Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 stycznia 2025 napisz DONOS@

Z prac Zarządu Głównego

23 kwietnia prezydium ZG zajęło się przygotowaniami do plenarnego posiedzenia Zarządu Głównego TPZŁ. Ustalono, że będzie to posiedzenie wyjazdowe w dniach 9–11 maja w Goniądzu i Twierdzy Osowiec. W jego programie – m.in. spotkanie z członkami Towarzystwa Miłośników Goniądza, obrady plenarne poświęcone przygotowaniom do XI Zjazdu Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej, a ponadto zwiedzanie Biebrzańskiego Parku Narodowego i Twierdzy Osowiec.
Ustalono, że w obchodach święta 3 maja, w tym także w odsłonięciu tablicy Jadzi Dziekońskiej na budynku Szkoły Podstawowej w Konarzycach weźmie udział delegacja ZG ze sztandarem. Skierowano wiceprezesa ZG Józefa Babiela do prac w Zespole ds. Opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Łomżyńskiego, tworzonego przez Starostę Łomżyńskiego. Jan Borawski weźmie udział w spotkaniu dyskusyjnym poświęconym szansom Podlasia w Unii Europejskiej, organizowanym przez Redakcję „Rzeczpospolitej” w Białymstoku. Prezydium wyraziło zgodę oddziałowi białostockiemu na organizację „Biesiady Miodowej” w Kurowie.
11 maja w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Twierdzy Osowiec odbyło się plenarne posiedzenie Zarządu Głównego TPZŁ. Prezes ZG Zygmunt Zdanowicz zaapelował do prezesów oddziałów i członków ZG o możliwie najszerszą popularyzację XI Zjazdu Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej w swoich środowiskach. – Od nas wszystkich zależy czy ten Zjazd będzie udany – stwierdził Z. Zdanowicz. W ramach zjazdu odbędzie się m.in. kolejne spotkanie wychowanków Liceum Pedagogicznego. Jego organizacją zajął się m.in. wiceprezes ZG Edward Matejkowski. Józef Babiel przypomniał po raz kolejny założenia programowe i organizacyjne Zjazdu. Wyraził zaniepokojenie niewielkim odzewem w tej sprawie z terenu kraju. Program Zjazdu drukujemy w tym wydaniu „Komunikatu”. – Ten Zjazd adresowany jest głównie do tych, którzy utracili już pewien związek ze sobą i teraz mają szansę na jego odnowienie. Takich małych „zlocików” w Łomży odbywa się wiele. My chcemy wyjść naprzeciw absolwentom starszych roczników szkół, bo te młodsze spotykają się częściej i tę więź ze sobą utrzymują – powiedział wiceprezes ZG. W dyskusji głos zabrali: Andrzej Bebłowski – prezes oddziału warszawskiego, Anna Badyda – prezes oddziału białostockiego, Krystyna Koziełło-Poklewska – sekretarz oddziału olsztyńskiego, Bogdan Cwaliński – członek ZG z Gdańska, Andrzej Tomaszewski z oddziału koszalińskiego, Ewa Chętnik-Donatowicz – prezes oddziału krakowskiego, Jerzy Kierażyński – skarbnik ZG, Janusz Kossewski – prezes oddziału w Stawiskach i Jerzy Sawicki – komendant Drużyny Harcerzy Weteranów, który poinformował o przygotowaniach do jubileuszowego XX Zlotu drużyny w Nowogrodzie. Odbędzie się on bezpośrednio po zakończeniu XI Zjazdu Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej.
Wiceprezes ZG Józef Babiel przekazał następnie informację o przygotowaniach do fundacji sztandaru I Łomżyńskiemu Batalionowi Remontowemu. Uroczystość odbędzie się 16 sierpnia b.r. na Starym Rynku w Łomży. Zaapelowano do wszystkich oddziałów TPZŁ o włączenie się w akcję zbiórki funduszy na sztandar. Chodzi o to, by sztandar ten był bogaty liczbą wpłat, by swój udział w jego fundacji miała jak najszersza grupa mieszkańców Łomży oraz tych, którzy identyfikują się z Ziemią Łomżyńską.
Prezes ZG przypomniał, że plenarne spotkanie w Twierdzy Osowiec odbywa się w dziesiątą rocznicę utworzenia Biebrzańskiego Parku Narodowego. M.in. na tę okoliczność Zarząd Główny postanowił przyjąć stanowisko w sprawie ochrony przyrody i przebiegu trasy Via Baltica. Opowiedziano się przeciwko budowie międzynarodowego korytarza transportowego przez obszary chronione parku oraz za poprowadzeniem trasy z Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę, Grajewo, Augustów do Suwałk i dalej za granicę. Zdecydowane stanowisko w tej sprawie postanowiono skierować do Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Premiera Rządu RP, posłów i senatorów, rządów i parlamentów państw nadbałtyckich, Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody, środków społecznej komunikacji oraz Dyrekcji Generalnej Dróg i Autostrad.
Zofia Chętnik zaapelowała do zarządów wszystkich oddziałów o wzajemną wymianę informacji o swojej działalności. – O ile wiemy co robi Zarząd Główny dzięki pięknie wydawanym „Komunikatom”, to już o tym co się dzieje w oddziałach – nie wiemy nic – powiedziała. Zaproponowała też, by najniższa składka członkowska w Towarzystwie wynosiła 12 zł rocznie, ale niech oddziały mają prawo podnosić jej wysokość w miarę potrzeb i możliwości.
W imieniu Zarządu Głównego prezes Z. Zdanowicz wyraził podziękowanie Zenonowi Białobrzeskiemu – wójtowi gminy Zbójna i jednocześnie prezesowi tamtejszego oddziału TPZŁ, a także wszystkim skupionym wokół Gminnego Ośrodka Kultury i TPZŁ, za skuteczne kultywowanie obrzędów Niedzieli Palmowej.
Na tym oficjalną część debaty zakończono. Następnie dyrektor BPN, Adam Sieńko poinformował o przygotowaniach do obchodów 10-lecia Parku, po czym zastępca dyrektora Andrzej Grygoruk przedstawił obszerną, ilustrowaną slajdami informację o funkcjonowaniu Parku i zaprosił członków ZG na spacer ścieżkami przyrodniczymi. Odwiedziliśmy także „Króla Bagien” – Krzysztofa Kawęczyńskiego oraz mieszkających w Budach reżyserów filmowych – Joannę Wierzbicką i Macieja Faflaka. 12 maja założyciel i prezes Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego, chor. Mirosław Worona bardzo interesująco opowiadał o historii osowieckiej fortyfikacji, prowadząc nas po jej najciekawszych obiektach.

* * *
3 czerwca prezydium ZG rozpatrzyło stan przygotowań do XI Zjazdu Wychowanków i Nauczycieli szkół Ziemi Łomżyńskiej. Ustalono sprawy organizacyjne związane m.in. z funkcjonowaniem Biura w okresie Zjazdu. Czynne ono będzie: 18 czerwca (środa) od godz. 9.00 do 20.00; 19 czerwca (czwartek) od 7.30 do 9.00 i od 16.00 do 20.00; 20 czerwca (piątek) od 7.30 do 11.00 i od 15.00 do 17.30 oraz w sobotę, 21 czerwca od godz. 9.00 do 12.00.
Ponownie zajęto się także przygotowaniami do wręczenia sztandaru jednostce wojskowej. Ponowiono apel do wszystkich łomżyniaków w kraju i za granicą o przekazywanie nawet symbolicznych kwot na konto fundacji sztandaru. Projekt sztandaru został już przekazany suwalskiej pracowni specjalistycznej do realizacji.
Pozytywnie zaopiniowano propozycję Klubu Garnizonowego i Klubu „Fort” w sprawie wydania „Kompendium militarnego Łomży”.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę