Premierowy spektakl Teatru Eksperymentalnego Bursa 2
Działający w Bursie nr 2 młodzieżowy teatr Lecha Wolińskiego przygotował kolejną premierę. Spektakl „Kasander i Gil” powstał na podstawie napisanych w XVIII wieku „Parad” Jana Potockiego, utrzymanych w modnym wówczas stylu commedia dell'arte. – To swobodna adaptacja „Parad” – mówi Zuzanna Kononczuk. – Początkowo przygotowywaliśmy ten spektakl 1:1, zgodnie z oryginalnym tekstem, bo w teatrze były dwie grupy, ale z czasem ludzie rezygnowali. Ja jednak byłam uparta i w końcu przygotowaliśmy ten spektakl, chociaż już w formie monodramu.
Teatr Eksperymentalny Bursa 2 świętuje w tym roku 28-lecie istnienia. To teatr jedyny w swoim rodzaju, zgodnie ze swą nazwą eksperymentalny i nieustannie poszukujący, z dużym udziałem utalentowanej młodzieży. Spotykało się to z unaniem podczas teatralnych festiwali i przeglądów, na przykład spektakl „Idioci” na podstawie sztuki „Ópera pánica” awangardowego chilijskiego dramaturga Alejandro Jodorowsky’ego zdobył Złoty But, pierwsze miejsce w kategorii teatrów młodzieżowych Ogólnopolskiego Festiwalu Brodnicka Uczta Teatralna. Pandemia przyhamowała działalność teatru, ale jej nie przerwała, a efektem ostatnich lat pracy jest przedstawienie „Kasander i Gil”, bazujące na „Paradach” Jana Potockiego, pełnej ironii, zabawnej farsie.
– „Parady” zostały napisane w 1792 roku przez arystokratę Jana Potockiego w języku francuskim – mówi Lech Woliński. – Dopiero w roku 1958 „Dialog” opublikował polski przekład. Jan Potocki to satyryk, przenikliwy krytyk, mądry prześmiewca i ironista pozbawiony złudzeń. Parady składają się z sześciu krótkich utworów scenicznych w których grają Kasander (ojciec), Gil (służący), Zerzabella (córka), Leander (kapral gwardii narodowej) i Doktor. Parada jako forma teatralna sytuuje się w komedii dell'arte.
W wyreżyserowanym przez Lecha Wolińskiego spektaklu występuje Zuzanna Konończuk, również autorka projektu teatralnego afisza „Kasandra i Gila”, tegoroczna absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Sztuka ma w jej życiu bardzo duże znaczenie, dlatego zamierza zdawać na dwa kierunki studiów: na Wydział Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz na Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zanim okaże się, która z tych ścieżek okaże się tą właściwą, zagra w poniedziałkowy wieczór w monodramie, który przygotowała z reżyserem Lechem Wolińskim.
– „Parady” to oryginalnie sześć części-scen, ale my z Lechem Wolińskim stworzyliśmy z nich swoją historię – wyjaśnia Zuzanna Kononczuk. – Pewne wątki pozostały, doszły do nich inne, a z pięciorga bohaterów pozostały tylko dwie męskie, najbardziej wyraziste postaci: ojciec Kasander i służący Gil, bo interakcja między nimi jest najlepiej zarysowana. Postać kobieca Zerzabella jest raczej drugoplanowa, dlatego tak wyszło, że akurat gram dwóch mężczyzn i sama jestem bardzo ciekawa jak to wyjdzie.
Twórcy spektaklu zapraszają w poniedziałek 30 maja do Hali Kultury na godzinę 19:00. Wstęp wolny.
Wojciech Chamryk