Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

WAŻNE: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty

12 listopada br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, przedłożony przez ministra edukacji narodowej. Proponowana nowelizacja – poza przepisami rekrutacyjnymi do przedszkoli i szkół – obejmuje zmiany budzące sprzeciw środowiska oświatowego i Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Związek nie akceptuje:

- zmiany umożliwiającej zatrudnianie w przedszkolu publicznym oraz innej formie wychowania przedszkolnego osób niebędących nauczycielami,

- stworzenia ustawowej możliwości zatrudnienia osób niebędących nauczycielami w szkole podstawowej w celu wsparcia nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub nauczycieli prowadzących opiekę świetlicową.

Związek kategorycznie sprzeciwia się rozwiązaniom umożliwiającym przekazanie przez JST wykonywania zadań oświatowych związkom międzygminnym lub powiatowym (w opiniowanym przez ZNP projekcie nowelizacji ustawy określone zostały jako „związki komunalne”).

Powyższe rozwiązania uznajemy za godzące w dobro dziecka i nauczyciela.

Zdaniem ZNP idea zatrudniania do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym osób nieposiadających kwalifikacji pedagogicznych stanowić może zagrożenie dla dobra dziecka, które wymaga jeszcze stosowania specjalnych metod i form pracy dostosowanych do jego potrzeb rozwojowych. Ich znajomość gwarantuje właśnie stosowna wiedza pedagogiczna nauczyciela. Umożliwienie swobodnego zatrudniania w przedszkolu i innych formach wychowania przedszkolnego osób niebędących nauczycielami jest ponadto decyzją niewłaściwą w warunkach zwiększającego się bezrobocia wśród nauczycieli i odczytane być może jako próba dalszego rugowania z zawodu wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

W opinii Związku proces wychowawczy realizowany przez nauczyciela w szkole podstawowej wymaga dodatkowego wsparcia osobowego. Uważamy jednak, osoby wspierające nauczycieli w prowadzeniu zajęć powinny być również nauczycielami, zwłaszcza że na rynku pracy obecnie ich nie brakuje.

Zdaniem ZNP propozycja stwarzająca możliwość przekazania przez JST wykonywania zadań oświatowych związkom międzygminnym lub powiatowym, zamiast zapobiegać zjawisku rezygnacji przez JST z prowadzenia szkół i placówek publicznych, umożliwi masowe ich przekazywanie. Projektowana zmiana ma charakter wyłącznie oszczędnościowy. Związek międzygminny lub powiatowy jest osobą prawną inną niż JST, nauczyciele szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez takie związki będą podlegali Karcie Nauczyciela w bardzo ograniczonym zakresie. Nowelizacja w żaden sposób nie zabezpiecza interesów nauczycieli, a także pracowników niebędących nauczycielami.

Projekt nowelizacji znacznie ograniczy rolę związków zawodowych!

Ustawa będzie procedowana w parlamencie w pilnym trybie (w ciągu 30 dni).

Źródło: ZG ZNP

Dodał: JS

 

Zarząd Oddziału
cz, 14 listopada 2013 19:14
Data ostatniej edycji: cz, 14 listopada 2013 19:24:38

 












 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę