Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza do klas czwartych i siódmych

Główne zdjęcie
Nauczyciele PG 1 podczas spotkania komisji edukacji RM

- Ogromnie się cieszymy, że możemy prowadzić nabór do klas starszych: czwartych i siódmych, bo mamy przygotowaną kadrę pedagogiczną i świetnie wyposażone pracownie do poszczególnych klas – mówi dyrektor Teresa Kurpiewska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która do 31. sierpnia będzie łączyć to stanowisko z na razie nieformalną funkcją dyrektora SP nr 1 w budowie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Rada Pedagogiczna PG nr 1 prosiła w dramatycznym tonie o nielikwidowanie szkoły, gdzie pracuje 61 nauczycieli i 22 osoby administracji i obsługi. Po ponad półtorej godziny dyskusji na komisji edukacji wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk przychyliła się do ich prośby.

Inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży potwierdza, że „w pełni zachowane zostaną prawa rodziców do wyboru szkoły dla dziecka”, w związku z wdrażaną reformą oświaty. - Szkoły podstawowe będą, w miarę wolnych miejsc, przyjmować uczniów od klasy pierwszej do siódmej w roku szkolnym 2017 / 2018 –  podkreśla urzędnik. - Także Szkoła Podstawowa nr 1, która formalnie powstanie 1. września i w okresie poprzedzającym nowy rok szkolny będzie reprezentowana przez dyrektora dotychczasowego Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, może przyjmować zgłoszenia do klasy I, IV i VII. Uruchomienie klasy IV lub VII wymaga zgody organu prowadzącego, którym jest miasto Łomża. Klasy IV i VII powstaną, jeśli liczba kandydatów będzie większa lub równa 24.

Adaptacja klas i sanitariatów w wakacje
Dyrektor PG nr 1 / SP 1 Teresa Kurpiewska wylicza pracownie: fizyczna, chemiczna, biologiczna, geograficzna, 4 informatyczne, 18 pracowni z laptopami, rzutnikami i ekranami, do prowadzenia w nowoczesny sposób lekcji z różnych przedmiotów. Oprócz tego, szkoła posiada 2 pełnowymiarowe sale gimnastyczne, dojście do basenu pływackiego, elegancką aulę i – jak zapewnia szefowa – jest dobrze przygotowana zarówno na przyjęcie klas 4. i 7.,  jak i klas 5. i 6., jeśli zgodzi się na to organ prowadzący. - Do 2 marca, kiedy spotkam się z wiceprezydent Łomży, nie wiadomo, czy będziemy prowadzić klasy zerowe – zastrzega dyrektor Kurpiewska, przewidując, że adaptacja pomieszczeń szkolnych i sanitariatów oraz wyposażanie, odpowiednie do wzrostu uczniów klas młodszych może odbyć się w wakacje. - Nasza przestrzeń szkolna ma charakter segmentowy. Segment A od strony ulicy Kardynała Wyszyńskiego, B środkowy i C od ulicy Reymonta pozwalają wydzielić przestrzeń w taki sposób, żeby maluchy nie musiały co chwilę stykać się z młodzieżą gimnazjalną. Niektórzy nauczyciele podjęli starania, aby uzyskać kwalifikacje w kierunku nauczania początkowego. Teraz mamy ich sześciu, więc możliwe, że do początku roku szkolnego kilku przybędzie. Oprócz nowych klas 1., 4., 7, będziemy uczyć dzieci klas 2 i 3. gimnazjalnych; w każdym roczniku mamy po 8 klas.
Nauczyciele przedmiotowcy z PG nr 1, których na komisji edukacji reprezentował historyk Maciej Grabowski, przede wszystkim, obawiali się, że nie będzie dla nich w nowym roku szkolnym dosyć klas, aby mogli uniknąć utraty pracy. - Wszytko zależy od tego, ile powstanie klas 1. i starszych – nie rozstrzyga kwestii dyrektor Kurpiewska. - Jest jeszcze obudowa psychologiczno-pedagogiczna, świetlica, nauczyciele wspierający... Rozumiem, że nauczyciele obawiają się braku ciągłości pracy.
Wiceprezydent Agnieszka Muzyk zapewniała przy różnych okazjach, że w wyniku reformy oświaty forsowanej przez rząd PiS – której deklarowała się zdecydowaną zwolenniczką – pedagodzy pracy nie stracą. Jednak to nie znaczy, że będą mieć zajęcia w swojej szkole i na tym samym stanowisku. 

W „Jedynce” lekcje na jedną zmianę
- Arkusze organizacyjne szkół dyrektorzy przekazują do organu prowadzącego do 31. marca 2017 r. - dodaje inspektor Czech. - Przypominam, że za podstawowe prawo uczniów szkół podstawowych i ich rodziców uważamy gwarancję kontynuowania nauki w szkole, w której uczeń rozpoczął naukę.
- Naszym atutem jest potwierdzona przez wiceprezydent jedna zmiana, za czym pójdzie też wyższa subwencja oświatowa – cieszy się dyrektor SP 1 w budowie. - To natomiast pozwoli przygotować bogatszą ofertę edukacyjną, koła zainteresowań czy zajęcia sportowe z piłki siatkowej, koszykówki,  tenisa stołowego. Wpływają podania o przyjęcie do „Jedynki” dzieci z klas 4. i 7. To będzie bardzo dobra szkoła. Jestem optymistycznie nastawiona, moja Rada Pedagogiczna jest za reformą oświaty. 
Obwód SP nr 1: ul. Akademicka, Bazowa, Bema, Broniewskiego do Spółdzielczej, Chopina, Ciepła,
Handlowa, Kamienna, Kolejowa, Kolibrowa, Kraska, Krucza, Magazynowa, Majowa, Mała 
Kraska, Meblowa, mjr. Stanisława Cieślewskiego, Narodowych Sił Zbrojnych, Pawia, Poligonowa, Porzeczkowa, Poznańska, Prusa (numery nieparzyste), Przemysłowa, Reymonta, rotmistrza Witolda Pileckiego, Rubinowa, Saperska, Sikorskiego od Kwiatowej do Wojska Polskiego (parzyste), Staffa, Strusia, Studencka, Szafirowa, Turkusowa, Wesoła od Wojska Pol. i Wyszyńskiego od Mickiewicza.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę