Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Otul swoją skórę przed zimą

Jak przygotować skórę do zmiennych warunków klimatycznych w okresie zimy aby była piękna i zdrowa to niemałe wyzwanie. Powrót z udanych wakacji nie zawsze jest szczęśliwy dla naszej skóry. Słońce wpływa na organizm entuzjastycznie poprawiając nastrój, stymuluje wytwarzanie witaminy D (działając przeciwkrzywiczo) oraz bierze udział w procesie melanogenezy ( wytwarzania melaniny: barwnika, który jest odpowiedzialny za kolor włosów, skóry i tęczówki oka), to proces pełniący rolę ochronną skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jednak niekontrolowane korzystanie ze słońca lub naświetlanie skóry sztucznym światłem UV (solarium) a także narażanie jej na zmienne warunki zewnętrzne prowadzi do przesuszenia, podrażnienia, przebarwień, znamion barwnikowych oraz nowotworów - czerniaka (MELANOMA).

Często tak uszkodzona skóra w okresie jesienno-zimowym poddawana jest jeszcze różnym czynnikom związanych ze środowiskiem i niehigienicznym trybem  życia. Do negatywnych zaliczyć należy zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, zimny wiatr, mróz, centralne ogrzewanie, klimatyzacja, stres, niezdrowe używki oraz nieprawidłową dietę. Dodatkowo nieodpowiednio dobrana pielęgnacja i kosmetyki powodują, że skóra staje się sucha, matowa, szorstka, łuszczy się, ma szaro- ziemisty koloryt i jest zaczerwienia.
    W przypadku niskich temperatur naczynia skórne obkurczają się co doprowadza do osłabienia odżywiania i dotleniania tkanek. Dochodzi również do zaburzeń ochrony naskórka, głównie płaszcza hydrolipidowego i struktury międzykomórkowej. Następuje zaburzenie  procesu rogowacenia, pogrubienie zewnętrznej (rogowej) warstwy naskórka, pojawiają się drobne zmarszczki i przyśpieszone starzenie zewnątrzpochodne. Szczególnie narażone  na takie zmiany są osoby u których skóra jest nadwrażliwa, cienka lub wykazuje objawy chorób dermatologicznych jak trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty i łojotokowe zapalenie skóry.         Współczesna kosmetologia dysponuje ogromnym wachlarzem zabiegów naprawczych i regenerujących taki stan skóry, zapewniając długotrwały efekt nawilżenia. Według indywidualnych potrzeb dobierane są kuracje z zastosowaniem produktów zawierających aktywne substancje z wielorakimi korzyściami pielęgnacyjnymi. Programy naprawcze obejmują całą gamę produktów kosmetycznych od oczyszczania po  specjalne preparaty lecznicze dla zachowania  prawidłowej równowagi fizjologicznej skóry. Gabinety specjalistyczne oferują zabiegi poprawiające metabolizm skóry i aktywność naczyń limfatycznych a także terapie dla wrażliwej i  podrażnionej cery wzmacniając jej naturalny system obronny.
    Do zabiegów stosowane są innowacyjne substancje takie jak algi krzemionkowe i koralowe z proteinami pochodzenia morskiego, lecytyna sojowa, dziki owies dziewiczy, lilia wodna, masło mango, trawa cytrynowa, olejek z jojoby, sezamu i  nasion winogron z dużą zwartością nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, E, B6, zielona herbata, biały rumianek a także Thermophilus (głębinowy mikroorganizm odpowiedzialny za ochronę błon komórkowych). Kuracje zapewniają intensywną pielęgnacje, natychmiastowe wygładzenie skóry twarzy, szyi, dekoltu i ciała.  Następuję poprawa zdolności wiązania wody w skórze, złagodzenie podrażnień, pobudzenie krążenia krwi, komórki skóry stają się bardziej aktywne co przyczynia się do poprawy ich funkcjonowania.
    Niezastąpioną jest pielęgnacja skóry w domu. Kosmetyki  powinny zapewnić wysoką skuteczność oczyszczania, nawadniania, ukojenia i ochrony skóry. Wśród cennych substancji zalecanych w okresie zimy wskazane są: ceramidy, zarodki zbożowe, soja, ogórecznik, olejek różany, kwas hialuronowy, mocznik oraz filtry przeciwsłoneczne. Na szczególną ochronę zasługuje skóra wokół oczu - plankton termalny, skrzyp polny, arnika, hamamelis (oczar wirgilski).
Niebezpieczeństwem dla skóry są także odmrożenia (głównie okolice nosa, uszu, palce dłoni i stóp). Spowodowane często zbyt ciasnym obuwiem lub rękawiczkami i niedostateczną ochroną przed niską temperaturą.  
    Prawidłowe odżywianie odgrywa istotną rolę w wyglądzie i zdrowiu skóry podczas zimy. Jesienno-zimowa dieta powinna dostarczać cenne składniki odżywcze. Zalecane są szczególnie zielone warzywa i owoce ponieważ dostarczają witamin jak i minerałów oraz tłuste ryby (makrela, tuńczyk, łosoś, śledzie) zawierające kwasy tłuszczowe (Omega 3, Omega 6), które pełnią ważną funkcję w metabolizmie tłuszczów. Nie zapominajmy o produktach zbożowych bogatych w beta karoten i witaminy E, F (kasza gryczana, jaglana, pęczak) oraz ziarnach sezamu, słonecznika, orzechach i migdałach.  
    Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry nie polega wyłącznie na stosowaniu kremów czy intensywnego serum, to troska o cały nasz organizm, prawidłowo skomponowana dieta, dostarczająca niezbędnych składników odżywczych i zdrowy styl życia – aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, zdrowy sen, regularny relaks oraz poczucie humoru.

Opracowanie: mgr Grażyna Misiuta

( specjalista promocji zdrowia, kosmetolog, członek POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY PREWENCYJNEJ I PRZECIWSTARZENIOWEJ),  Gabinet Specjalistyczny: „KOSMETOLOGIA I PROMOCJA ZDROWIA”, ul. Dmowskiego 1C, Łomża,  tel. 517-044-600
mm
pt, 10 października 2008 19:01
Data ostatniej edycji: nie, 16 listopada 2008 10:48:12

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę