Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 napisz DONOS@

Betlejem Łomżyńskie

Główne zdjęcie
Prezez TPZŁ Zygmunt Zdanowicz

Na tydzień przed wigilią Bożego Narodzenia Anno Domini 2005, w sobotę, 17 grudnia, przy nakrytych białymi obrusami stołach, udekorowanych kwitnącymi gwiazdami betlejemskimi, zasiedli ludzie oddani sercem Ziemi Łomżyńskiej, którzy z jej historią związali własne losy, marzenia i nadzieje.

Wyjątkowy wieczór opłatkowy "Betlejem Łomżyńskie" zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Działacze i sympatycy Towarzystwa spotkali się przy choince w nastrojowo oświelonej auli I Liceum Ogólnokszatałcącego. Wśród gości byli, m.in., wikariusz biskupi ks. Jan Sołowianiuk, prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, konserwator zabytków Wiesława Szymańska, senator Ludwik Zalewski, naczelnik Urzędu Skarbowego Edward Matejkowski, kierownik Klubu Garnizonowego Ryszard Matuszewski oraz harcerze-seniorzy.
Na scenie występował kwartet Alla Breve skrzypka Jana Zugaja, a kolejni goście opowiadali o adwencie, świątecznych życzeniach, pasterce, kolędach i opłatku.
Franciszkanin o. Jerzy Mitura przypomniał, że adwent to czas przygotowania na przyjście Jezusa Chrystusa do serca każdego człowieka, każdej rodziny i poszczególnych środowisk. To czas na przemyślenie, czy tęsknimy za tym, co duchowe, czy tęsknimy za Jezusem, który jest Emanulem - "Bogiem, który przychodzi", abyśmy Jego miłość potrafili ofiarować drugiemu człowiekowi.
Prowadzący spotkanie Anna Sobocińska z Radia Nadzieja i Wawrzyniec Kłosiński z Radia Białystok czytali, m.in., fragmenty tekstów Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, którego powołanie kapłańskie zrodziło się w łomżyńskiej Katedrze, a który uzmysławiał Polakom obowiązek gościnności i solidarności z rodakami: "Zapraszamy do wspólnego stołu Narodu mieszkańców ziemi polskiej i pielgrzymów, braci rozrzuconych po świecie".
Urszula Kuczyńska, kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, opowiadała tradycjach wigilii kurpiowskiej. Tego dnia nie wolno było tkać, szyć, ani łatać, aby nie wplątać pałętających się wokół duszyczek, którym zostawiano jedno wolne krzesło i nakrycie. Współcześnie jest ono miejscem dla przygodnego gościa. Posiłek postny składał się np. z kapusty z grzybami, w zamożniejszych domach też z ryb, klusek lub pszenicy z makiem (kutii) i kompotu z suszonych owoców. Najstarsza osoba w rodzinie zaczynała łamanie sie opłatkiem. Spod obrusa wyjęte niezłamane źdźbło oznaczało rychłe zamążpójście, noc pełna gwiazd - że kury będą się w Nowym Roku dobrze nieść, a pochmurna czy mgielna - że krowy dadzą dużo mleka.
Dyrektor Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej Jan Miłosz Zarzycki odświeżył w pamięci fakt, że pierwsze kolędy pisali i komponowali anonimowi twórcy ludowi już w XV w. Że "Z Narodzenia Pana" to skoczny oberek, a "Bóg się rodzi" to dostojny polonez. Że "Przybieżeli do Betlejem pasterze" wywodzi sie prawdopodobnie z czeskiej polki, a "Cicha noc" jest tłumaczeniem niemieckiego utworu z 2. poł. XVIII w.
Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej, uzmysłowiła, że chociaż życzenia na Boże Narodzenie składa się już od I w. n.e., to pierwsze karty świąteczne powstały w Anglii dopiero w 1840 r., a w Polsce, ściślej: w Galicji pojawiły sie dopiero pod koniec wieku XIX.
Ks. Jan Sołowianiuk przypomniał historię pasterki przez stulecia, ale temat ten, pasjonujący i niezwykły, zasługuje na odrębny artykuł... Po odczytaniu Ewangelii nt. Narodzin Chrystusa, rozpoczął dzielenie się opłatkiem.
Prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz złożył w obecnym w auli łomżyniakom i za pośrednictwem www.4lomza.pl życzenia zdrowia, pomyślności i pogody ducha na nadchodzące święta i Nowy Rok.
Foto: Prezez TPZŁ Zygmunt Zdanowicz
Foto:
Foto: Anna Sobocińska i Wawrzyniec Kłosiński
Foto: Kwartet Jana Zugaja Alla Breve
Foto: Ojciec Jerzy Mitura, franciszkanin
Foto: Wawrzyniec Kłosiński
Foto: Kwartet Jana Zugaja Alla Breve
Foto: Wawrzyniec Kłosiński czyta poezję
Foto: Święta już za oknem
Foto: Karolina Skłodowska
Foto: Karolina Skłodowska
Foto: Aula I LO w Łomży
Foto: Urszula Kuczyńska
Foto: Kwartet Jana Zugaja Alla Breve
Foto: Aula I LO w Łomży
Foto: Skrzypek Jan Zugaj
Foto: Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Edward Matejkowski (z lewej) i dr Schramm
Foto: Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki z synem
Foto: Prezez TPZŁ Zygmunt Zdanowicz
Foto: Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński
Foto: Wikariusz biskupi ks. Jan Sołowianiuk
Foto: Wikariusz biskupi ks. Jan Sołowianiuk
Foto: Dzielenie się opłatkiem podczas wieczoru
Foto: Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i wikariusz biskupi ks. Jan Sołowianiuk
Foto: Prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz i prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, pomiędzy nimi dr Krzysztof Sychowicz

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę