Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Polish Impressions” łomżyńskich filharmoników

Rok 2024 Filharmonia Kameralna zaczęła od premiery najnowszej płyty. „Polish Impressions” to już 18 album w dorobku łomżyńskiej orkiestry i zawiera współczesne kompozycje, w tym dwie napisane na jej zamówienie. Powstał pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego, a solistami są wybitni instrumentaliści: flecistka Jadwiga Kotnowska, skrzypek Mateusz Smoczyński (również kompozytor jednego z utworów), klarnecista Artur Pachlewski, wiolonczelistka Karolina Jaroszewska i akordeonista Klaudiusz Baran. W Rhythm Games można też usłyszeć Krzysztofa Szmańdę, jednego z najwybitniejszych polskich perkusistów jazzowych i klasycznych.

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego regularnie wzbogaca swój fonograficzny dorobek kolejnymi albumami, zawierającymi współczesne kompozycje wybitnych polskich kompozytorów. Wiele z tych utworów ma na płytach łomżyńskich filharmoników swą światową premierę, do tego część z nich została napisana specjalnie dla nich. Na „Polish Impressions” trafiły dwie kolejne: Suita Polska na flet, skrzypce, skrzypce barytonowe i orkiestrę smyczkową Mateusza Smoczyńskiego oraz Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego. Obie powstały na zamówienie Filharmonii Kameralnej w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

– Prawykonanie Suity polskiej, które miało miejsce w grudniu 2022 roku, zostało uznane przez międzynarodową Kapitułę za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne zrealizowane w roku 2022 i nagrodzone Złotym Dyplomem III Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” – przypomina Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. Solistami w tym utworze, łączącym jazz, muzykę ludową oraz współczesną, są jego kompozytor Mateusz Smoczyński, wybitny skrzypek, znany z Atom String Quartet oraz amerykańskiego Turtle Island Quartet i równie ceniona flecistka Jadwiga Kotnowska, nie tylko pomysłodawczyni powstania koncertu, ale również autorka jego tytułu. 

Jako drugi na płycie znajduje się Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego, w którym solistą jest wirtuoz klarnetu Artur Pachlewski, również autor kadencji. Kompozytor nawiązuje w nim do Wenedów, zamieszkujących w czasach prasłowiańskich ziemie nad Wisłą i Bałtykiem.

– To już trzecie dzieło tego kompozytora nagrane przez nas, a drugie napisane dla naszej orkiestry, również w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Warto dodać, że jedna z poprzednich kompozycji napisanych przez Sławomira Czarneckiego dla naszej orkiestry – Concerto Lendinum na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową op. 44 – znalazła się na nagrodzonym Fryderykiem albumie „Polish Contemporary Concertos”. 

Album wieńczy Rhythm Games Mikołaja Majkusiaka, koncert podwójny na akordeon, wiolonczelę, smyczki i instrumenty perkusyjne. To kolejna perełka w dorobku łomżyńskiej orkiestry, bowiem takie zestawienie instrumentów solowych w jednym utworze nie zdarza się często, a do tego utytułowanych solistów-wirtuozów: znanego już z koncertów z FKWL oraz poczynionych z nią nagrań płytowych Klaudiusza Barana, wybitnego akordeonistę oraz pedagoga, rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Karolinę Jaroszewską, nie tylko utytułowaną solistkę, ale też prowadzącą grupę wiolonczel w orkiestrze Filharmonii Narodowej, wsparł też ceniony perkusista Krzysztof Szmańda, znany z licznych składów jazzowych, na przykład Soundcheck oraz z orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. 

– Ten dynamiczny utwór stanowi de facto koncert podwójny na akordeon, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, uzupełnioną o instrumenty perkusyjne, którym kompozytor powierzył istotną rolę –wyjaśnia Jan Miłosz Zarzycki. – Wpisuje się w „(...) oryginalny, indywidualnie wykreowany styl muzyczny, fascynujący energetyzmem narracji dźwiękowej”, za który kompozytor otrzymał nagrodę ZAiKS-u dla najlepszego kompozytora młodego pokolenia Festiwalu Fryderyk 2020.

CD „Polish Impressions” to już siódmy album łomżyńskiej orkiestry wydany nakładem prestiżowej wytwórni płytowej DUX, a za jego ogólnoświatową dystrybucję będzie odpowiadać wytwórnia NAXOS, fonograficzny gigant w dziedzinie muzyki poważnej. Sesje nagraniowe zostały zrealizowane w doskonale brzmiącej sali koncertowej Filharmonii Kameralnej pomiędzy listopadem 2022 a kwietniem 2023 roku, zaś reżyserem nagrania ponownie był ceniony realizator Andrzej Brzoska. To nowatorskie i pod wieloma względami pionierskie wydawnictwo powinno jeszcze bardziej rozsławić łomżyńską orkiestrę w kraju i na świecie, ma też szanse na kolejne nagrody. Już w tej chwili wiadomo, że „Polish Impressions” jest płytą rekordową, bowiem to album Filharmonii Kameralnej nagrany z największą liczbą solistów – na „Łomża Chamber Players” grało ich co prawda aż ośmioro, ale tylko dwóch było przyjezdnych, resztę stanowili członkowie orkiestry. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcie: FKWL

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę