Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zmarła Dyrektor „Jedynki” Teresa Karwowska - Piątkiewicz

Główne zdjęcie
Teresa Karwowska - Piątkiewicz i Jacek Szymański podczas koncertu XVIII Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża

Teresa Karwowska - Piątkiewicz (+ 74) zmarła w Łomży w sobotę. - Była bardzo dobrą i miłą dyrektorką i serdeczną koleżanką - wspomina Zmarłą nauczycielka geografii w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży Helena Polewaczyk, przewodnicząca sekcji emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - W ostatnich latach głównie widziałyśmy się i rozmawiałyśmy na spotkaniach wigilijnych, a przy każdej okazji z uśmiechem. Zawsze miała czas dla koleżanek i przyjaciółek. Jeśli tylko mogła w czymś pomóc, mogliśmy na Nią liczyć. Będziemy zawsze ciepło Ją wspominać w swym koleżeńskim gronie jako dobrego człowieka.

Dyr. Teresa Karwowska podczas zakończenia roku szkolnego 1986 r. (fot. archiwum szkolne)
Dyr. Teresa Karwowska podczas zakończenia roku szkolnego 1986 r. (fot. archiwum szkolne)
Dyr. Teresa Karwowska podczas uroczystości pasowania na ucznia - wrzesień 1984 (fot. archiwum szkolne)
Dyr. Teresa Karwowska podczas uroczystości pasowania na ucznia - wrzesień 1984 (fot. archiwum szkolne)

- Pani Teresa Karwowska należała do takiego typu ludzi, o których myśli się, że zawsze byli i zawsze będą, ale potem jednak odchodzą... – mówi Teresa Kurpiewska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1, które przejęło siedzibę po likwidacji „Jedynki” w '99. - Kadrę pedagogiczną podstawówki przejęło w dużej części gimnazjum. Pani Teresa jako emerytka dość często brała udział w rozmaitych spotkaniach pracowniczych, w uroczystościach szkolnych, w wigiliach i wycieczkach. W wakacje miała jechać z nami na wycieczkę do Hiszpanii, lecz zachorowała...

Od matematyki do piwnic i musicalu
Teresa Karwowska – Piątkiewicz pracę zawodową zaczęła w 1961 r. w Szkole Podstawowej w Radziłowie jako nauczycielka matematyki. Od tamtego czasu pracowała także w Łomży w Szkole Podstawowej nr 3 (1961 – 1971; nieistniejącej) i w Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Bernatowicza, gdzie uczyła też matematyki w wieczorówce (1971 - 1982). Dyrektorem nowo powstałej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży została w roku 1982. - Była nietypową dyrektorką olbrzymiej podstawówki w Łomży, ponieważ „Jedynka” wtedy liczyła ponad 2000 dzieci – opowiada Mikołaj Jednacz, inspektor oświaty w latach 1975 - 1997. - Wykazała się ogromnymi zdolnościami organizatorskimi. Uczestniczyła w nadzorowaniu ostatnich prac w budowanej szkole. Według technologii podziemia mogły być zasypane, lecz Pani Dyrektor zależało na maksymalnym wykorzystaniu piwnic. Była wtedy jedyną osobą w Łomży, zdolną pokierować tak wielką szkołą i radą pedagogiczną. Dla oświaty w Łomży zasługi Pani Teresy są niepodważalne. Potrafiła zebrać wokół siebie doborowe grono nauczycieli i zmobilizować do pracy pedagogów, jak i pracowników obsługi. Zapamiętam Panią Teresę Karwowską jako znakomitego organizatora szkoły oraz skutecznego i odpowiedzialnego dyrektora placówki.
W okresie kierowania „Jedynką” w ramach Fundacji „Muzyka i dziecko” z przedstawicielem ze Szwajcarii Alexem Ekertem i nauczycielami szkoły przygotowała musicale: „Gucio i złote gęsi”, „Trzy złote włosy diabła” i „7 planet”. Dwie sztuki wystawiono w języku niemieckim w Polsce i za granicą. Dzieci z Łomży uczestniczyły w wyjazdach studyjnych do Szwajcarii.

Harcerstwo, malarstwo, kwiaty i muzyka
Dzięki staraniu i działaniom Teresy Karwowskiej - Piątkiewicz, „Jedynka” należała do Klubu Przodujących Szkół. - To rzeczywiście była wówczas licząca się w Łomży i w ówczesnym województwie łomżyńskim szkoła, z której pochodziło wielu zdolnych uczniów, laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych – dodaje Helena Polewaczyk, przypominając, że chór szkolny uświetniał też dużo powiatowych i wojewódzkich imprez okolicznościowych. Nadto Teresa Karwowska przez całe życie zawodowe jako instruktor Związku Harcerstwa Polskiego prowadziła drużyny w placówkach, w których pracowała, organizując z druhnami i druhami imprezy na rzecz środowisk lokalnych. Z Jej pasji: kochała malarstwo i ukwiecone ogrody...
Również przez cały okres pracy zawodowej należała do Związku Nauczycielstwa Polskiego, pełniąc w kolejnych szkołach funkcję wiceprezesa i prezesa. Od 1975 r. do stanu wojennego była Prezesem Oddziału Miejskiego ZNP w Łomży. Za osiągnięcia w pracy dla oświaty oraz społecznej otrzymała odznaczenia: Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal za Zasługi dla Województwa Łomżyńskiego i Złotą Odznakę ZNP.
- Pani Teresa była ogromnie życzliwa, starała się pomóc, choćby dobrym słowem – podkreśla  prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz, z którym współpracowała, jak i z I LO, współwłaścicielka Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie. Pomogła w organizacji Muzycznych Dni Drozdowa Łomża.  

Wystawienie ciała Ś.P. Teresy Karwowskiej – Piątkiewicz w poniedziałek, 7. września, o godz. 18. w Domu Pogrzebowym „Marczyk” przy ul. Przykoszarowej w Łomży; we wtorek od godz. 16. i w środę w godz. 10. - 13. Wyprowadzenie na mszę św. pogrzebową do kaplicy św. Józefa o godz. 13. Po mszy nastąpi pochowanie na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę