Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Glogerowskie nagrody po raz 15.

Janusz Odrowąż-Pieniążek z Warszawy – dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, prof. Janusz Jasiński z Olsztyna, red. Romuald Mieczkowski z Wilna, prof. Cezary Obracht–Prondzyński z Bytowa a także Tomasz Brzeziński z Łomży i Zofia Mierzwińska-Szybka - stulatka z Warszawy to tegoroczni laureaci nagrody Zygmnuta Glogera. Konkurs po raz 15. zorganizowało Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „STOPKA” z Łomży. Nagroda i Medal Zygmunta Glogera przyznawane są ą za szczególne osiągnięcia w badaniu, ochronie i rozwoju kultury.

Wśród laureatów konkursu znalazły się m.in. takie osobistości polskiej humanistyki jak prof. prof. Julian Krzyżanowski, Anna Kutrzeba-Pojnarowa, Czesław Hernas, Jadwiga Klimaszewska, Roman Reinfuss, Jacek Kolbuszewski, Dorota Simonides, Roch Sulima, Andrzej Strumiłło. A także liczne grono pasjonatów i kontynuatorów dzieła Glogera w „małych ojczyznach”, którzy i dziś, mimo przewartościowań w kulturze polskiej częstokroć dają więcej społecznościom niż obficie sponsorowane centra.
Organizatorzy nieustannie podkreślają słowa prof. Gieysztora, który przez wiele lat przewodniczył kapitule konkursu i uczestniczył w sesjach glogerowskich, że nieustanna budowa więzi obywatelskiej i narodowej wymaga przypominania jej złączy w historii i kulturze, jej wzbogacania wiedzą i przeżyciem w każdej skali wzajemnego i bliskiego sąsiedztwa ludzi w ich współżyciu wczoraj i dziś. To przesłanie towarzyszy „glogerianom” nadal, tym bardziej że po śmierci profesora Gieysztora kapitule konkursu przewodniczy jego najbliższy współpracownik prof. Janusz Tazbir.

Laureaci XV edycji Konkursu glogerowskiego 2004 r.

NAGRODĘ I STOPNIA OTRZYMAŁ:
Janusz Odrowąż-Pieniążek z Warszawy – za kierowanie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, jedną z najbardziej renomowanych placówek kulturalnych w kraju, jak również za własną twórczość pisarską.

NAGRODY II STOPNIA OTRZYMALI:
prof. Janusz Jasiński z Olsztyna – za dorobek badawczy wybitnego znawcy stosunków ludnościowych na Warmii i Mazurach;
red. Romuald Mieczkowski z Wilna – za zasługi w podtrzymywaniu i rozwijaniu kultury polskiej na Litwie oraz utrzymywanie jej związków z kulturą litewską.

NAGRODY III STOPNIA OTRZYMALI:
prof. Cezary Obracht–Prondzyński z Bytowa – za pionierskie prace poświęcone dziejom kultury kaszubskiej;
Tomasz Brzeziński z Łomży – za stworzenie i prowadzenie ambitnego teatru Sivina II promującego nowe formy artystyczne.

NAGRODĘ SPECJALNĄ OTRZYMAŁA:
Zofia Mierzwińska-Szybka (stulatka) z Warszawy – za wieloletnią, godną podziwu działalność społeczno-oświatową oraz dorobek pisarski poświęcony tradycji uniwersytetów ludowych.

WYRÓŻNIEŃ nie przyznano.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę