Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jerzy Budziszewski „Grafika i obiekty”

Wrzesień - październik 2004

Otwarcie wystawy prac Jerzego Budziszewskiego 24 września 2004 r. (godz.18.00)
Wernisaż ten rozpocznie tegoroczną Łomżyńską Jesień Kulturalną.

Jerzy Budziszewski
Wielu artystów urodzonych tutaj (w Polsce) zasilało i ciągle zasila amerykańskie środowiska artystyczne. Wyjeżdżali na trochę, dla kontaktu z szerokim światem, kolekcjonerami i rynkiem sztuki. Czasem pakowali warsztat na trochę dłużej, dla życia barwnego, dla studiów i kontaktów – i zostawali na resztę życia. Wielu z nich dzieli dzisiaj czas na pracę w Stanach i pobyty w Polsce, łącząc ze sobą krańce świata geograficznego i różne potrzeby emocjonalne. Jerzy Budziszewski (obecnie Joshua Benor) należy może właśnie do takich współczesnych twórców-podróżników. Urodzony w Polsce w 1950 roku, po studiach malarskich w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom 1975) i pierwszym okresie twórczości, bogatym w wystawy i nagrody, wyemigrował w 1988 roku do Izraela, by w latach dziewięćdziesiątych przenieść się stamtąd do Nowego Jorku. Jego sztuka podobnie jak on również krąży po świecie w wystawach indywidualnych i w pokazach zbiorowych. Warto przypomnieć, że Budziszewski był w latach 70. i początku 80. związany z działaniem w architekturze: w Polsce zostały jego autorstwa duże kompozycje ścienne w Krapkowicach, na osiedlu w Lublinie, na dworcu w Mińsku Mazowieckim, a także w Warszawie – w Szpitalu Kolejowym i w Domu Słowa Polskiego.
Artysta dzisiaj skupił się przede wszystkim na malarstwie i grafice. Konstruuje także obiekty z elementów drewnianych, które raz przypominają wieloelementowe obrazy, a kiedy indziej podstawowe w prostocie konstrukcje rzeźbiarskie. Podkreślają one doskonałość kompozycyjną linii prostej i przenikanie formy z przestrzenią. To sztuka zwięzła w swojej estetyce i kształcie, o przejrzystej grze środków, poddana pięknu geometrii. Ważna jest dla niej tyle samo wielka spuścizna konstruktywistów, co nowoczesność wielkich wizji i praktyk technologicznych.
Prócz tego artysta zajmuje się również fotografią. W odróżnieniu jednak od czystego racjonalizmu jego malarstwa i grafiki, ta działalność Budziszewskiego zdradza badawczy, ale i emocjonalny stosunek do tematu. A jest nim obraz człowieka i symbole jego losu.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę