Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Bursztyn z dorzecza Narwi - wystawa stała.

Grzegorz Gwizdon nie, 22 lutego 2015 12:18

Animacja-Boleslaw.gif Dział bursztynu w Muzeum w Łomży utworzył w 1947 roku Adam Chętnik – etnograf i regionalista. Jego staraniem 10 kwietnia 1950 roku w łomżyńskiej placówce została otwarta pierwsza w Polsce wystawa poświęcona bursztynowi. Obecna ekspozycja została otwarta 19 grudnia 2015 roku i jest kontynuacją – w nowej, bogatszej formie – dzieła tego wybitnego propagatora historii, kultury i tradycji Kurpiowszczyzny.

KURPIOWSKIE OSÓBKI - rzeźba, wystawa stała

Grzegorz Gwizdon śr, 11 lutego 2015 20:47

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą tworzą przede wszystkim piękne, pochodzące z nieistniejących od dawna kapliczek, różnorodne rzeźby z XIX i początków XX wieku, które znalazły się w zbiorach Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Druga część obejmuje prezentację multimedialną, poszerzającą zakres informacji o regionie, która - oprócz tekstów i opisów - zawiera ogromny materiał fotograficzny z okresu od początkowych dekad XX w. do czasów nam współczesnych, zebrany przez Adama Chętnika i kolejne pokolenia łomżyńskich muzealników.

ŚWIATŁO Z WDZIĘKIEM - wystawa lamp naftowych z kolekcji Muzeum w Łomży

Grzegorz Gwizdon cz, 27 lutego 2014 12:34

lampa-animacja3.gif W dobie powszechnej dziś autopromocji, gość naszego muzeum nie zdziwi się, czytając o zaprezentowanych na wystawie lampach naftowych, że są „światłem z wdziękiem”. Bynajmniej nie z powodów reklamowych, ani nawet muzealnej megalomanii, próbujemy także innych zarazić osobistym zachwytem. Długo, bo niemal przez trzydzieści lat, pięknem eksponatów rozkoszować się mogliśmy my sami, nie licząc okazjonalnych jedynie wystaw czasowych. Wreszcie, w marcu 2014 roku udostępniamy szerszej publiczności kolekcję, którą od roku 1986 Muzeum systematycznie powiększa i uzupełnia.

„ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.II ekspozycja historyczna

Grzegorz Gwizdon so, 09 lutego 2013 11:36

wystawa-stala--animacji.gif Ekspozycja została przygotowana w oparciu o muzealia własne i eksponaty udostępnione przez wybrane archiwa i muzea oraz osoby prywatne. Zakres chronologiczny wystawy obejmuje lata 1418- 1975 r., tj. od nadania Łomży praw miejskich do utworzenia województwa łomżyńskiego. Świadomym zabiegiem była rezygnacja z przedstawienia okresu II wojny światowej. Temat został ukazany symbolicznie w formie pamiątek po żołnierzach 33 Pułku Piechoty.

„ŁOMŻA. WĘDRÓWKA PRZEZ WIEKI” cz.I ekspozycja archeologiczna

Grzegorz Gwizdon pt, 25 maja 2012 15:03

archeologia-animacja-3-.gif Na wystawie zgromadzono wybrane zabytki archeologiczne i numizmatyczne przedstawiające kulturę materialną oraz duchową mieszkańców Starej Łomży i obecnego miasta. Wszystkie obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum pozyskanych w drodze wykopaliskowych badań ratowniczych, nadzorów archeologicznych, darów mieszkańców Łomży, a w przypadku numizmatyki – także zakupów. Zakres chronologiczny wystawy obejmuje czasy od pojawienia się człowieka nad Narwią, w IX tys. p.n.e., aż po wiek XX. Artefakty podzielono na bloki tematyczne: zabytki krzemienne i rogowe, narzędzia i broń, naczynia gliniane, szkło, strój, skóry, dewocjonalia, monety, kafle, zabytkowe budowle oraz skarb.

« · 1 · »
 


 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę