Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Czytanie na śniadanie” ma 15 lat

Początki nie były łatwe – na pierwszym spotkaniu z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Oddziale dla Dzieci przed 15 laty było tylko jedno dziecko. Obecnie adresowane do najmłodszych, którzy jeszcze nie chodzą do przedszkola, „Czytanie na śniadanie” cieszy się już znacznie większym zainteresowaniem i odbywa się co czwartek w aż trzech placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Jubileuszowe spotkanie miało miejsce w Filii nr 6, a poprowadziła je Żaklina Olchowik, zabierając malutkie i kilkuletnie dzieci do magicznego świata muzyki.

O tym, że warto czytać i jakie niesie to korzyści dla rozwoju dzieci, przekonują się już od 15 lat rodzice biorący udział wraz ze swoimi pociechami w spotkaniach „Czytanie na śniadanie”, zapoczątkowanych przez bibliotekarkę Elżbietę Piasecką-Chamryk. Pierwsze spotkania odbywały się w Oddziale dla Dzieci, gdzie wówczas pracowała ich inicjatorka; później przyszła kolej na Filię nr 2, gdzie kontynuowana była praca wspierania rodziców dzieci nie uczęszczających do przedszkoli. Następnie po przeniesieniu do nowej lokalizacji również Filia nr 6 zaproponowała cykliczne spotkania tego typu i wszystkie te placówki do dzisiaj prowadzą „Czytanie na śniadanie” dla maluchów, a łączy je osoba pomysłodawczyni. Oprócz niej spotkania prowadzą obecnie Dorota Milewska w bibliotece dziecięcej i Agnieszka Chrostowska w Filii nr 2.

Podczas czwartkowych zajęć maluchy poznają wspaniały świat literatury dziecięcej, słuchają bajek, baśni, opowiadań i wierszy, biorą udział w zabawach edukacyjnych i ruchowych, często przy muzyce, wykonują też z pomocą dorosłych opiekunów prace plastyczne. Mają możliwość spotkania z rówieśnikami oraz innymi dorosłymi, poznają nowe miejsce – do tego mają szansę pokochać książki i najczęściej jest to miłość, która już z nimi pozostaje na wiele lat.

Podczas tych 15 lat odbywało się również czytanie przez zaproszonych gości, takich jak: dyrygent Jan Miłosz Zarzycki, dziennikarka Katarzyna Patalan, bajkowe muzyczne spotkanie – ś.p. Muzyk i poeta Dariusz Gałczyk, teatrzyk kamishibai (bibliotekarki Elwira Kamińska, Małgorzata Wasilewska), muzyczne bajki (Mateusz Goc, Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz czyli Grześ i Agniesia), spotkania taneczne – kurpiowskie tańce (Justyna Wawrzyniak), spotkania mikołajkowe w muzeum Północno-Mazowieckim, koncerty mikołajkowe w Filharmonii Kameralnej czy spotkania ze skrzypaczką. 

W tym ostatnim przypadku dwie uczestniczki spotkań z Katarzyną Dziewą, mogąc zagrać na instrumencie przeznaczonym dla małych dzieci, zakochały się w nim i uczą się gry na skrzypcach – jedna jest obecnie w ostatniej klasie PSM I stopnia, druga kształci się u Żakliny Olchowik. Pani Żaklina prowadzi też podczas „Czytania...” zajęcia gordonowskie, dzieci mają więc możliwość kształtowania swej muzykalności – podobnie było również podczas jubileuszowego spotkania w Filii nr 6. Były też zabawy ruchowe oraz słodkości, ale przede wszystkim wspaniała atmosfera. Dochodzą do tego walory edukacyjne, dlatego wiele mam, a obecnie coraz częściej również ojców, przyprowadza na zajęcia tego typu nie tylko 2-3 letnie pociechy, ale też znacznie młodsze, nawet kilkumiesięczne maleństwa – w myśl zasady: czym skorupka za młodu...

– Na pierwsze spotkanie z cyklu „Czytanie na śniadanie” poszliśmy, gdy starszy syn miał niecałe trzy lata, a młodszy był jeszcze w brzuchu – mówi pani Justyna. – Wtedy zaczęliśmy regularnie odwiedzać bibliotekę. Dziś obaj chłopcy kochają książki, a biblioteka jest miejscem, gdzie dobrze się czują. To był dobry krok!

– Dzięki tym spotkaniom moje dwie córki pokochały książki i to zainteresowanie nimi trwa do dzisiaj – dodaje Jolanta Godlewska. – Czytając świetnie rozwinęły w sobie wyobraźnię i kreatywność, doskonale radzą sobie z ortografią i mają wiele ciekawych pomysłów. Dziękujemy za te spotkania, które zachęcały do poznawania otaczającego nas świata w pięknej, dziecięcej literaturze – gratulujemy jubileuszu.

– Zajęcia „Czytanie na śniadanie”, w których brali udział moi synowie, rozwijały systematycznie ich kreatywność, wyobraźnię i zamiłowanie do książek oraz oswajały przestrzeń biblioteki – podkreśla Magdalena Steczkowska.  – Efekty są widoczne zarówno bezpośrednio, jak i długoterminowo. Dodatkową wartością tych spotkań jest możliwość spotkania się z innymi dziećmi oraz ich rodzicami, co rozwija także kompetencje społeczne, a i tworzy sieć wzajemnych kontaktów na lata. 

„Czytanie na śniadanie” odbywa się w każdy czwartek. Oddział dla Dzieci (ul. 3 Maja 6 A) zaprasza na godzinę 10:00, zaś Filia nr 2 (ul. Księżnej Anny 2) oraz Filia nr 6 (ul. Małachowskiego 1 lokal 3) na 10:30. Udział w zajęciach jest bezpłatny. 

– Z perspektywy tych 15 lat oceniam, że była to bardzo potrzebna i warta kontynuowania inicjatywa – podsumowuje Elżbieta Piasecka-Chamryk. – Od początku tych spotkań uczestniczyły w nich setki dzieci i ciągle jest zainteresowanie taką formą zajęć i de facto popularyzacji czytelnictwa. Rodzice podkreślają, że sami dostrzegają, jak udział w takich spotkaniach rozwija ich pociechy, ma wpływ na łatwość nawiązywania przez nie kontaktów z rówieśnikami, co ułatwia im później aklimatyzację w przedszkolu. Do tego dzieci, mając od najmłodszych lat kontakt z książką, nie tylko w domu dzięki rodzicom, ale też w bibliotece, kształtują w sobie odpowiednie nawyki, chętnie sięgają po lekturę oraz kojarzą bibliotekę jako miejsce przyjazne i ciekawe, do którego później chętnie i regularnie wracają. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę