Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dziwna matura próbna: online, w szkole lub w ogóle

- Podjęte decyzje i działania mogą odbić się na losach człowieka i celu, do jakiego dążył w swoim życiu - mówi Natalia Konopka, maturzystka z I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, która drugi raz zdaje maturę próbną: w połowie lutego w ponad 100-letnim gmachu przy Bernatowicza i na podstawie materiałów autorskich nauczycieli "Pierwszego" oraz od środy, 3. marca na podstawie arkuszy egzaminacyjnych z OKE, lecz - online. Maturzystka z I LO argumentowała w rozprawce z języka polskiego dziejami Jacka Soplicy z "Pana Tadeusza", a maturzyści II LO oraz III LO - wcale.

Jak to możliwe...? Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przypomniał, że nie ma przymusu przystąpienia do egzaminu - dla maturzystów i ich szkół udział jest dobrowolny. W województwach w Polsce frekwencja była różna - około połowy do 60 kilku procent szkół. Dyrektorzy przyjmowali różne warianty przebiegu próby, m.in., stacjonarnie organizując matury z przedmiotów pisemnych obowiązkowych: polski, matematyka, angielski, a rozszerzone planując w formie online. Ułatwia to opublikowanie na stronie CKE i OKE arkuszy egzaminacyjnych, do otwarcia z komputera w domu.

W "Pierwszym"
Dyrektor I LO w Łomży Jerzy Łuba zadecydował, ażeby przeprowadzić matury próbne z języka polskiego, matematyki i angielskiego na poziome podstawowym i rozszerzonym elektronicznie, czyli online. Otrzymał arkusze egzaminacyjne z języka polskiego od OKE i przekazał je polonistom - natomiast oni przekazali arkusze swoim uczniom. Do udziału w maturze próbnej dopuszczonych zostało 182 uczniów klas trzecich. Rozszerzenia online czekają na nich: 8. marca - angielski, 9. marca - polski, 10. marca - matematyka.

- Rozszerzenia z języka polskiego zdawać nie planuję, ale z angielskiego, matematyki i informatyki zamierzam pisać egzamin próbny - zapowiada Natalia z I LO, którą uczą, min., Agata Reszewicz, Piotr Łowicki i Iwona Kościuszko, więc ani podstawa, ani rozszerzenia maturalne nie powinny stanowić problemu dla zdolnej i ambitnej dziewczyny. Język polski w środę napisała bez większego wysiłku w podanym czasie od godziny 9. przez 170 minut. - Kilkanaście poleceń wymagało zastanowienia i logicznego myślenia, ale nie okazały się za trudne - ocenia Natalia Konopka, ciekawa, czy z równą łatwością poradzi sobie z matematyką i angielskim.

Dyrektor Łuba informatykę i biologię pozwala zdawać elektronicznie 11. marca, a na egzaminy do I LO zaprasza na przedmioty rozszerzone, stacjonarnie: chemia i wos 12. marca, historia i fizyka 15. marca, geografia 16. marca. Przypomina, że egzaminy wewnętrzne były w I LO w połowie lutego.  

W "Drugim" 
152-oje maturzystów z II LO imienia Marii Konopnickiej w Łomży próbne egzaminy maturalne zdawało na początku lutego w szkole przy placu Tadeusza Kościuszki. - Z zachowaniem reżimu sanitarnego, po kilkanaście osób w klasie - informuje dyrektor II LO Jolanta Kossakowska. - Po tamtym egzaminie próbnym nie zdecydowaliśmy się na powtórzenie matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. To była wspólna decyzja nauczycieli polonistów i młodzieży, która nie ma przecież obowiązku przystępować do matury próbnej. Nasi uczniowie na zasadzie dobrowolności postanowili jednak, że chcą pisać maturę próbną z matematyki i języka angielskiego na poziomie podstawowym w ławkach szkolnych. Będziemy ją przeprowadzać w czwartek z matematyki, a w piątek z angielskiego, stacjonarnie. To testy diagnostyczne, pozwalające nauczycielom i uczniom zauważyć, na co jeszcze zwrócić uwagę, które zagadnienia powtórzyć przed właściwą maturą, mającą odbywać się prawdopodobnie w maju 2021 roku.     

W "Trzecim"
Pod koniec lutego 131 abiturientów III LO imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży zdawało stacjonarnie i na próbę język polski, matematykę i angielski podstawowy. - Podzieleni na grupy, mieli wyznaczone godziny wchodzenia przez trzy wejścia do szkoły, mierzoną temperaturę, ręce dezynfekowane, maski zdejmowali w klasie, gdzie pisało po kilkanaście osób - wylicza zasady dbałości o zdrowie wychowanków dyrektor III LO Katarzyna Życzkowska. Dlatego w tygodniu od 3. marca nie powtarzają na arkuszach z OKE matury próbnej. Jednak rozszerzenia z przedmiotów i przedmioty dodatkowe uczniowie III LO chcą dla przetestowania wiedzy i sił zdawać stacjonarnie.

Mirosław R. Derewońko   


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę