Łomży po 14 latach, kiedy miałem tu pierwszą wystawę indywidualną razem z tatą, i do tematów prac – mówi Mikołaj Kalina. – Oba te tematy sprawiają, żebyśmy pomyśleli o sobie i wrócili do korzeni, które nas ukształtowały i wciąż sprawiają nam wiele radości.
Wakacyjne zajęcia w MDK-DŚT
Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na wakacje liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, nie zapominając przy tym o dorosłych. – Planujemy zajęcia wakacyjne w trzech blokach – zapowiada Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Pierwsze będą odbywać się w naszej siedzibie na początku i pod koniec wakacji. Kolejne „Lato z kulturką“, prawie dwutygodniowe, ale bez weekendów, będą towarzyszyć Café Kultura na Starym Mieście. Kolejne to warsztaty w Parku Jana Pawła II–Papieża Pielgrzyma w sierpniu, a udział w tych wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
Łomżynianka wygrała 15 tysięcy złotych
Dorota Sokołowska zawsze powtarza, że "Łomża jest moim pierwszym miejscem na ziemi", bo w mieście nad Narwią ukończyła "Siódemkę" i I LO. Z tym miejscem wiążą się bliscy ludzie, którzy ją kochali: rodzice, bracia, wujowie, przyjaciółki. Ceniona reporterka Radia Białystok zwyciężyła w konkursie na reportaż Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Towarzystwa Dziennikarskiego i Fundacji Collegium Civitas pod hasłem „Kultura w pandemii – pandemia w kulturze”. Łomżynianka dostała I nagrodę 15 000 zł za "Odę do schodów". Oda do młodości, do radości, owszem, ale do schodów?!
Konkurs „Łomża – moje miasto” rozstrzygnięty
Maja Kazimierczuk i Adrianna Żelazna oraz Dominika Zuzga i Kacper Jeżewski to zwycięzcy konkursu plastycznego „Łomża - moje miasto”. Ogłoszony podczas kwietniowych Dni Literatury Dziecięcej konkurs był skierowany do uczniów łomżyńskich szkół podstawowych. Miał kształtować wśród nich emocjonalny stosunek do rodzinnego miasta oraz zainteresować jego przeszłością i teraźniejszością. – Widać, że młodym mieszkańcom Łomży podoba się ich miasto, dostrzegają jego urok i chcą by było ono piękne, kolorowe i pełne zieleni! – mówi Elżbieta Piasecka-Chamryk, kierownik Filii nr 6 MBP. Pokonkursową wystawę można już oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Finał 28 Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2021
Impreza folklorystyczna o bogatym programie podsumowała 28 Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. – Ze względu na sytuację epidemiczną, kwalifikacje i sama ocena uczestników konkursu odbywała się w formie online – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Podczas wczorajszego dnia na scenie zaprezentowali swoje umiejętności jedynie laureaci pierwszych nagród i inni uczestnicy, wytypowani przez jury do udziału we wspomnianym koncercie. Był też spektakl „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” Teatru Lalki i Aktora, a na finał zaśpiewała Hanka Wójciak.
Filharmonia Kameralna zagrała w nowej sali
Sala koncertowa Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego została oficjalnie oddana do użytku. Kilkugodzinny blok różnych występów zwieńczył koncert łomżyńskich filharmoników pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, z udziałem skrzypaczki Kamili Wąsik-Janiak oraz pianisty Pawła Kowalskiego. – Łomża jest chyba ostatnim miastem filharmonicznym, które ma nowy obiekt – mówi Paweł Kowalski. – Jestem bardzo dumny z tego, że po mojej poprzedniej wizycie w Łomży w roku 2015 mogę być dzisiaj częścią tej inauguracji. Następnego dnia grałem koncert w Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim z ultranowoczesną salą. Przepaść między tymi obiektami była wtedy ogromna, teraz jej nie ma – Łomża ma w tej chwili salę na poziomie XXI wieku.
Dar dla Galerii Sztuki Współczesnej
Kilkanaście cennych obrazów wzbogaciło zbiory Galerii Sztuki Współczesnej. To dar od Ireny Józefowicz-Gały i Aleksandry Gały-Pourer, głównie prace lokalnych malarzy, przez lata zdobiące dom Gałów w Drozdowie. – Są to obrazy miejscowych artystów, dawane Henrykowi z serca, przy różnych okazjach, więc wydaje mi się, że nie powinny opuścić miejsca gdzie powstały; on pewnie też z chęcią poparłby ten pomysł – mówi Irena Józefowicz-Gała.
Taneczny spektakl BK Step
Tancerki ze Studia Tańca BK Step Marka Kisiela zachwyciły widzów podczas spektaklu „SELF ID”. Uniwersalne w wymowie, łączące taniec i teatr przedstawienie przygotowała choreograf i reżyser ruchu Anna Sawicka-Hodun z Movement Direction, a jego premiera odbyła się w Hali Kultury. – Dawno marzyłem o czymś takim, żeby stworzyć z naszymi dziewczynami taki spektakl – mówi Marek Kisiel. – Jak jeszcze było CT Group, to uczestniczyliśmy w kilku takich projektach, występowaliśmy na przykład na Hip Hop Groove Festival, ale to były show typu 10-15 minut. Tutaj mamy znacznie większą formę, prawdziwy spektakl!
Dwa spojrzenia Kędzielawskich na akwarelę i fotografię
Grażyna i Maciej Kędzielawscy ponownie zaprezentowali swoje najnowsze prace w Galerii Sztuki Współczesnej. Wykładowczyni łódzkiej „Filmówki” tradycyjnie zaprezentowała akwarele, ale w zaskakującej, świadczącej o ciągłych poszukiwaniach, odsłonie. – Jeżeli jestem w stanie oddać przez portret, nie dosłownie podobieństwo, ale to, co jest w człowieku, to jestem szczęśliwa! – mówi Grażyna Kędzielawska, dodając, że Stanisław Kędzielawski określa to w ten sposób, że maluje sercem, a nie rozumem. Ich syn, również związany z PWSFTviT, skupił się na fotografii, przedstawiając dwa cykle „Resztki” i „Struktury”.
Spotkanie z Marcinem Gryglikiem
Jego pełnoprawnym debiutem książkowym była powieść grozy „Chwile ostateczne”. W ubiegłym roku wydał kolejną, kryminał retro „Irma”, którego akcja osadzona jest w Warszawie lat 60. Opowiedział o nich czytelnikom ze swej rodzinnej Łomży podczas spotkania autorskiego, pierwszego indywidualnego w karierze, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hali Kultury. – Pisanie towarzyszyło mi przez całe moje życie – mówił Marcin Gryglik. – Nawet jak uważałem, że nie zostanę pisarzem, to zawsze jakieś historie wymyślałem, zawsze próbowałem przelać je na papier i w końcu wyszło tak, że postanowiłem związać z tym swoją przyszłość.
Barwny świat ziół z plastycznego konkursu
19 nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie z Łomży w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Makulatura to nie śmieć – zioła”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęło 220 prac z całego kraju. Podsumowała go pokonkursowa wystawa w Galerii Bonar MDK-DŚT. – To już jedenasty konkurs i jestem bardzo zadowolona, ponieważ mamy piękną wystawę, która pachnie latem, ziołami i łąką – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, dodając, że to wystawa działająca na zmysły i warto ją zobaczyć.
Wesoła pszczoła w wierszu i w rysunku
Ponad 130. dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Poziom prac był tak wysoki, że wszystkie zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Hali Kultury. Jury przyznało sześć nagród i 18 wyróżnień. Zwyciężył 10-letni Andrzej Stefanyk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. – Na początku myślałem, że nic mi się nie uda, ale chciałem to zrobić, zresztą mama mi trochę pomagała i siostra! – mówi Andrzej Stefanyk, dodając, że to jego pierwszy taki sukces, bo dotąd jeszcze nigdy nie zdobył nagrody w żadnym konkursie.
Teatr zasila region kulturą
Już w najbliższą niedzielę w ramach projektu Podlaskie Zasilane Kulturą Teatr Lalki i Aktora w Łomży wystawi w Nowogrodzie spektakl pt. „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”. Od kilku już lat teatr wystawia spektakle w różnych miejscach, wpisując się w życie kulturalne regionu północno-wschodniego.
Piknik na Dni Łomży
Żywiołowy koncert zespołu Kraków Street Band zakończył rodzinny piknik w Parku Jana Pawła II-Papieża Pielgrzyma. Imprezę zorganizowano w ramach Dni Łomży, w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich. Trwała ponad sześć godzin i uczestniczyły w niej tysiące osób w różnym wieku. Najmłodszych interesowało najbardziej miasteczko cyrkowe. Starsi chętnie spacerowali i słuchali muzyki, podkreślając, że taka familijna impreza na wolnym powietrzu z ciekawym programem to bardzo dobry pomysł.
Nagrody prezydenta dla twórców i otwarcie Hali Kultury
Ks. Tomasz Grabowski, Joanna Klama, Henryk Pestka i Marcin Winceniak otrzymali nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2020. Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Domalewski, wcześniej laureat prezydenckiej nagrody sprzed czterech lat. Gala wręczenia nagród odbyła się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich i w oddanej już oficjalnie do użytku Hali Kultury.
Grand Prix Walizki dla Hiszpanii
Grand Prix 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka zdobyło przedstawienie „2062” Karli Kracht i Andrésa Beladieza z Hiszpanii. Jury pod przewodnictwem Joanny Gerigk przyznało jeszcze osiem kolejnych nagród, w tym cztery aktorskie, zespołowe i indywidualne. – Cieszę się, że w tak trudnych warunkach ten festiwal oferował tyle znakomitych spektakli – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapowiadając przyszłoroczną edycję Walizki i wyrażając nadzieję, że odbędzie się ona już z pełnym udziałem zagranicznych gości.
Deszczowa podróż Guliwera
Plenerowe widowisko „Kosmiczna podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek zakończyło trzeci dzień 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Artyści z Wolimierza zaprezentowali na muszli pełen rozmachu spektakl z ciekawym przesłaniem, którego głównym bohaterem był, robiący ogromne wrażenie, Guliwer. Było ono tak duże, że nawet deszcz przestał padać, dzięki czemu wszystko odbyło się bez większych przeszkód. – Guliwer to zawsze jakieś podróże – mówi Wiktor Krzysztof Wiktorczyk, dyrektor teatru i reżyser przedstawienia. – Od XVIII wieku on różnie podróżuje, różnie jest interpretowany, a tutaj akurat trafił w kosmos.