Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 08 stycznia 2025 napisz DONOS@

Papieska wystawa w Muzeum Diecezjalnym

Wystawę czasową „Jan Paweł II - Łomża, 4-5 czerwca 1991” otwarto w Muzeum Diecezjalnym. Przygotowana z okazji 30. rocznicy duszpasterskiej wizyty Papieża Polaka ekspozycja przybliża to wyjątkowe dla Łomży i mieszkańców regionu wydarzenie, przypominając również, wciąż aktualne, słowa z papieskiej homilii. Wzbogacają ją pamiątki po Janie Pawle II: relikwie, książki, przedmioty osobiste oraz unikalne w skali światowej tableau z czerwca 1939 roku. Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą ze zbiorów muzeum oraz osób prywatnych.

– Ta wystawa wpisuje się w cały program, przygotowany zarówno przez diecezję łomżyńską, jak i miasto Łomża, na 30. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Łomży – mówi ks. dr Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Zostały otwarte wystawy przy seminarium, przy kościele Krzyża Świętego oraz w parku papieskim, również dokumentujące to wydarzenie. Jednak na wyjątkowość wystawy w Muzeum Diecezjalnym składa się przede wszystkim przypomnienie słów homilii Jana Pawła II, wypowiedzianej na ołtarzu polowym przy kościele Bożego Miłosierdzia, dotyczącej nierozerwalności i trwałości sakramentalnego małżeństwa.

Nie brakuje też archiwalnych fotografii, wykonanych 4 i 5 czerwca 1991 roku, ukazujących nie tylko aspekt duchowy tych dni, upływających pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”, ale też rzesze wiernych, mieszkańców Łomży i regionu, dla których nierzadko było to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, długo pamiętane i wspominane. 

Okazję do snucia wspomnień, ale też do chwili refleksji, dają też pamiątki po Janie Pawle II. Eksponatem szczególnym jest wśród nich unikalne tableau Studia Dramatycznego„39”, studenckiej grupy teatralnej działającej przy Uniwersytecie Jagiellońskim, wykonane w krakowskim zakładzie fotograficznym Pawła Bielca. To pamiątka, po wystawionym 7 czerwca 1939 roku z udziałem Karola Wojtyły, przedstawieniu „Kawaler księżycowy” Mariana Niżyńskiego i jedyny zachowany egzemplarz z kompletem autografów wszystkich aktorów. 

– Wystawę wzbogacają nietuzinkowe artefakty – podkreśla ks. Grabowski. – Jest to obuwie Jana Pawła II, but wykonany przez szewca z Kalwarii Zebrzydowskiej. Mamy medale, wybite z okazji wizyty papieża w Łomży, które były wtedy rozdawane jako pamiątki, ale też można było je nabyć. 

Pokazujemy też, oddając jednocześnie im cześć, relikwie św. Jana Pawła II, a do tego nietuzinkowy eksponat w skali świata,  dotyczący nie Jana Pawła II, ale jeszcze Karola Wojtyły, 19-letniego studenta polonistyki. To tableau wykonane po przedstawieniu studenckiego teatru Studio Dramatyczne „39” w czerwcu 1939 roku. Mamy na nim podpisy wszystkich aktorów, którzy w owym przedstawieniu brali udział, w tym podpis Karola Wojtyły. To jedyny tego typu dokument, który zachował się do czasów współczesnych, bo przecież wkrótce wybuchła II wojna światowa.

Pół roku był eksponowany na wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie został też zbadany i poddany analizie merytorycznej, a teraz udostępnił go nam na czas trwania wystawy ks. Sławomir Sokołowski, właściciel tego obiektu.

Wystawę „Jan Paweł II - Łomża, 4-5 czerwca 1991” w Muzeum Diecezjalnym (ulica Giełczyńska 20A, muzeumdiecezjalne.lomza.pl) można oglądać do końca września. 

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę