Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Konkurs Matematyczny rozstrzygnięty w czasach pandemii

Główne zdjęcie
dr hab. Romuald Kotowski, prof. PWSIiP

Wiktoria Koniecko z I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży wygrała X jubileuszowy Łomżyński Konkurs Matematyczny, który organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, laureatów Konkursu wybrano po drugim, zdalnym etapie rezygnując z Wielkiego Finału, który rokrocznie organizowany był w siedzibie łomżyńskiej „Państwówki”.

Motywy tej decyzji uczestnikom X-go Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego wyjaśnia jego inicjator profesor Romuald Kotowski, który w imieniu całego Komitetu Organizacyjnego X Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego, podpisał List skierowany do Uczestników oraz Sympatyków matematycznej rywalizacji. 

Szanowni Uczestnicy X-ego Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego!
Zakończył się drugi etap naszego Jubileuszowego X-ego Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. I pojawiło się dramatyczne pytanie: co dalej, co z finałem pobudzającej intelektualnej rywalizacji?
Jak Państwo wiecie, finały wszystkich poprzednich  Konkursów odbywały w siedzibie naszej Uczelni. W tym roku, po wprowadzeniu przez władze państwowe ograniczeń dotyczących funkcjonowania szkół i uczelni, Komitet Organizacyjny X-ego Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego 2020 z wielką przykrością musiał podjąć poniższą decyzję. 
Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną panującą w naszym kraju, a spowodowaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, jesteśmy zmuszeni do odwołania Wielkiego Finału X-go Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego i tym samym zamykamy tę edycję Konkursu już po jego  drugim etapie. 
W X-ej edycji Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego wzięło udział 159 uczestników reprezentujących szkoły z pięciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.  Do Wielkiego Finału X-go Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego zakwalifikowało się 89 uczestników. Otrzymają oni Dyplomy Finalisty X-ego Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego 2020.
Kolejność finalistów ustaliliśmy na podstawie dostępnych danych. Najlepsza dziesiątka uczestników została wyłoniona po przeanalizowaniu  sumarycznego wyniku otrzymanego przez wszystkich uczestników podczas dwóch dotychczas przeprowadzonych on-line etapów Konkursu. Ci najlepsi z najlepszych zostaną dodatkowo wyróżnieni Dyplomami Super Finalisty i tym razem skromnymi (niestety) nagrodami. 
Kopie dyplomów zostaną przekazane finalistom drogą e-mailową, a oryginały dyplomów i nagrody tradycyjną pocztą na adresy szkół uczestników naszego Konkursu.

W imieniu  Komitetu Organizacyjnego X-go Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego 2020 
dr hab. Romuald Kotowski, prof. PWSIiP w Łomży

PS: Niels Bohr, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, posiadał niezwykle chłonny, interdyscyplinarny umysł. W swoim domu organizował pasjonujące spotkania z najwybitniejszymi umysłami świata. Kiedyś zarzucono mu, że na drzwiach do jego posiadłości wisi podkowa, banalny symbol szczęścia: „Pan, wielki uczony, wierzy w takie przesądy?” – padło pytanie. „Nie wierzę, ale zapewniano mnie, że podkowy działają także wtedy, gdy się w nie nie wierzy?” – odpowiedział fizyk. 

Bardzo żałuję, że nie mogę się z Państwem spotkać osobiście. Sytuacja, która na nas wszystkich tak nieoczekiwanie spadła, jest irracjonalna – nie przewidywaliśmy, że przyjdzie nam żyć w świecie, w którym nic nie jest pewne, nie ma gotowych paradygmatów jak radzić sobie z sytuacją pandemii, a wdrażane rekomendacje są tymczasowe. Być może to dobry czas, abyśmy zwiesili na drzwiach swoje „podkowy”, czyli czysto ludzką nadzieję na szybki powrót do normalności, nadzieję na spotkania towarzyskie, podczas których nie tylko wsłuchujemy się w argumenty, ale także odczytujemy błysk w oku i tembr głosu naszych Przyjaciół. Być może podkowy działają nawet wtedy, gdy się w nie nie wierzy… (chyba raczej na pewno – jak mawiają niektórzy).    

Poniżej przedstawiamy wyniki matematycznej rywalizacji:

Miejsce I

  • Wiktoria Koniecko – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

Miejsce II

  • Karol Duszczyk – Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
  • Maciej Kuźmicki – II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku

Miejsce III 

  • Paweł Magnuszewski – II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku
  • Mateusz Orzełowski – Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkół Salezjańskich "Lux Sapientiae" w Sokołowie Podlaskim
  • Weronika Stachurska – II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę