Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

ODZYSKAĆ KOBIECOŚĆ

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Zapada na niego około 16 000 Polek rocznie. Niestety, wciąż często koniecznością staje się mastektomia - operacja ratująca życie, ale okaleczająca i ciało i duszę. Na pytania o dostępne metody rekonstrukcji piersi odpowiada dr n. med. Tadeusz Witwicki - specjalista w dziedzinie chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Ukończył szkolenia w Pekinie, Glasgow, Los Angeles i Gandawie, na których zdobył nowe doświadczenia i poznał innowacyjne rozwiązania w medycynie. Od ponad 20 lat prowadzi własną praktykę lekarską. Ekspert programu "Sekrety lekarzy" emitowanego aktualnie w TVN Style.

- Ostatnim etapem powrotu do zdrowia powinna być rekonstrukcja piersi, niestety tylko niewielki odsetek kobiet (ok. 10) decyduje się na nią. Z czego to wynika Panie Doktorze? 

- Przyczyn jest kilka. Nie wszystkie kobiety czują potrzebę odtworzenia piersi. Część pań nie ma wystarczających informacji na ten temat. Te, które nie mogą pogodzić się z utratą piersi, często obawiają się bólu i konsekwencji związanych z zabiegiem jej odtworzenia. Część obawia się, że zabieg rekonstrukcji może pogorszyć rokowania, co nie jest prawdą. Przekazanie chorej informacji o takiej możliwości oraz kompleksowej wiedzy na temat dostępnych sposobów rekonstrukcji piersi powinno być nieodłącznym elementem procesu leczenia każdej pacjentki. 

- Jakie są metody rekonstrukcji piersi? 

- Do niedawna w Polsce stosowano głównie dwie metody rekonstrukcji piersi: przy użyciu implantu (endoprotezy) lub przeszczepionego płata skórno-mięśniowego pacjentki. W przypadku tych metod operację odtwórczą można przeprowadzić od razu po mastektomii lub odwlec w czasie do  momentu, gdy całkowicie zakończone zostanie leczenie onkologiczne. Nową metodą rekonstrukcji odroczonej jest BRAVA AFT - technika polegająca na odtworzeniu piersi za pomocą przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej i Systemu BRAVA. Metodę można stosować nie tylko w celu odtworzenia piersi po mastektomii - całkowitej lub częściowej, ale również w celu powiększenia lub korygowania wad piersi (np. asymetrii, piersi 
tubularnych) i klatki piersiowej. Metoda BRAVA AFT jest o kilku lat stosowana z sukcesem w krajach o najwyższym poziomie usług medycznych, takich jak Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej. Technika ta jest już też stosowana przez lekarzy w Polsce. 

- Na czym polega metoda BRAVA AFT? 

- To połączenie zabiegu przeszczepu własnego tłuszczu do piersi ze stosowaniem Systemu BRAVA przed po zabiegu przeszczepu tłuszczu. BRAVA to zewnętrzny ekspander przypominający biustonosz, składający się z pary półsztywnych miseczek. Wytwarzanie podciśnienia w miseczkach urządzenia powoduje delikatne zasysanie piersi. Efektem jest rozciągnięcie tkanki piersi oraz powstanie miejsca dla podawanego w dalszym etapie rekonstrukcji tłuszczu. Rozciąganie skóry jest bardzo wskazane, by móc odbudować piersi. W miejsce powstałew wyniku rozciągnięcia tkanek, po zakończonej kuracji można wstrzyknąć około 150-300 ml tłuszczu. Autogenna tkanka tłuszczowa podawana jest cienkimi kaniulami, bez konieczności dodatkowych cięć, nie pozostawiając na skórze blizn. 

- Którą z metod poleciłby Pan swojej pacjentce? 

- Nie ma jednej uniwersalnej metody rekonstrukcji piersi dla wszystkich pacjentek. Wybór zależy od wskazań medycznych oraz osobistych preferencji kobiety. Konieczne jest więc indywidualne podejście do każdej z pań. Specjalista wspólnie z pacjentką powinien ustalić, która z metod będzie najodpowiedniejsza w jej sytuacji. Metoda BRAVA AFT jest zdecydowanie najmniej inwazyjna ze wspomnianych metod, np. pacjentka, która ma zabieg w piątek, może w poniedziałek iść już do pracy. Wymaga jednak dyscypliny w noszeniu  Systemu BRAVA - 6 tygodni przed zabiegiem i 4 tygodnie po zabiegu, 10 godzin na dobę, zazwyczaj w nocy. Ponadto odbudowa piersi wymaga kilku zabiegów. Oprócz małej inwazyjności, dodatkową zaletą tej metody jest fakt, że odtworzona pierś jest naturalna, a w miejscu pobrania dokonujemy liposukcji, poprawiającej sylwetkę. Przeszczepiony tłuszcz staje się integralną częścią ciała pacjentki. Oznacza to, że jeśli przytyje, to jej nowa pierś zwiększy się, a jeśli schudnie - pierś zmaleje. Rekonstrukcja piersi endoprotezą lub płatem skórno - mięśniowym jest  szybsza - dokonywana w jednym lub dwóch etapach - ale jest to już poważniejsza operacja, która stanowi większe obciążenie dla organizmu. 

Gazeta  Amazonki  -  Centrum  Onkologii

Helena Putkowska
śr, 07 października 2015 19:17
Data ostatniej edycji: cz, 08 października 2015 08:10:41

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę