Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Odkryj w sobie naukowca

Wszystkich zainteresowanych naukami ścisłymi, a także tych, którzy chcą je lepiej poznać i zrozumieć, zapraszamy do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży na otwarcie wystawy interaktywnej Nauki dawne i niedawne. Ekspozycję przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 29 maja 2001 r., o godz. 11.00, w siedzibie muzeum przy ul. Dwornej 22c. Gościem specjalnym będzie jeden z autorów ekspozycji, dr Maciej Kluza z Muzeum UJ.

Tematyka wystawy obejmuje cztery grupy zagadnień. Część pierwsza poświęcona fizyce - W świecie fal - koncentruje się na ruchu falowym. Ukazuje specyfikę fal poprzecznych i podłużnych oraz różnice między falą świetlną i dźwiękową. Wykonując proste doświadczenia, będzie można zobaczyć m.in. jak powstaje obraz w soczewce i przekonać się jak niedoskonałym narzędziem jest ludzkie oko.

W części matematycznej, zatytułowanej Między bitem i abakiem, zaprezentowane zostały różne modele przyrządów liczących, od starożytności po czasy współczesne. Obok nauki liczenia na abaku, dowiemy się, do czego służyły kostki Napiera i suwak logarytmiczny. Zobaczymy komputer od środka i poznamy zasadę działania systemu binarnego, powszechnie stosowanego w informatyce i elektronice cyfrowej.

Ostatnią część wystawy, poświęconą astronomii, tworzą dwa bloki tematyczne: Zmierzyć czas oraz Kąty na niebie i Ziemi. Zaprezentowano w niej kopie dawnych przyrządów do pomiaru czasu (od klepsydry, przez zegary słoneczne po zegar atomowy) oraz urządzenia wykorzystywane w nawigacji i miernictwie. Wśród nich nie mogło zabraknąć dwóch epokowych urządzeń: laski Jakuba, której Portugalczycy używali w nawigacji morskiej już 500 lat temu oraz powszechnie dziś stosowanego systemu GPS. Dodatkową atrakcją jest obrotowa mapa nieba ukazująca obraz nieba nad Łomżą o dowolnej godzinie każdego dnia w roku oraz multimedialny program „Urania”.

Interaktywne modele, z których składa się ekspozycja, pomagają nam - przez zabawę - zgłębiać tajniki fizyki, matematyki i astronomii. Przybliżają zjawiska obecne w naszym codziennym życiu i dają impuls do odkrywania fascynującego świata nauki.

Wystawa będzie czynna do 21 sierpnia 2011 roku.

 

opr. Marta Gosk


 

 

 

Foto: Kąty na niebie i ziemi, torquetum
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Między bitem i abakiem, abak
Foto: W świecie fal, fala stojąca
Foto: W świecie fal, spóźniony dżwięk
Grzegorz Gwizdon
śr, 25 maja 2011 12:08
Data ostatniej edycji: śr, 07 listopada 2012 10:49:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę