Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kto zaszył chustę w burzuchu? – będzie dodatkowa opinia biegłych

Przedłuża się proces w sprawie pozostawienia przez zambrowskich lekarzy chusty chirurgicznej w brzuchu pacjenta. Ostrołęcki Sąd, przed którym odbywa się rozprawa, potrzebuje niezależnej opinii biegłych która miałaby wyjaśnić kiedy i jak chustę zaszyto. Specjaliści z bydgoskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Toruniu po pięciu miesiącach przetrzymywania akt sprawy zwrócili je do sądu ale bez sporządzenia opinii, teraz podjąć tego mają się biegli z Akademii Medycznej w Poznaniu.

Podawany przez biegłych z Poznania termin przygotowania opinii, to lipiec-sierpień. Jeżeli zostanie dotrzymany, mógłby być wznowiony po wakacjach.

Proces trwa od wiosny ub. roku. W czerwcu ostrołęcki sąd postanowił, że powoła nowych biegłych do ustalenia okoliczności zdarzenia, bo uważa, że dotychczasowa opinia, na której opiera się akt oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Łomży, jest niewystarczająca.
Łomżyńska prokuratura postawiła trzem lekarzom zarzuty nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała pacjenta. Pielęgniarce, która asystowała przy zabiegu i nie dopatrzyła się braku chusty, prokuratura zarzuciła nieumyślne narażenie pacjenta na ciężki uszczerbek na zdrowiu. Oskarżeni nie przyznają się do zarzutów.

Chustę odkryto pod koniec stycznia 2003 roku podczas operacji przeprowadzonej w szpitalu w Łomży, kiedy mężczyzna uskarżał się na bóle brzucha. Była ona wrośnięta w jelita, co świadczyło o tym, że w ciele 75-letniego pacjenta znajdowała się od kilku lat. Gdy po kilkunastu dniach od zabiegu mężczyzna zmarł, rodzina zawiadomiła prokuraturę. Postępowanie wszczęto bardzo szybko, ale prokuratura długo czekała na opinię biegłych próbując ustalić, w jakim szpitalu przeprowadzano operację, po której nie usunięto chusty. Mężczyzna przechodził bowiem w życiu kilka operacji w różnych szpitalach w Polsce.

Opinia biegłych wskazała, że chusta została pozostawiona po zabiegu przeprowadzonym w 1997 roku w szpitalu w Zambrowie. Nie udało się jednak ostatecznie ustalić, czy to ona spowodowała śmierć pacjenta.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę