Zmarła Dyrektor „Jedynki” Teresa Karwowska - Piątkiewicz
Teresa Karwowska - Piątkiewicz (+ 74) zmarła w Łomży w sobotę. - Była bardzo dobrą i miłą dyrektorką i serdeczną koleżanką - wspomina Zmarłą nauczycielka geografii w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży Helena Polewaczyk, przewodnicząca sekcji emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - W ostatnich latach głównie widziałyśmy się i rozmawiałyśmy na spotkaniach wigilijnych, a przy każdej okazji z uśmiechem. Zawsze miała czas dla koleżanek i przyjaciółek. Jeśli tylko mogła w czymś pomóc, mogliśmy na Nią liczyć. Będziemy zawsze ciepło Ją wspominać w swym koleżeńskim gronie jako dobrego człowieka.
- Pani Teresa Karwowska należała do takiego typu ludzi, o których myśli się, że zawsze byli i zawsze będą, ale potem jednak odchodzą... – mówi Teresa Kurpiewska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1, które przejęło siedzibę po likwidacji „Jedynki” w '99. - Kadrę pedagogiczną podstawówki przejęło w dużej części gimnazjum. Pani Teresa jako emerytka dość często brała udział w rozmaitych spotkaniach pracowniczych, w uroczystościach szkolnych, w wigiliach i wycieczkach. W wakacje miała jechać z nami na wycieczkę do Hiszpanii, lecz zachorowała...
Od matematyki do piwnic i musicalu
Teresa Karwowska – Piątkiewicz pracę zawodową zaczęła w 1961 r. w Szkole Podstawowej w Radziłowie jako nauczycielka matematyki. Od tamtego czasu pracowała także w Łomży w Szkole Podstawowej nr 3 (1961 – 1971; nieistniejącej) i w Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Bernatowicza, gdzie uczyła też matematyki w wieczorówce (1971 - 1982). Dyrektorem nowo powstałej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży została w roku 1982. - Była nietypową dyrektorką olbrzymiej podstawówki w Łomży, ponieważ „Jedynka” wtedy liczyła ponad 2000 dzieci – opowiada Mikołaj Jednacz, inspektor oświaty w latach 1975 - 1997. - Wykazała się ogromnymi zdolnościami organizatorskimi. Uczestniczyła w nadzorowaniu ostatnich prac w budowanej szkole. Według technologii podziemia mogły być zasypane, lecz Pani Dyrektor zależało na maksymalnym wykorzystaniu piwnic. Była wtedy jedyną osobą w Łomży, zdolną pokierować tak wielką szkołą i radą pedagogiczną. Dla oświaty w Łomży zasługi Pani Teresy są niepodważalne. Potrafiła zebrać wokół siebie doborowe grono nauczycieli i zmobilizować do pracy pedagogów, jak i pracowników obsługi. Zapamiętam Panią Teresę Karwowską jako znakomitego organizatora szkoły oraz skutecznego i odpowiedzialnego dyrektora placówki.
W okresie kierowania „Jedynką” w ramach Fundacji „Muzyka i dziecko” z przedstawicielem ze Szwajcarii Alexem Ekertem i nauczycielami szkoły przygotowała musicale: „Gucio i złote gęsi”, „Trzy złote włosy diabła” i „7 planet”. Dwie sztuki wystawiono w języku niemieckim w Polsce i za granicą. Dzieci z Łomży uczestniczyły w wyjazdach studyjnych do Szwajcarii.
Harcerstwo, malarstwo, kwiaty i muzyka
Dzięki staraniu i działaniom Teresy Karwowskiej - Piątkiewicz, „Jedynka” należała do Klubu Przodujących Szkół. - To rzeczywiście była wówczas licząca się w Łomży i w ówczesnym województwie łomżyńskim szkoła, z której pochodziło wielu zdolnych uczniów, laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych – dodaje Helena Polewaczyk, przypominając, że chór szkolny uświetniał też dużo powiatowych i wojewódzkich imprez okolicznościowych. Nadto Teresa Karwowska przez całe życie zawodowe jako instruktor Związku Harcerstwa Polskiego prowadziła drużyny w placówkach, w których pracowała, organizując z druhnami i druhami imprezy na rzecz środowisk lokalnych. Z Jej pasji: kochała malarstwo i ukwiecone ogrody...
Również przez cały okres pracy zawodowej należała do Związku Nauczycielstwa Polskiego, pełniąc w kolejnych szkołach funkcję wiceprezesa i prezesa. Od 1975 r. do stanu wojennego była Prezesem Oddziału Miejskiego ZNP w Łomży. Za osiągnięcia w pracy dla oświaty oraz społecznej otrzymała odznaczenia: Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal za Zasługi dla Województwa Łomżyńskiego i Złotą Odznakę ZNP.
- Pani Teresa była ogromnie życzliwa, starała się pomóc, choćby dobrym słowem – podkreśla prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz, z którym współpracowała, jak i z I LO, współwłaścicielka Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie. Pomogła w organizacji Muzycznych Dni Drozdowa Łomża.
Wystawienie ciała Ś.P. Teresy Karwowskiej – Piątkiewicz w poniedziałek, 7. września, o godz. 18. w Domu Pogrzebowym „Marczyk” przy ul. Przykoszarowej w Łomży; we wtorek od godz. 16. i w środę w godz. 10. - 13. Wyprowadzenie na mszę św. pogrzebową do kaplicy św. Józefa o godz. 13. Po mszy nastąpi pochowanie na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej.
Mirosław R. Derewońko