Podlasie Slow Fest, poranki dla dzieci i „Sezon na sztukę”
Wydarzenia najbliższych dni zdominowała oferta Hali Kultury. Dziś i jutro odbędą się tam koncerty w ramach „Podlasie Slow Fest by Łomża 2025”, jazzowy poemat „Bona Sforza d’Aragona” oraz austriackiego tria SlowKlang, łączącego muzykę improwizowaną z eksperymentalną. Od poniedziałku Hala Kultury zaprasza najmłodszych, dla których przygotowano pierwszą odsłonę bajkowych poranków filmowych.
Siódma edycja festiwalu „Podlasie Slow Fest” ma w tym roku dwie odsłony: 18 i 19 lipca łomżyńską oraz od 22 lipca do 3 sierpnia w Supraślu. Ta w Łomży obejmuje dwa wydarzenia.
Dziś o 20:00 w Hali Kultury zostanie zaprezentowany jazzowy poemat historyczny „Bona Sforza d’Aragona” z muzyką Jakuba Stankiewicza i tekstem Michała Zabłockiego.
„(…) to niezwykłe widowisko, łączące elementy teatru muzycznego, poetycki monodram i koncert jazzowy. Spektakl w żartobliwy sposób opowiada historię królowej Bony Sforzy – jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci epoki renesansu. To opowieść o kobiecie silnej, ambitnej, uczonej i bezkompromisowej – ale także matce, żonie i samotnej wdowie” czytamy w zapowiedzi wydarzenia. W roli żony Zygmunta I Starego wystąpi wokalistka Katarzyna Cygan, a narratora wybitny aktor Andrzej Pieczyński . O warstwę muzyczną zadbają: Przemysław Stefańczyk – fortepian, Mikołaj Sikora – kontrabas, Oleg Dyyak – cajon, instrumenty perkusyjne i Paweł Dyyak – perkusja.
W sobotę o 20:00 w Hali Kultury wystąpi trio z Wiednia SlowKlang. Wokalistka Amina Bouroyen, basista i klawiszowiec Robin Gadermaier oraz saksofonista Robert Unterköfler zaprezentują jazz w nieoczywistej odsłonie, klimatyczny i eksperymentalny jednocześnie.
Wstęp na oba wydarzenia jest wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki, które na piątkowy poemat są już niedostępne.
Od poniedziałku 21 lipca Hala Kultury zamieni się w kino dla najmłodszych. W ramach „Łomżyńskich wakacji” zaplanowano tam „Bajkowe poranki dla dzieci”. Wszystkie seanse będą rozpoczynać się o 9:00. Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona.
Pierwszego dnia zostanie wyświetlony film „Felix i ukryty skarb” (8 +), opowiadający o 12-letnim Felixie, poszukującym z pomocą przyjaciół swego zaginionego na morzu ojca.
We wtorek 22 lipca będzie można obejrzeć obraz „Super futrzak ratuje świat” (6 +) o przygodach dzielnej świnki morskiej, która chce dokonać czegoś wielkiego i ważnego dla świata, wyrusza więc na niebezpieczną misję.
W środę 23 lipca na ekranie w Hali Kultury pojawią się „Mukliki” (6 +). Te dziwne stworki w przedinternetowych czasach występowały nader licznie, wszędzie wprowadzając chaos i zamieszanie. Teraz żyje im się znacznie trudniej, ale to wcale ich nie zniechęca, wręcz przeciwnie.
W czwartek 24 lipca zostanie wyświetlony film „Pozdrowienia z Marsa” (10 +). Jego bohaterem jest 10-letni Tom, zafascynowany astronomią i kosmosem. Jego życie zmieni się diametralnie, kiedy z rodzeństwem trafia na dłużej do dziadków na wieś, ale poradzi sobie i z tą sytuacją.
Bohaterem piątkowego seansu 25 lipca będzie sympatyczny krokodylek „ Alex Aligator” (5 +), przeżywający wraz z przyjaciółmi liczne przygody.
Sporo dzieje się też w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego.
Do końca wakacji można tam oglądać zbiorową wystawę malarstwa członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki - Kolonii Artystycznej (bilety 7-10 zł).
Do tego od wtorku 22 lipca odbędą się trzydniowe zajęcia „Sezon na sztukę”. Pierwszego dnia zaplanowano od 11:00 do 13:00 warsztaty ceramiki dla dzieci od lat 5, a w godzinach 16:00-18:00 dla dorosłych.
W środę 23 lipca w godzinach 11:00-13:00 odbędą się warsztaty druku na tkaninie dla dzieci od lat 5, a w godzinach 16:00-18:00 dla dorosłych.
W czwartek 24 lipca odbędą się warsztaty plastyczne pod hasłem „Nieznane bajki”: dla dzieci w godzinach 11:00-13:00, dla dorosłych w godzinach 16:00-18:00.
Wstęp na każdy z warsztatów 30 zł, zgłoszenia telefoniczne pod numerem 86 216 41 00.
Wojciech Chamryk