Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 519

I co z tego?!

Pytanie to robi ostatnio furorę. Jest znakiem rozpoznawczym zmieniających się trendów kulturowych i społeczeństwa w ogóle. To takie pytanie retoryczne. Niby pytamy, ale poza formułą, w kontekście zawarta jest już odpowiedź. „I co z tego” można więc pisać bez jakichkolwiek znaków przestankowych. Po co komu ta cała interpunkcja w dzisiejszym zdygitalizowanym świecie. Oparcie w systemie zerojedynkowym jest powszechne, a jego rozprzestrzenianie się może konkurować jedynie z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Niedługo nie będziemy w stanie oddychać bez odpowiedniego zasobu pamięci operacyjnej. Wszystko, co miało ułatwić nam funkcjonowanie w świecie, sprawia, że żyć coraz trudniej. Stopień skomplikowania prawa, zależności społecznych jest na granicy zdrowia psychicznego. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to, co mamy i czym się zajmujemy, w znakomitej większości jest nam do życia zupełnie niepotrzebne. Komu więc na tym zależy? Dla kogo jest to wygodne? Na pewno dla tych, co czerpią bezpośrednie zyski. Tu sprawa jest prosta. Musisz mieć nową „osom” komórę. Stara, chociaż dobra, nie spełnia wymogów lansu. Pośrednie wykorzystanie zamieszania jest jednak  przerażające. Wykorzystują to bowiem rzesze polityczno – urzędniczego aparatu władzy. Kiedyś, jeżeli ktoś nie dopełnił obowiązków, konsekwencją była przynajmniej dymisja. To bardziej humanitarna wersja rozwoju cywilizacyjnego w czasach wojen i dworskich intryg w wersji hard. Powinięcie nogi skutkowało wtedy utratą głowy. Dziś dekapitacją nikt już się nie martwi. A że „kużden za uszami cosik ma”, to na wszelki wypadek nie ścina się nikogo. Nikt nie może być pewien swego, bo topór przechodzi z rąk do rąk, przekazywany co jakiś czas decyzją wyborców. Ograniczono więc skutecznie wpływy wyborców, dzięki czemu topór zmienił się w stępioną wydmuszkę kary. Zaczęło się od szczytów władz. Można więc bezkarnie organizować prywatne koncerty za publiczne pieniądze. „Zyski” z prostytucji wpisywać do budżetu. Można nie płacić ludziom za wykonaną pracę i oszukiwać, że się pracuje.
Lokalnym wykorzystaniem przykładu, który idzie z góry, jest niedawna sprawa niebezpiecznych ścieków nad Narwią. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku stwierdził, że to z oczyszczalni. Specjaliści z Lublina mówią, że to zagraża życiu i zdrowiu ludzi. I co z tego?! W Łomży nikt nic nie wie, a nawet jak wie, to na pewno nie można oczekiwać od nikogo, żeby czuł się za to odpowiedzialny. Smród rozejdzie się po statystykach. Reszta rozpłynie się w Narwi. W gąszczu spraw i wniosków zwrot – i co z tego?! – staje się nowym drogowskazem działań. 

Mariusz Rytel


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę