Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 lutego 2025 napisz DONOS@

Nie chcą biometanowni pod oknami

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne, biogazownia

Mieszkańcy Wyrzyk łącznie z sąsiadami z okolicznych wiosek protestują przeciwko planom budowy biometanowni w pobliżu swojej miejscowości. „Nie jesteśmy przeciwni rozwojowi przedsiębiorstw, ale żeby rozwijały się z korzyścią dla lokalnej społeczności” - mówi jeden z mieszkańców. Liczą, że ta inwestycja w zaproponowanej lokalizacji nie powstanie.

Pod koniec stycznia Gmina Piątnica poinformowała o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na „budowie i eksploatacji biometanowni wraz z instalacją skraplania i magazynowania biometanu (lub wprowadzania go do sieci przesyłowej) oraz instalacją odzysku dwutlenku węgla i instalacją fotowoltaiczną o mocy do 3 MW”. 

Ogłoszenie zmroziło sąsiadów wskazanych działek. Jak opowiadają mieszkańcy, za inwestycją stoi lokalny przedsiębiorca i firma Da Vinci Biogas z Wrocławia, z którymi ostatniej niedzieli było spotkanie. „To pierwsza tego typu instalacja w Polsce” - tłumaczy młody mężczyzna, który w towarzystwie sąsiadów pokazuje działki, na których zaplanowano inwestycję. To sołtyski, to jej sąsiada, a ta działka należy do przedsiębiorcy z Piątnicy. Pan Kuczyński jest znany w regionie – tłumaczy. - Łączy biznes z polityką na swoją korzyść, nie patrząc na ludzi – kwituje. 

Wg materiałów Da Vinci Biogas, biometanownia to zakład przemysłowy służący do produkcji biogazu z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, organicznych odpasów (np. z przemysłu spożywczego), odpadów poubojowych, osadów ściekowych, innych substratów biodegradowalnych. Wytworzony gaz byłby czyszczony do jakości gazu ziemnego, skraplany i tłoczony do cystern. 

To zakład pracy ciągłej, 24 godziny przez okrągły rok więc ruch wokół niego byłby duży. Mieszkańcy mówią o nawet 60 tirach dziennie. To budzi ich uzasadnione obawy o bezpieczeństwo i stan infrastruktury. Co więcej spodziewają się zasilania instalacji „najgorszymi” odpadami z ubojni i padliną i co się z tym wiąże odoru. Nawet, jak instalacja byłaby zamknięta, to jak tłumaczą, przy takim ruchu często otwierane byłby drzwi i smród szedłby na okolicę. W przypadku awarii sprawa byłaby jeszcze poważniejsza. 

_MG_5808.JPG
Widok z działki na której planowana jest biometanownia, w tle Wyrzyki

 

Ponad 440 osób z okolicznych wiosek podpisało petycję, w której sprzeciwiają się planowanej inwestycji. Przypominają, że w tym rejonie złożono około 300 wniosków na wydanie decyzji o warunkach zabudowy, co jest początkiem procesu budowy domów jednorodzinnych. Boją się o zasilanie w wodę, której dostępność w okresie letnim bywa zakłócana. Uważają, że przykre zapachy negatywnie wpłyną na ich zdrowie fizyczne i psychiczne oraz na stałe obniżą komfort życia codziennego. Sąsiedztwo takiej instalacji spowoduje drastyczny spadek wartości ich nieruchomości, to z kolei może skończyć się degradacją tej części gminy. 

Zakład przemysłowy powstałby na szlaku migracyjnym zwierząt, co w opinii Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, „zburzy harmonię w obszarach objętych formą ochrony – doliny rzecznej Narwi”.

We wtorek w biurze posłanki Alicji Łepkowskiej-Gołaś przedstawiciele lokalnej społeczności spotkali się z parlamentarzystką i mediami, by o swojej sprawie opowiedzieć. 

„Nie jesteśmy przeciwni rozwojowi przedsiębiorstw, ale żeby rozwijały się z korzyścią dla lokalnej społeczności” - tłumaczyli swoje stanowisko. Jeden z mieszkańców apelował do przedsiębiorcy i inwestora, aby wycofał się z tej inwestycji w tym miejscu bo to „inwestycja z krzywdą ludzką”.

Posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś stwierdziła, że „takie inwestycje nie mogą powstawać z naruszeniem dóbr państwa, czyli mieszkańców tej miejscowości. Nie możecie być ukarani, że ktoś chciał wydzierżawić pole i zarobić na tym potężne pieniądze. Żeby powstała taka biometanownia bez konsultacji z Państwem”. Oznajmiła, że kontaktowała się z instytucjami do których wysłano protest, m.in Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i że ta instytucja „rozeznaje się w temacie”. 

„Nie odpuszczę razem z państwem.... Nie ma społecznej zgody na powstanie tej biomenatowni. Mamy tyle terenów, które możemy wykorzystać, nie narażając ludzi na straty finansowe, zdrowotne, czy społeczne”. Do RDOŚ-u, Park-u, Urzędu Marszałkowskiego, Wód Polskich obiecała na podstawie protestu mieszkańców i swoich odczuć wysłać pismo. 

„Oczekuję od Pana wójta jasnej deklaracji, jak to widzi – mówiła posłanka. - Nie chciałabym, aby ktokolwiek skłaniał się do budowy w tym miejscu tej biogazowni”.

Jeden z przedstawicieli przypomniał, że w Polsce nie obowiązują żadne normy co do zapachów, co może sprzyjać inwestorowi. Uwagę przyjęła posłanka, która dodała to spostrzeżenie do zadań rządu. Warto przypomnieć, że od dawna toczy się dyskusja o tzw. ustawie odorowej. Przy takim zaangażowaniu, parlamentarzystka mogłaby to prawo „pchnąć do przodu”.  

Na spotkaniu miał być wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, ale nie dotarł. Pytany telefonicznie o stanowisko w tej sprawie wyjaśnił, że to wstępny etap. Dokumenty do urzędu pocztą przysłał prywatny inwestor, a Gmina zgodnie z procedurą wystąpiła o opinię do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich, czy Sanepidu. „Po tych opiniach będzie decyzja – wyjaśnia. -  Będę uwzględniał interes społeczny, interes mieszkańców, żeby mieli dobre miejsce do życia. Byłem na licznych zebraniach, także w Wyrzykach i prosiłem o zaufanie”. Zapewnił, że wyda decyzję w interesie tej społeczności. 

_MG_5755.JPG

W Wyrzykach na ponad 9,2 ha miałoby powstać ponad 5 tys. m2 hala do przetwarzania odpadów, 3 zbiorniki do fermentacji na 5 tys. m3 (średnica 28m, wys. 10m) i 5 zbiorników na poferment o pojemności 10 tys. m3 (śred. 35m, wys. 12m), i jeszcze 4 podobne zbiorniki buforowe, hala do przetwarzania pofermentu na 800m2, hala do produkcji biometanu (bio-LNG), infrastruktura towarzysząca, zbiornik retencyjny, budynek biurowo-socjalny, budynek sterowni itp. Pracę w firmie miałoby od 12 do 16 osób. 

 

240729013428.gif
Foto: Zdjęcie ilustracyjne, biogazownia
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę