Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Najczęściej zużywane części do siewnika – jak wybrać zamienniki i dbać o wydajność?

Szybkie i precyzyjne wysiewanie bezpośrednio wpływa i na ilość, i na jakość przyszłych plonów. Stąd tak ważne jest, aby siewniki rolnicze działały sprawnie i niezawodnie przez cały okres siewu. Biorąc pod uwagę, iż są to jedne z najintensywniej używanych maszyn rolniczych, trudno zapobiec stosunkowo szybkiemu zużyciu części do siewnika. Można jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia kosztownych uszkodzeń sprzętu, realizując regularną i rozsądnie zaplanowaną konserwację zapobiegawczą, a także wykorzystując wysokiej jakości części do siewników. Sprawdź, co musisz o tym wiedzieć, aby uniknąć poważnych problemów!

Najczęstsze przyczyny awarii części do siewnika

Awarie części do siewników mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Poza normalnym użytkowaniem na zużycie materiałowe i osłabienie komponentów wpływają także trudne warunki terenowe oraz czynniki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest jednak tzw. czynnik ludzki, czyli niewłaściwe użytkowanie sprzętu.

Sklep internetowy Exparto sprzedający części do siewnika wylicza, że jednymi z najczęstszych błędów eksploatacyjnych są:

    • niewłaściwe ustawienie parametrów maszyny — do nadmiernego zużycia lub uszkodzenia części do siewnika mogą prowadzić nieprawidłowe ustawienie głębokości siewu lub zbyt duża prędkość robocza;
    • brak konserwacji;
    • brak oczyszczenia obszaru roboczego — gleba, kamienie, a także resztki roślinności mogą dostawać się do mechanizmów maszyny podczas pracy, co z reguły prowadzi do ich uszkodzenia, jeśli nie jest na bieżąco usuwane;
    • praca z nasionami o wysokiej twardości z nieprzystosowanymi do tego częściami;
    • niskiej jakości materiały wykonania części — używanie części niskiej jakości lub niesprawdzonych zamienników części do siewników mogą przyspieszać zużycie komponentów.

 

Należy wziąć też pod uwagę, że siewniki często pracują w ekstremalnych warunkach, niekoniecznie właściwych dla maszyny. Szkodliwe są zwłaszcza takie czynniki jak nadmierna wilgotność czy twardość gleby, a także ekspozycja na pył. Trudno uznać to za błąd eksploatacyjny, ale trzeba mieć ten fakt na względzie przy ustalaniu harmonogramu konserwacji i zapobiegawczej wymiany części do siewników.

Które części do siewników zużywają się najszybciej?

Niezależnie od rodzaju wykorzystywanego siewnika, najbardziej narażone na uszkodzenia są części ruchome, mające ciągły kontakt z glebą podczas pracy. Elementy te wymagają szczególnej uwagi i koniecznie powinny być skrupulatnie sprawdzane pod kątem sprawności zarówno po zakończeniu sezonu, jak i przed jego rozpoczęciem.

W siewnikach najszybciej zużywają się następujące elementy:

  • redlice oraz jej części (np. zęby, kliny) - ich zużycie skutkuje obniżeniem precyzji siewu;
  • talerze wysiewające — częstymi awariami są: zatarcie otworów dozujących, co wpływa na dokładność siewu i przyczynia się do nierównomiernego wzrostu roślin, a także pęknięcia i uszkodzenia;
  • przekładnie i łożyska;
  • uszczelnienia;
  • koła zębate, łączniki;
  • lejki siewne.

Warto pamiętać, że niektóre uszkodzenia nie są widoczne, pomimo zużycia części do siewnika, a przez to jej mniejszej trwałości. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii podczas robót, warto wymienić niektóre części natychmiast po zauważeniu zmian w pracy maszyny. Dobrze też wcześniej zaopatrzyć się w problematyczne części zamienne do siewników, aby w razie usterki od razu je wymienić i szybko przywrócić maszynę do pracy.

4 zasady zapobiegania awariom. Jak uchronić części do siewnika przed zniszczeniem?

Warunki pracy na roli są nieprzewidywalne. Zbyt wiele zmiennych sprawia, że uniknięcie drobniejszych usterek jest niemożliwe. To, co da się osiągnąć dzięki właściwej eksploatacji, to maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia awarii poważnych, kosztownych i unieruchamiających maszynę na długi czas. Należyte przygotowanie się do eksploatacji siewnika pozwoli Ci usprawnić pracę, a przy tym zaoszczędzić.

Oto co pomoże Ci utrzymać maszynę w dobrej kondycji:

  1. Regularna wymiana części do siewnika. Najlepiej, jeśli komponenty wymieniane są zgodnie z zaleceniami producenta.
  2. Dopasowanie części i pracy maszyny do warunków pracy. Inne elementy będą potrzebne w przypadku siewu na ziemiach standardowych, a inne na glebach ciężkich, jeszcze inne komponenty będą właściwe dla konkretnych rodzajów nasion. Warto w tej kwestii skonsultować się z fachowcem lub wybrać części dodatkowo zabezpieczone przez trudnymi warunkami pracy (np. specjalnymi powłokami).
  3. Czyszczenie i konserwacja zapobiegawcza. Czyszczenie siewnika po zakończeniu pracy, regularne smarowanie ruchomych części mechanizmu, regulacja i kalibracja maszyny przed sezonem — to wszystko pomoże Ci zapobiegać poważnym uszkodzeniom.
  4. Wysokiej jakości części do siewnika. Inwestycja w wysokogatunkowe części do siewników to gwarancja większej trwałości komponentów, a także większej wydajności siewnika. Przed zakupem warto też upewnić się, że wybrane części są kompatybilne z konkretnym modelem maszyny. W sklepie internetowym z częściami do maszyn rolniczych Exparto możesz zawczasu sprawdzić, do jakich modeli siewników pasuje wybrany komponent. Pamiętaj, że stosowanie nieodpowiednich części może prowadzić do uszkodzeń maszyny i obniżenia jej wydajności.

Te cztery filary eksploatacji siewników są gwarancją niezawodności i długowieczności maszyn. Sprawdź więc stan siewnika już teraz i rozważ zakup wysokiej jakości części zamiennych. Zaopatrując się w komponenty, które często ulegają awariom, zyskasz spokój i bezpieczeństwo w nadchodzącym sezonie!

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę