Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 495

Dał nam dwóch biskupów. Teraz odchodzi.

Papież Benedykt XVI (86 l.) w poniedziałek, 11 lutego 2013 roku, ogłosił, że zrezygnuje z pełnienia urzędu. - Od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża - oznajmił Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie konsystorza zwyczajnego w Watykanie. - Rezygnuję dla dobra Kościoła, nie jestem w stanie wykonywać posługi - mówił Benedykt XVI w Środę Popielcową rozpoczynającą Wielki Post, gdy papież po raz pierwszy od ogłoszenia swojej decyzji spotkał się z wiernymi na audiencji. Niewiele ponad rok temu 11 listopada 2011 r., Benedykt XVI mianował pracującego wówczas w Watykanie księdza prałata Janusza Stepnowskiego Biskupem Łomżyńskim. Także Benedykt XVI dokładnie 7 lat przed dniem ogłoszenia abdykacji - 11 lutego 2006 r. - mianował ks Tadeusza Bronakowskiego biskupem pomocniczym Diecezji Łomżyńskiej. - Tytuł jego pierwszej encykliki wpisałem w swoje zawołanie biskupie – mówi biskup Tadeusz Bronakowski - „Nolite timere Deus caritas est” czyli nie lękajcie się Bóg jest miłością.

- Decyzję tę podjął (Benedykt XVI – dop.red.) – jak sam powiedział – „rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem”, a więc jest ona owocem jego długiej modlitwy i refleksji – zauważa biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który w związku z rezygnacją papieża skierował specjalne słowo do wiernych, które ma być czytane we wszystkich kościołach w niedzielę. 
- Wiadomość tę (o abdykacji – dop.red.) przyjęliśmy z zaskoczeniem. Jednak patrzymy na nią w perspektywie naszej wiary chrześcijańskiej. Czynimy tak również dlatego, że trwa Rok Wiary, ogłoszony przez Ojca Świętego. Przyjmujemy tę informację ze spokojem serca i z ufnością, która ma swe oparcie w zapewnieniu naszego Pana, Jezusa Chrystusa, że jest On z nami „przez wszystkie dni aż do skończenia świata” (por. Mt 28, 20). Trwa więc niezmiennie to zadanie, które Jezus nam pozostawił, abyśmy głosili Jego Ewangelię i o Nim dawali świadectwo życia „aż po krańce ziemi”. Naszemu Zbawicielowi, Najwyższemu Pasterzowi powierzajmy w naszej modlitwie prośbę o owocność tego zadania. Prośmy o szczególne dary Ducha Świętego dla całego Kościoła św. na czas najbliższych tygodni kończącej się posługi Benedykta XVI i na czas wyboru, którego będzie dokonywać Kolegium Kardynalskie  - napisał w liście do wiernych diecezjan biskup Janusz Stepnowski.

Benedykt XVI to odważny świadek wiary i miłości do Boga
- Z papieżem Benedyktem XVI spotykałem się w życiu kilkakrotnie – wspomina biskup Tadeusz Bronakowski, którego Ojciec Święty Benedykt XVI 11 lutego 2006 r. mianował biskupem pomocniczym w Łomży, a tytuł Jego pierwszej encykliki wpisał w swoje zawołanie biskupie. - Pierwszy raz podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 2006 roku, następnie w trakcie kursu dla nowych biskupów w Rzymie. Ostatni raz mogłem przez chwilę rozmawiać z Ojcem Świętym podczas ubiegłorocznej pielgrzymki Radia Maryja do Rzymu odbywającej się w Roku Wiary. Wszystkie te spotkania wspominam ze wzruszeniem. Papież Benedykt XVI jest dla mnie odważnym świadkiem wiary i miłości do Boga, a jednocześnie ufnym apostołem, który nie uległ nawoływaniom do łagodzenia wymowy Ewangelii, czy dostosowywania nauczania Kościoła do aktualnych trendów społecznych. Wbrew krytykom wywodzącym się ze środowisk liberalnych i lewicowych papież doskonale rozumie współczesne zjawiska. Widzi jednak ich negatywne konsekwencje, ich niszczący wpływ na życie wielu ludzi. Dowodem tego są liczne niezwykle celne diagnozy zawarte w listach i homiliach, po które zawsze chętnie sięgałem. Z nauczania papieża zawsze przemawiało do mnie jego przekonanie, że wiara nie wyklucza nauki i rozumu, że nie jest sprzeczna z nowoczesnością i postępem. To powinni zrozumieć wszyscy wierni, którym dzisiaj często wmawia się, że wiara nie pasuje do naszych czasów. Z pontyfikatu Benedykta XVI powinniśmy więc zapamiętać, że Bóg jest miłością i jeżeli się na tę Miłość otworzymy, to zawsze jest dla nas nadzieja. 

Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) został wybrany na Stolicę Piotrową 19 kwietnia 2005 roku, po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II (85 l.), którego był bliskim współpracownikiem i przyjacielem. On też wyniósł Jana Pawła II na ołtarze osobiście przewodnicząc Mszy beatyfikacyjnej. Był to formalny etap przed spodziewaną kanonizacją, czyli uznaniem Papieża Polaka za świętego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę