Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Terapie, rehabilitacje i diagnoza Fundacji DR OTIS w Łomży

Fundacja DR OTIS to organizacja pozarządowa, działająca w Łomży od 2014 roku, której głównym działaniem statutowym jest edukacja szkolno-przedszkolna. Prowadzi Szkołę Podstawową Specjalną Dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży oraz Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, a także objęła patronatem Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży oraz Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie.

W placówkach tych pracują wspaniali specjaliści między innymi pedagodzy specjalni, psycholodzy, logopedzi, fizjoterapeuci, rehabilitanci, dietetycy, terapeuci SI, TUS, PECS, terapeuci motoryki ręki, muzykoterapeuci czy terapeuci sensoplastyki artystycznej. Mając w swoim zasięgu tak ogromny potencjał kadrowy, fundacja rozpoczęła działania w kierunku prowadzenia zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych oraz w kierunku diagnozy problemów związanych z prawidłowym rozwojem dziecka.

Właśnie ruszyły zapisy na zajęcia i konsultacje. Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach pn. i czw. – 12:30- 18:00, wt., śr. i pt. – 12:30 – 16:00. Zajęcia będą odbywały się w godzinach popołudniowych najczęściej od godziny 14:00, w zależności od dostępności specjalisty. Niektóre spotkania będzie można zaplanować na sobotę. Przed pierwszym spotkaniem zalecamy wypełnienie ankiety dostępnej na stronie https://drotis.pl/poradnia-zagadka/ ,która pomoże nam wstępnie poznać dziecko i jego potrzeby.

Główną problematyką, którą zająć chce się fundacja jest diagnoza i terapia autyzmu. Dużo jest dzieci i młodzieży, którzy mają problemy niekiedy niezrozumiałe dla otoczenia. Czasem spektrum jest bardzo widoczne, a czasem ukryte pod płachtą wyuczonych już zachowań. Nie oznacza to, że problemu nie ma. Osoba autystyczna, w szczególności w przypadku zespołu Aspergera, często uznawana jest za wycofaną lub dziwną, często jest bardzo inteligentna, więc szybko uczy się zachowań. Nie potrafi jednak robić tego intuicyjnie, każdego zachowania musi się nauczyć. Takiej osobie ciężko jest funkcjonować w społeczeństwie i nie rozumie ona swojej odmienności. Często zadaje sobie pytanie skąd wiadomo co należy zrobić w danej sytuacji, a ich wyobraźnia jest obrazowa. Oznacza to, że „myślą obrazami”. Są również doskonałymi analitykami, potrafią zatracić się w swoim hobby, bardzo dokładnie planują każdy swój krok, często uznawani są za geniuszy i rzeczywiście nimi są. Jednak jeżeli chodzi o relacje z ludźmi, nie jest już tak łatwo. Choć osoby autystyczne pragną uwagi, przyjaźni i ogólnie uczuć, to nie potrafią o nie zadbać. Zwyczajnie nie wiedzą jak to zrobić. Często odczuwają mocny dyskomfort, gdy ktoś patrzy im w oczy lub odwiedzi w ich domu, który często traktują jak swoją twierdzę. To wspaniali ludzie, lecz zagubieni w odczytywaniu uczuć, stosowaniu się do ogólnoprzyjętych zasad społecznych, przez to często samotni. Fundacja chce pomagać tym ludziom. Otrzymując diagnozę, otrzymują oni między innymi swój profil sensoryczny, społeczny i psychologiczny, będące wskazówkami do pracy, której celem jest zrozumienie świata i ludzi. Oczywiście każdy autystyk jest inny, stąd określenie „spektrum autyzmu”. Czasami objawy są silne, a innym razem słabsze, ale najważniejsze jest zauważenie ich w porę, podjęcie diagnozy dziecka w celu terapii, dzięki której szybko wejdzie w świat zasad i zachowań społecznych ogólnie obowiązujących. W przypadku zaburzeń autystycznych niezbędna jest terapia z pedagogiem specjalnym zajmującym się terapią autyzmu, czasem behawiorystą, trenerem komunikacji alternatywnej, trenerem umiejętności społecznych, fizjoterapeutą. Każde dziecko ma w tym przypadku inne potrzeby. Nie ma dwóch takich samych jednostek z identycznymi objawami spektrum autyzmu. Jedyne co je łączy to chęć bycia zrozumianym.

Fundacja DR OTIS podjęła współpracę z lekarzem psychiatrą, zespołem psychologów, pedagogów i logopedów w celu przeprowadzania diagnoz i terapii w danym zakresie. Wieloletnie doświadczenie zespołu w pracy z dziećmi autystycznymi pomoże sprawnie i z najwyższą delikatnością oraz starannością podejmować te działania.

Duży nacisk fundacja kładzie również na problemy wad postawy u dzieci. Jest to dziedzina, w której chce się rozwijać, dlatego planuje zakup specjalistycznych sprzętów rehabilitacyjnych. Rozpoczęła współpracę z lekarzem rehabilitacji oraz fizjoterapeutami, którzy na co dzień pracują z dziećmi z różnymi zaburzeniami ruchowymi czy neurologicznymi. W szczególności jest to kinezyterapia, która pozwala na rozwój umiejętności ruchowych, poprawienie funkcjonowania mięśniowo-szkieletowego, ograniczenie lub zniwelowanie dolegliwości neurologicznych. Terapie wykorzystywane przez specjalistów fundacji to między innymi neurofizjologiczne metody rehabilitacji PNF, NDT Bobath, masaż czy kinesiotaping, terapia krzyżowo-czaszkowa, terapia Trójpłaszczyznowa manualna stóp.

Fundacja zapewni dzieciom terapię Tomatisa, polegającą na pobudzaniu mózgu za pomocą dźwięków za pomocą specjalistycznej aparatury. Jest to program naturalnej stymulacji neurosensorycznej. Znacząco poprawia on zdolności motoryczne, emocjonalne i poznawcze. Natomiast dostępny również Biofeedback wykorzystywany w terapii dzieci borykających się z trudnościami w nauce, ADHD, ADD, dysleksją, depresją, zaburzeniami lękowymi, nadmiernym stresem, zaburzeniami snu, zaburzeniami koncentracji, umożliwi poprawę m. in. działania pamięci i koncentracji, funkcjonowania w stresie, regulacji emocji, opanowywania stresu i lęku.

Zajęcia będą odbywały się w siedzibie fundacji przy ulicy Sybiraków 24. Jest to nowoczesny budynek, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do prowadzenia terapii używane będą ciekawe i nowoczesne metody oraz sprzęt. Godne polecenia są zajęcia z muzykoterapii oraz sensoplastyki artystycznej, które pomagają dziecku wyciszyć się, uczą skupienia i pozwalają odkrywać swoje artystyczne strony. Gra na gitarze, cymbałkach, bębenku czy flecie oraz artystyczne używanie materiałów plastycznych są w zasięgu ręki. Możliwa jest również terapia motoryki ręki, dzięki czemu dziecko będzie sprawniej pisało i wykonywało codzienne czynności. Nieocenione z pewnością okażą się usługi dietetyków, którzy pomogą prowadzić dziecko przy różnych schorzeniach. Fundacja oferuje usługi w zakresie TUS- treningu umiejętności społecznych, alternatywnej komunikacji PESC – metoda porozumiewania się przez obrazki, SI – integracja sensoryczna polegająca na pracy z dziećmi, u których zaobserwować można m.in. trudności w zakresie umiejętności ruchowych, umiejętności szkolnych, nadpobudliwość psychoruchową, nadwrażliwość sensoryczną czy problemy z koncentracją, przebiegająca w formie zabawy. Każde dziecko może być zdiagnozowane i mieć zajęcia terapeutyczne z psychologiem, logopedą, pedagogiem specjalnym w tym tyflopedagogiem, surdopedagogiem i oligofrenopedagogiem. Nie lada gratką dla dzieci jest sala doświadczenia świata, w której dzieci mogą rozwijać swoje zmysły sensoryczne i wzrokowe, przy tym bawiąc się i odczuwając niezwykłe emocje.

Wszystkie zajęcia fundacja prowadzi na zasadzie odpłatnych działań statutowych zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz statutem fundacji. Więcej informacji uzyskacie Państwo pod numerem telefonu 604 560 321, lub pisząc na mail menadżer.drotis@gmail.com. Wachlarz nowo podjętych działań jest szeroki. Do bliższego zapoznania się zapraszamy na stronę www.drotis.pl/poradnia-zagadka/ .

 

tekst płatny

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę