Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dobra kadra i jubileusz w PWSIiP

Główne zdjęcie
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

Siódme miejsce w ogólnopolskim rankingu miesięcznika „Perspektywy” zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To awans o jedną pozycję względem roku ubiegłego. Uczelnia została porównana do 33 innych publicznych uczelni zawodowych, na ich tle dobrze wypadła w kategoriach, które dotyczyły kwalifikacji oraz rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej. – Przez wszystkie lata istnienia uczelni nasi wykładowcy akademiccy zdobyli 19 stopni doktora, 17 stopni doktora habilitowanego, 4 tytuły profesorskie. Te i inne sukcesy będziemy celebrować w najbliższy czwartek podczas uroczystej gali 15-lecia – informuje dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP w Łomży. Obecność na uczelnianych obchodach potwierdził między innymi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, dr Jarosław Gowin.

Ogólny wskaźnik jaki osiągnęła łomżyńska uczelnia w ogólnej klasyfikacji prestiżowego rankingu to 78.5. Oznacza to, że PWSIiP wypracowała 78.5 proc. wyniku najwyżej ocenionej publicznej uczelni zawodowej, którą w tym roku okazała się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (przed 1 września 2016 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża). 
„Państwówka” dobrze wypadła m.in. w kryteriach: „rozwój kadry własnej” –  90.69 procent wyniku najlepszej uczelni (trzecie miejsce w zestawieniu) oraz „nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach” – 76.18 procent wyniku najlepszej uczelni (druga pozycja w zestawieniu). Pod tym hasłami kryją się odpowiednio: liczba tytułów i stopni naukowych uzyskanych przez pracowników uczelni w latach 2016 i 2017 w stosunku do prof., dr hab. i dr zatrudnionych w uczelni na etacie oraz liczba wysokokwalifikowanej kadry nauczającej na uczelni, ze stopniem dr hab. lub tytułem prof., w odniesieniu do ogólnej liczby nauczycieli akademickich uczelni. 
Edukacyjny portal „Perspektywy” swój prestiżowy ranking przygotował już po raz 20. Jego metodologię opracowała Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz b. ministra nauki i informatyzacji. 

15 lat uczelni 
PWSIiP w tym roku świętuje jubileusz 15-lecia. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została powołana 22 czerwca 2004 roku. W rozporządzeniu Rady Ministrów podpisanym przez premiera, profesora Marka Belkę została określona Misja Uczelni – „tworzenie małych i średnich przedsiębiorstw”. W 2012 roku Senat Uczelni sformułował ją na nowo – „Kształcimy Praktyków”. 1 lipca 2004 roku, minister edukacji narodowej i sportu, Mirosław Sawicki, mianował pierwszym rektorem PWSIiP prof. dra hab. inż. Kazimierza Pieńkowskiego, który przez cztery lata intensywnie zabiegał o powołanie uczelni w Łomży. Po rocznym okresie sprawowania funkcji z mianowania profesor Pieńkowski został wybrany na kadencję 2005-2009. 
Wśród orędowników utworzenia państwowej uczelni w Łomży znaleźli się ówczesny przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł Mieczysław Czerniawski, marszałek województwa podlaskiego Sławomir Zgrzywa oraz kolejny marszałek Janusz Krzyżewski, który po decyzji o utworzeniu uczelni przekazał jej budynek przy ulicy Poznańskiej 141 b (obecnie jest to siedziba uczelni z adresem Akademicka 14) oraz milion złotych na jego remont i adaptację. Dziś w PWSIiP studiuje prawie dwa tysiące żaków, a przez wszystkie lata działalności mury placówki opuściło blisko sześć tysięcy absolwentów.  
Świętowanie jubileuszu wyznaczonao na czwartek 13 czerwca. O godzinie 15:00 zainaugurowany zostanie akademicki ceremoniał. O godzinie 17:30 uczelnia zaprasza na otwarty, pełen egzotycznych dźwięków, koncert Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego w Łomży. W reprezentacyjnej auli PWSIiP przy ulicy Akademickiej 1 wystąpią wspaniali soliści: akordeonista Klaudiusz Baran oraz gitarzysta Michał Nagy. Łomżyńskich Filharmoników poprowadzi znakomity francuski dyrygent Amaury du Closel. W programie między innymi najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli. 

Jolanta Święszkowska
PWSIiP Łomża


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę