Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 765

Nie będzie „Mieszkania Plus” w Łomży Chrzanowskiego

W Białej Podlaskiej wybrano 186 rodzin, które w maju otrzymają klucze do Mieszkań Plus. To miasto jako pierwsze weszło do rządowego programu. W rządzonej przez PiS Łomży władze zapowiadały, że mieszkania dla mniej zamożnych będą budowane w ramach pilotażu. Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku przy ul. Rubinowej miało nastąpić w wakacje 2017. Później zapowiadano, że do końca marca 2018 będzie powołana spółka, która zacznie budowę dwóch bloków przy Rubinowej – wiosną i później przy Sikorskiego, na działce przedszkola. Terminy mijają i w Łomży znowu nic się nie dzieje. Zapytaliśmy, dlaczego? Władze miasta winą obarczają rząd PiS, który się zmienił i zmienia koncepcję programu. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju odpowiada, że „zadeklarowane przez samorządy nieruchomości są poddane szczegółowym analizom i oceniany jest także potencjał lokalnego rynku mieszkaniowego”. Ponoć w Łomży jest problem, bo po zbudowaniu bloku na działce przedszkolnej prawo wnoszenia roszczenia do niej, miałby, zyskać poprzedni właściciel.

O programie Mieszkanie plus politycy PiS mówili niedługo po przejęciu władzy w Polsce. Na początku 2016, wojewoda podlaski tworzył listę działek, gdzie takie bloki mogłyby powstać.  Łomża wskazała starą siedzibę urzędu statystycznego przy Senatorskiej (pow. 735 m2) oraz działkę przy Glogera (o pow. 815 m2), na której stał budynek do rozbiórki. Nieruchomości nie nadawały się, aby szybko na nich cokolwiek zbudować. Z czasem zaangażowanie władz miasta wzrosło. We wrześniu 2016 prezydent Mariusz Chrzanowski chwalił się podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, że „mamy być jednym z dwóch miast w Polsce, gdzie pilotażowo będzie prowadzony program „Mieszkanie Plus”.” Miesiąc później ówczesna premier Beata Szydło ogłosiła listę pierwszych 17 miast w programie, a Łomża dołączyła w grudniu 2016 r., gdy prezydent Chrzanowski podpisywał „list intencyjny” w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Blok z Mieszkania Plus miał być budowany na miejskiej działce przy Rubinowej. Zapowiadano, że inwestycja ruszy w wakacje 2017. Minął rok, w którym prezydent Łomży podpisał jeszcze dwa dokumenty i zgłosił kontrowersyjny pomysł budowy bloku na działce Przedszkola Publicznego nr 5 przy ul. Sikorskiego. W połowie grudnia 2017, gdy podpisywano ostatni z dokumentów, władze miasta podawały, że „do końca marca Miasto Łomża wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości utworzy spółkę celową, odpowiedzialną za powstanie w mieście przynajmniej dwóch bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus”. Prace przy budowie pierwszego bloku miały ruszyć wiosną. Na początku kwietnia pytaliśmy, co z tymi planami. 
- Rozmowy z samorządami, z którymi Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał listy intencyjne mają doprowadzić do powstania inwestycji mieszkaniowych w ramach programu Mieszkanie Plus. W tym celu zadeklarowane przez samorządy nieruchomości są poddane szczegółowym analizom i oceniany jest także potencjał lokalnego rynku mieszkaniowego – odpowiedziało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaznaczając, że rozpatrywane są także formuły, w jakich będą prowadzone inwestycje, w tym formuła spółki celowej. 

Trudne pytania
Władze Łomży z odpowiedzą zwlekały dwa tygodnie, po czy potwierdziły, że wbrew deklaracji „spółka mająca budować w naszym mieście bloki w ramach programu „Mieszkanie Plus” nie została jeszcze powołana”. Pytaliśmy też, czy prawdą jest, że w momencie budowy bloku na działce Przedszkola Publicznego nr 5 przy ul. Sikorskiego, poprzedni właściciel tej nieruchomości będzie miał prawną możliwość dochodzenia jej zwrotu lub wypłaty odszkodowania? 
Przedszkole to w 1947 roku założone zostało przez Siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej na terenie „stadionu biskupiego”, przekazanym im przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Kostkę Łukomskiego. Placówka miała być „przejęta” przez Miejską Radę Narodową w 1962, z tą intencję, że nadal będzie tu przedszkole. 
- Według wiedzy posiadanej przez pracowników Urzędu Miejskiego, poprzednim właścicielom nieruchomości, na której znajduje się przedszkole nr 5, nie przysługuje roszczenie wynikające z przejęcia jej na Skarb Państwa, w tym prawo do jej zwrotu – odpowiedział Łukasz Czech z ratusza. Miejscy urzędnicy nieoficjalnie przyznają, że gdyby zmieniło się przeznaczenie terenu, mógłby powstać problem „darowizny”.

Gdzie indziej robią, a w Łomży nie
Za finansowanie budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus odpowiada  spółka Banku Gospodarstwa Krajowego BGK Nieruchomości S.A. Informuje, że w budowie jest ponad 2 tys. mieszkań między innymi w Białej Podlaskiej, Gdyni, Jarocinie i Wałbrzychu, a w przygotowaniu jest ponad 25 tys. mieszkań. Spółka ogłasza kolejne przetargi i konkursy ofert na prace związane z realizacją mieszkań w różnych miastach. To np.: Poznań, gdzie poszukiwany jest komercjalizator nieruchomości przy ul. Czarnieckiego. W Katowicach poszukuje inspektora nadzoru inwestorskiego w branży sanitarnej oraz elektrycznej nad realizacją robót w ramach inwestycji „Budowa trzech kwartałów budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Górniczego Dorobku”. W Warszawie potrzebny jest wykonawcy mapy do celów projektowych mieszkań przy ul. Karczunkowskiej. Jedno z kolejnych ogłoszeń dotyczy wykonania opinii geotechnicznej, dokumentacji badań podłoża gruntowego i projektu geotechnicznego na potrzeby wykonania projektu budowlanego i wykonawczego dla inwestycji w Zamościu, Radomiu, Świdniku oraz Łowiczu. Inne wykonania wstępnego rozpoznania geotechnicznego w Skawinie, a następne badania geotechnicznego gruntu we Wrocławiu. Ty tylko kilka z tegorocznych ogłoszeń BGK Nieruchomości. Żadne z nich nie dotyczy Łomży. 
Łukasz Czech z ratusza na pytania o to, dlaczego w Łomży mieszkań w ramach Mieszkanie Plus się nie buduje, odpowiada, że „po styczniowej rekonstrukcji Rady Ministrów rząd zrezygnował jednak z wykonania programu w oparciu o ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, przyjętą we wrześniu 2017 r.” 
- Obecnie procedowana jest ustawa o dopłatach do czynszów i po jej przyjęciu ma zapaść decyzja, w jakim zakresie program będzie realizowany w Łomży – podał Czech przekazując, że realizacja programu ma być „priorytetem dla władz Łomży, które jeszcze w tym roku chcą rozpocząć budowę bloku przy ulicy Rubinowej”. Na ten blok jest wykonana dokumentacja, ale w budżecie Łomży 2018, takiej inwestycji nie ma.



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę