Z RUP-u do CUP-u czyli restrukturyzacja na poczcie
Od 1 czerwca wchodzą zmiany w organizacji Poczty Polskiej – także tej w Łomży. Obok RUP – czyli Rejonowego Urzędu Poczty - pojawi się CUP czyli Centrum Usług Pocztowych. To ono przejmie gro usług związanych choćby z dostarczaniem listów. Później do CUP-ów mają dołączyć także inne „Centra, ale jak na razie nikt nie wie ilu dzisiejszych pocztowców znajdzie w nich pracę. Póki co do łomżyńskiego CUP-u przechodzi tylko 8 z 70 pracowników administracyjnych.
Zielona Łomża
Lipy, jesiony i m.in. jarząby - ponad tysiąc drzewek posadzili w tym roku w Łomży pracownicy Zieleni Miejskiej. Niemal co drugie zasadzone drzewko to lipa, ale obok nich sadzono także trochę rzadziej spotykane u nas dęby czerwone, klony srebrzyste i jarząby szwedzkie. Gdyby wszystkie drzewka miały okazję dorosnąć, po kilku latach Łomża mogłaby się stać zielonym miastem. Niestety już po kilku dniach „nieznany sprawca” przy ul. Spokojnej połamał kilkadziesiąt z nich.
Urodził się konik... poszukiwane imię na “T”
W Biebrzańskim Parku Narodowym urodził się pierwszy konik polski. Źrebię pochodzi ze stada 12 koników, które w listopadzie ubiegłego roku sprowadzono na biebrzańskie bagna. Matką ogierka jest klacz o imieniu Tara. Zgodnie z tradycją imię jej syna też powinno zaczynać się na literę “T”. Jak będzie ono brzmiało – to dyrekcja BPN pozostawia uczniom, którzy do końca czerwca mogą zgłaszać swoje propozycje.
Policjanci nie upilnowali 120 kg kokainy
W skradzionym łomżyńskim policjantom BMW mogły być narkotyki warte kilkadziesiąt razy więcej niż sam ekskluzywny samochód – podaje Gazeta Współczesna. W dzisiejszym wydaniu dziennik pisze “Policja i Prokuratura Okręgowa w Łomży, zajmujące się sprawą, nie zaprzeczają, że w ukradzionym na początku maja aucie znajdowała się kokaina. Nie chcą także potwierdzić informacji, które zdobyliśmy.” Z szacunków Gazety wynika, że samochodzie mogły być narkotyki warte kilkanaście milionów złotych. BMW kosztowało maksymalnie pół miliona.
Ochroniarze spałowani
Dwóch ochroniarz trafiło do łomżyńskiego szpitala, dwóch innych jest w gipsie, a kolejnych czterech ma liczne sińce po tym jak zostali zaatakowani przez zamaskowanych, uzbrojonych w bejsbolowe kije i rurki nieznanych napastników. Zdarzenie miło miejsce w nocy z soboty na niedzielę. W Lasku Jednaczewskim ochroniarze zorganizowali „małą imprezkę”. Około północy nagle zaatakowała ich kilkunastoosobowa grupa mężczyzn.
Co piąta złotówka dla Amazonek
Niemal 10 tysięcy złotych otrzymało Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży z 1% odpisu od podatku dochodowego za 2004. To niemal równo 1/5 kwoty jaką łomżanie przekazali dla organizacji pożytku publicznego. W Łomży i regionie takich organizacji jest kilkanaście. Warto dodać, że łomżyńskie Amazonki pieniądze dostawały nie tylko od łomżan, ale zdecydowana większość wpłat pochodziła właśnie stąd.
Łomża przed powiatami
Uczniowie z podstawówek Łomży wypadli całkiem nieźle w sprawdzianie na koniec szkoły podstawowej. Łomżanie pokonali rówieśników ze szkół z powiatów na terenie dawnego województwa łomżyńskiego, a w podlaskim ulegli tylko kolegom z Białegostoku. Średnia ilość punktów zdobyta przez każdego z 882 uczniów wyniosła 30,91 na 40 maksymalnych.
W pożarze zginęły krowy
W nocy z czwartku na piątek we wsi Jastrząbka Młoda gmina Śniadowo spłonęły trzy budynki inwentarskie. W ogniu zginęły także dwie krowy. Straty oszacowano na 300 tys. zł
Podpisali porozumienie
Kilka minut po 13-tej protestujący w łomżyńskim PKS-ie związkowcy podpisali porozumienie z przedstawicielami wojewody podlaskiego. Sam wojewoda Marek Strzaliński do siedziby przedsiębiorstwa przybył godzinę wcześniej. W trakcie godzinnego spotkania ze związkowcami przekonywał aby nie odrzucali szansy jaką jest prywatyzacja.
Koniec strajku - autobusy pojechały
O 1.30 w nocy udało się osiągnąć porozumienie pomiędzy protestującymi w łomżyńskim PKS-sie związkowcami, a przedstawicielami wojewody. Jeszcze około 19.30 rozmowy zostały zerwane, a około stu związkowców przygotowywało się do spędzenia nocy w zakładzie. Tak samo robili związkowcy z Kolna, Grajewa, Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego i Siemiatycz. W nocy po mediacjach posła Borzuchowskiego osiągnięto porozumienie i dziś od rana autobusy wyjechały na trasy.
Kto okradł Policję?
W ubiegłym tygodniu nieznani sprawcy skradli BMW... z policyjnego parkingu. Wart ok 200 tys. złotych samochód, łomżyńscy funkcjonariusze przejęli dzięki nalotowi na jedną z podłomżyńskich dziupli. Akcja miała miejsce na terenie Dobregolasu. Stamtąd pojazd został odholowany na policyjny parking w Łomży. Łup okazał się pokaźny również z tego względu, że zgodnie z policyjnymi przypuszczeniami, zabezpieczone BMW pochodziło z rozboju.
Strajk w PKS-ach
O czwartej rano rozpoczął się strajk w PKS-ach w Łomży i Siemiatyczach. W najbliższych godzinach przyłączyć ma się także Zambrów. Pracownicy zastrajkowali w obronie szefa Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w PKS Łomża Henryka Jurkowskiego, którego kierownictwo kierownictwo zakładu chce zwolnić z pracy w trybie natychmiastowym z winy pracownika. Zdaniem związkowców to “odwet” za jego obronę ostatnich państwowych przedsiębiorstw przed “złodziejską prywatyzacją”.
Kto zaszył chustę w burzuchu? – będzie dodatkowa opinia biegłych
Przedłuża się proces w sprawie pozostawienia przez zambrowskich lekarzy chusty chirurgicznej w brzuchu pacjenta. Ostrołęcki Sąd, przed którym odbywa się rozprawa, potrzebuje niezależnej opinii biegłych która miałaby wyjaśnić kiedy i jak chustę zaszyto. Specjaliści z bydgoskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Toruniu po pięciu miesiącach przetrzymywania akt sprawy zwrócili je do sądu ale bez sporządzenia opinii, teraz podjąć tego mają się biegli z Akademii Medycznej w Poznaniu.
Wojewoda apeluje do protestujących kierowców
„Wojewoda Podlaski apeluje o zaniechanie pochopnych działań, które mogą zdezorganizować pracę przedsiębiorstwa, funkcjonowanie komunikacji pasażerskiej oraz utrudnić prowadzenie dalszych rozmów dotyczących przyszłości Przedsiębiorstwa” To odpowiedź Marka Strzalińskiego na wezwanie protestujących związkowców z łomżyńskiego PKS-u o jego udział w rozwiązaniu konfliktu w zakładzie.
Strajk: PKS-ami w czwartek nie pojedziesz
Związkowcy z łomżyńskiego PKS-u ogłosili strajk. W czwartek od rana – od godz. 4.00 – na kursowe trasy nie wyjedzie żaden autobus łomżyńskiego przewoźnika. Strajk obejmie zakłady w Łomży, Kolnie i Grajewie. Tak dramatyczne zaostrzenie protestu pracowników PKS-u jest ich reakcja na przesłaną do związków zawodowych informacji o zamiarze zwolnienia z pracy Henryka Jurkowskiego – szefa Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Łomży i szefa Komitetu Protestacyjno-Strajkowego trzech przeciwstawiających się prywatyzacji PKS-ów w Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach.
Ochryciuk się mści... zwalnia szefa protestujących związkowców z PKS - ów
Eugeniusz Ochryciuk Zarządca Państwowego PKS w Łomży przesłał we wtorek do Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy łomżyńskim PKS-ie pismo informujące o zamiarze zwolnienia z pracy w trybie art. 52 KP – czyli „z winy pracownika” - Henryka Jurkowskiego Przewodniczącego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego pracowników trzech PKS-ów w Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach. Jak twierdzą związkowcy „to zemsta Ochryciuka” za wystąpienia Jurkowskiego na poniedziałkowej Komisji Dialogu Społecznego, podczas której ostro zaprotestował przeciwko forsowanej przez wojewodę prywatyzacji PKS-ów. Związkowcy domagają się wycofania decyzji Ochryciuka i zapowiadają, że jeżeli tego nie uczyni w czwartek staną autobusy nie tylko w Łomży, ale także w Zambrowie i Siemiatyczach.
3 proc. hojnych
Dziesięć razy więcej osób zdecydowało się przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – wynika ze wstępnego podsumowania tegorocznej akcji składania zeznań za 2004 rok. W zeszłym roku takiego odpisu dokonało niecałe 600 osób, w tym roku było to ponad 7 tys. - niemniej to tylko 2,37% podatników. W sumie w całym podlaskim uzbierało się ponad 375 tys zł, w Łomży - 53 290,60 zł.
Wniosków więcej, ale jeszcze nie wszystkie
83 760 dokładnie tyle wniosków o dopłaty bezpośrednie złożyli rolnicy z województwa podlaskiego. To około 3 tys. więcej niż w ubiegłym roku, ale w dalszym ciągu nie wszyscy którym dopłaty przysługują składają o nie wnioski. W województwie podlaskim zarejestrowanych jest ok. 100 tys. gospodarstw i niemal każde z nich mogłoby otrzymać unijne dopłaty.
Strajk głodowy w PKS-ach?
Fiaskiem zakończyło się poniedziałkowe spotkanie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego – czyli wojewody, związków zawodowych i... przedstawicieli Connex Polska. Posiedzenie było poświęcone m.in. prywatyzacji PKS – ów w Łomży, Zambrowie, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Ich pracownicy od tygodnia protestują i liczyli, że podczas tego spotkania dojdą do porozumienia z wojewodą – ale nic takiego się nie stało. “Będziemy strajkować i głodować, jeśli wojewoda dalej będzie się upierać przy sprzedaży naszych PKS-ów firmie Connex” – skomentował dla Gazety Współczesnej działania komisji szef Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Henryk Jurkowski
Chińczycy nad Narwią
Kilku przedstawicieli chińskiej prowincji Jilin (Cilin) odwiedziło Łomżę. W ratuszu spotkali się z przedstawicielami władz miasta, starostwa i tutejszymi biznesmenami zrzeszonymi w Łomżyńskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Goście zachęcali do nawiązywania z Chinami, a w szczególny sposób z ich prowincją, kontaktów gospodarczych, ale także do wymiany kulturalnej i edukacyjnej.