Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Hobbysta Zgrzywa w Drozdowie o Szczepankowie

Spotkania hobbystów w dworskim salonie Rodu Lutosławskich w Drozdowie zaczęły się w niedzielę gawędą wokół tematyki genealogicznej. Znany historyk i regionalista Sławomir Zgrzywa omówił 17 tablic inskrypcyjnych z kościoła w Szczepankowie na przykładzie kolejnych rodzin właścicieli dóbr Szczepankowo, które od XIII wieku do końca XVIII w. należały do Benedyktynów płockich.

- Pomysł cyklu spotkań zrodził się z wizyty pana Adama Zwierzyńskiego, numizmatyka i zbieracza zabawek z epoki PRL-u, z jego znajomym filatelistą Ryszardem Bańkowskim w naszym Muzeum – wspomina dyrektor Ewa Sznejder. - Zrodziła się idea, że mogliby u nas spotykać się ludzie z pasją, kolekcjonerzy, hobbyści, miłośnicy historii... Podjął myśl kustosz Marcin Rydzewski. Przypomniał, że to nawiązanie do tradycji dworów magnackich, szlacheckich, ziemiańskich, gdzie znajdowały się kolekcje sztuki, pamiątki historyczne, piękne przedmioty i bibeloty, zbierane w kraju i przywożone z zagranicy. Na pierwszy ogień poszedł Sławomir Zgrzywa - kolekcjoner wielu zamiłowań i starszy inspektor w łomżyńskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Tajemnicza kobieta z Warszawy we dworze
Goście Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich poznali dzieje dóbr Szczepankowo i dawnych dzierżawców z rodu Skarżyńskich i właścicieli z rodów: Bykowskich, Milbergów i Grabińskich. To gen. Henryk Otton Milberg, żołnierz armii Napoleona Bonaparte i uczestnik bitwy pod Saragossą, zbudował dwór w Szczepankowie. Niszczejąca budowla ledwo przetrwała czasy komunizmu i lata demokracji, aż kilka lat temu odkupił ją od Gminy Śniadowo prywatny właściciel. Może powróci w dawne mury dworu taki blask, jak za kadencji dyrektor Ewy Sznejder w dworze Drozdowo...? Duża w tym zasługa Starostwa Łomżyńskiego, które co i i rusz znajduje fundusze na finansowanie robót. 

_MG_1410.jpg

Mało kto dzisiaj pamięta, może oprócz badaczy i miłośników lokalnej historii, że po 1795 r. dobra Szczepankowa, m.in. z wsiami Wszerzecz i Uśnik, „przeszły” na własność państwa Prus, przez co mogły być dzierżawione przez Skarżyńskich, a później sprzedane Bykowskim, od których prawem dziedziczenia przez zamążpójście dostali je Milbergowie i Grabińscy. Rozważania Pana Zgrzywy zyskały symboliczną podbudowę w aktach urodzenia, ślubów i zgonów ludzi, po których śladem są kamienne tablice inskrypcji w szczepankowskim kościele, gdzie trwają konsekwentnie prowadzone  remonty. Dużą niespodzianką spotkania była tajemnicza kobieta z Warszawy. Przywiozła 2 albumy fotografii osób i dokumenty, mające związek z rodem Milbergów. Do dziś żyje jej 92-letnia Mama.

W prelekcji Sławomir Zgrzywa ujawnił swoje odkrycie: na epitafium w kościele w Szczepankowie widnieje Konstancja ze Skarżyńskich, primo voto Skarżyńska (z innego rodu), secundo voto Jeżowa-Majewska, żona łomżyńskiego malarza Jerzego Wita Majewskiego (1826-1909), pochowanego na starym cmentarzu w Łomży. Z jego obrazu dowiadujemy się, jak wyglądało wnętrze Katedry - w Szczepankowie istnieje młodszy o 20 lat kościół pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika z 1546 r. 

Na 19. maja, o godz. 13. zaplanowano „Kolekcjonerstwo z duszą” Wojciecha Surawskiego, który opowie o zbiorach kawaleryjskich oraz szkolnych tarczach i mundurkach.

16. czerwca o godz. 13. - „Historia zamknięta w szklanej butelce” Czesława Szczechury, kolekcjonera regionalnych butelek sprzed lat, m.in. z browaru Lutosławskich w Drozdowie i Tylińskiego w Łomży, i starych etykiet. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę