Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Maturzyści wszystkich szkół łączcie się!

Główne zdjęcie
Kościół pw. Krzyża Świętego w Łomży

- W czasie tej Mszy świętej chcemy wypraszać Boże błogosławieństwo, światło Ducha Świętego, ale też mądrość w dalszym rozeznaniu swojego powołania życiowego; o wybory dobrych dróg dorosłego życia dla tych wszystkich, którzy za kilkanaście dni przystąpią do tego ważnego egzaminu - matury – mówi ksiądz Grzegorz Pędzich, wikariusz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży - współinicjator i współorganizator wraz z pozostałymi księżmi z tej parafii wspólnej Mszy świętej dla wszystkich łomżyńskich maturzystów.

28 kwietnia o godz. 10.30 odprawiona zostanie, pod przewodnictwem księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego, Msza święta w intencji łomżyńskich maturzystów. Jej szczegółowa intencja brzmi: „O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej, dary Ducha Świętego i potrzebne łaski na czas zdawania egzaminu maturalnego oraz dobre rozeznanie życiowego powołania dla tegorocznych maturzystów, a w sposób szczególny maturzystów z naszej parafii”.

- Chcemy podczas tej Mszy św. nie tylko omodlić naszych maturzystów; wyprosić dla nich nie tylko jak najlepsze wyniki, chociaż to nie zależy tylko od mocy modlitwy, ale głównie od tego, jak dobrze są przygotowani do tego egzaminu – kontynuuje ks. Grzegorz - ale chcemy prosić w naszych modlitwach o taki wewnętrzny spokój i pokój serca i ducha na ten czas, aby nerwy i stres nie przeszkodziły w zaprezentowaniu wszystkim maturzystom w jak najlepszy sposób zdobytej przez lata wiedzy. I głęboko wierzę, że właśnie modlitwa jest takim bezpośrednim doświadczeniem Boga, który przychodzi ze swoim pokojem również do tego konkretnego wydarzenia w życiu młodego człowieka jakim jest ów czas egzaminów. Dla mnie osobiście, jako kapłana będącego zarazem nauczycielem uczącym także uczniów klas maturalnych, to jest szczególna okazja, aby podczas tej Eucharystii prosić dla nich o ten wewnętrzny pokój, o pogodę ducha na ten czas. Chciałbym też utwierdzić ich w przekonaniu, że dobry Bóg ma plan na każdego z nich i pokieruje ich na właściwe drogi, jeśli Mu zaufają. Ta modlitwa, którą chcemy podjąć w nadchodzącą niedzielę, jest także zaproszeniem do takiej swoistej podróży ku dorosłemu życiu: aby maturzyści mieli świadomość, że niezależnie od tego, jak te egzaminy potoczą się każdemu z nich – a przecież jednym pójdą lepiej, a innym trochę gorzej – to każdy z nich ciągle „pozostaje w grze”. Nawet jakieś chwilowe niepowodzenie nie jest końcem świata, marzenia się nie kończą, a niejednokrotnie porażka okazuje się początkiem czegoś nowego, dobrego, nieoczekiwanego. Tak dzieje się zawsze jeśli w tym obecny jest Pan Bóg. Dlatego będę modlił się o pomyślność dla nich na tych egzaminach, zaakceptowania ich wyników, jakiekolwiek one by nie były, ale także o to, aby młodzi ludzie zaufali Panu Bogu i dobrze wybrali ścieżkę życia, którą dalej będą kroczyć; oby odnaleźli swoją konkretną drogę, która przyniesie im szczęście, a wszystkim nam dookoła pożytek. 

Zapytałem księdza Grzegorza w jaki sposób zaprosiłby maturzystów na to modlitewne spotkanie.

- To spotkanie w najbliższą niedzielę, ta Msza św. to nie są oczywiście czary, które sprawią, że Bóg napisze za kogoś maturę. Maturzyści są na tyle poważnymi ludzi, że doskonale wiedzą, iż to tak nie działa. Można jednak podczas tej Mszy św. doświadczyć Bożego błogosławieństwa, czyli takiego konkretnego wsparcia, znalezienia w sobie spokoju i pokoju, a także uświadomić, że Pan Bóg jest z każdym z nas w każdej chwili naszego życia. Także podczas matury, gdy jest wówczas naszym najlepszym kibicem. Dlatego warto przyjść na tę Mszę świętą i wspólnie modlić się, aby doświadczyć tej Bożej opatrzności i obecności. Przyjście kilkanaście minut wcześniej pozwoli na rozmowę z kapłanem w konfesjonale, aby oczyścić swoje serce z tego, co może przeszkadzać w doświadczeniu Bożej łaski. To pozbycie się ciężaru grzechu, upadku w sakramencie pokuty i pojednania pozwoli na doświadczenie w pełni tego najpiękniejszego spotkania – spotkania z Bogiem w Komunii św. Niech ten stan łaski uświęcającej towarzyszy każdemu maturzyście także podczas majowych egzaminów.

Zbigniew Zalewski

Niedziela, 28 kwietnia 2024, godz. 10.30, kościół pw. Krzyża Świętego w Łomży.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę