Czas na przedszkole
We wtorek rusza rekrutacja do miejskich przedszkoli. Zapisów dokonują rodzice dzieci pierwszy raz idących do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Jak podaje ratusz, do publicznego przedszkola będą przyjmowani kandydaci zamieszkali na terenie Miasta Łomża, a rekrutacja będzie odbywała się przy wsparciu systemu elektronicznego z wykorzystaniem jednolitych kryteriów naboru do wszystkich przedszkoli. I jeszcze jedna ważna sprawa - o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba punktów wyliczanych z kryteriów.
NIK alarmuje – Łomża ma za mało przedszkoli
- Istnieje realne zagrożenie związane z zapewnieniem miejsc w przedszkolach wszystkim uprawnionym dzieciom – ostrzega Najwyższa Izba Kontroli i zaleca samorządom – także miastu Łomża - zintensyfikowanie działań na rzecz zapewnienia opieki tym dzieciom i stałej analizy potrzeb, uwzględniającej tendencje demograficzne i oczekiwania rodziców. - „Istniejąca baza oświatowa w Łomży (przedszkola i oddziały przedszkolne) nie umożliwia zagwarantowania wszystkim zameldowanym na terenie miasta dzieciom (w wieku trzech - pięciu lat) miejsc w przedszkolach publicznych od roku szkolnego 2017/2018” – czytamy w raporcie, który NIK opracowała we wrześniu ubiegłego roku, gdy prawo obligowało dzieci 6-letnie do pójścia do szkoły. W grudniu Sejm zniósł ten obowiązek i teraz także te dzieci mogą zostać w przedszkolach, co potęguje problem niedoboru miejsc.
Wspólne prace w „Drzewnej”
W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbyły się pierwsze zajęcia w których uczniowie technikum technologii drewna wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych z Łomży wykonywali budki dla ptaków i wypalali drewniane breloczki. Jak przekazują organizatorzy warsztatów, które mają być prowadzone cyklicznie, mają one wymiar zarówno edukacyjny, jak i integracyjny stwarzając sytuację, w której dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne współpracują ze sobą wykonując różne zadania.
Przedszkole musi być blisko domu
Droga dziecka 5-letniego oraz spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego z domu do placówki wychowania przedszkolnego nie powinna przekraczać 3 km – przypomina ministerstwo edukacji. Jeśli droga jest dłuższa obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Studia to patent na życie albo papierek dla formalności
- Giełda pomysłów na życie to ciekawa impreza dla tych, którzy nie mają jeszcze „swojego” pomysłu na życie, po maturze – twierdzi Aleksandra Grądzka, maturzystka II LO w Łomży, uczestnicząca w spotkaniu z przedstawicielami 30 uczelni wyższych, na jakie zaprosiło III LO do sali gimnastycznej i pracowni drugoklasistów i trzecioklasistów liceów i czwartoklasistów techników z: Łomży, Pisza, Zambrowa i Jedwabnego. - Mam wyraźne zainteresowania: dziennikarstwem i mediami i w tym kierunku zamierzam rozwijać swoje pasje. Nie tylko dla mnie to okazja porozmawiania z ludźmi z różnych stron Polski, zastanowienia się, jakie ciekawe miasto wybrać do studiowania tego, co lubię.
Jan Paweł II - nasz rodak, święty i Słowianin
Jego celem jest rozbudzenie, na przykładzie osoby Karola Wojtyły – Jana Pawła II, świadomości możliwości twórczego wkładu w dzieje własnej ojczyzny i świata, ukazanie wzorca osobowego oraz podkreślenie, jak ważną rolę sprawuje nauczyciel i wychowawca w życiu młodego człowieka. W Publicznym Gimnazjum nr 1 im Noblistów Polskich w Łomży odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”.
Zanim ruszy nabór do przedszkola
Za dwa tygodnie oficjalnie rozpoczną się postępowania rekrutacyjne do łomżyńskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz klas pierwszych szkół podstawowych. Wcześniej – na 7 dni – przed rozpoczęciem rekrutacji rodzice dzieci już chodzących do przedszkoli mają złożyć deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu. Jak podaje ratusz „przeprowadzenie tego procesu oraz opracowanie wzorów deklaracji leży w gestii dyrektorów przedszkoli”.
Magisterka z informatyki na PWSIiP
Magisterskie studia informatyczne zostały uruchomione w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W tym tygodniu odbyły się pierwsze zajęcia ze studentami – informuje Jolanta Święszkowska, rzeczniczka uczelni. - Powstały trzy grupy, łącznie kierunek studiuje pięćdziesiąt osób.
Mistrzowski stek z Wety
Andrzej Ciołek i Damian Fabiszewski – uczniowie z klasy III, kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych w łomżyńskiej Wecie, zwyciężyli w konkursie sztuki kulinarnej „Mazowieckie smaki – wołowina na polskim stole”. Przewodniczący jury Carlos Gonzales Tejera i Mistrz Polski Kucharzy Jarosław Maliszewski docenili ich stek wołowy – przekazuje Przemysław Ciuchnicki – nauczyciel przedmiotów zawodowych Wety – dumny z sukcesu swych uczniów.
Minister edukacji przypomina o deklaracjach w przedszkolach
Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej skierowała listy do wszystkich prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz innych organów prowadzących publiczne: przedszkola i szkoły oraz inne formy wychowania przedszkolnego. Minister zaznacza m.in., że ani organy prowadzące, ani dyrektorzy przedszkoli i szkół nie mogą odmówić rodzicom złożenia wniosków, czy deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu. Nie mogą także dzielić dzieci na te, które mogą korzystać z przedszkola oraz te, które muszą chodzić do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wybór miejsca edukacji dziecka należy do jego rodziców.
Szkoły w Łomży „spełnią oczekiwania rodziców”?
Po ok. 20 tysięcy złotych chcą przeznaczyć władze miasta na dostosowanie każdej z miejskich podstawówek w związku z tworzeniem w nich oddziałów przedszkolnych dla 6-latków. Poinformowała o tym Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży ds. oświaty podczas konferencji prasowej z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim. Wiceprezydent podkreślała, że władze miasta będą podejmowały działania, by zachęcić rodziców, aby przyjrzeli się ofercie, którą będą miały szkoły. - Słyszymy, że są braki w szkołach – i są, ale dzieci pojawią się tam 1 września - mówiła wiceprezydent zapewniając, że szkoły zostaną dostosowane „aby spełnić oczekiwania rodziców”.
Origami, drony, musztra i nauka w Gimnazjum Akademickim
- O tej szkole usłyszałem od kolegi, który uczył się w trzeciej klasie Technikum Informatycznego i opowiadał, że na lekcjach jest o wiele spokojniej niż w dużych technikach czy liceach, nauczyciele mają więcej czasu i cierpliwości do każdego ucznia – wspomina drugoklasista Krystian Bączek w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, obsługując sprzęt do prezentacji dla szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 7, uczestników warsztatów edukacyjnych. To cztery godziny zabawy, żeby sprawdzić w laboratorium mechanizmy burzy, spotkać królową na angielskim lub zobaczyć pokaz musztry wojskowej. Gwar i śmiechy kreatywnie myślących wypełniły Gimnazjum Akademickie.
6-latki z Łomży mogą zostać w przedszkolach
„Jest możliwość zapewnienia miejsc w przedszkolach dla wszystkich, którzy zadeklarowali chęć pozostawieni swoich dzieci w dotychczasowej placówce” - przekazuje ratusz po analizie ankiet przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu wśród rodziców dzieci 6-letnich. Ten wniosek to też główne ustalenie ze środowego spotkania prezydenta Mariusza Chrzanowskiego z dyrektorami publicznych przedszkoli i szkół podstawowych.
Stowarzyszenie „Edukator” chce otworzyć „nowe przedszkole” w Łomży
- Zgłosiliśmy panu prezydentowi Łomży propozycję utworzenia „nowego przedszkola”, patrząc na wydarzenia i silne emocje, jakie dotyczyły przygotowania przedszkolnego 6-latków i problemu, jak to wszystko ogarnąć – mówi Barbara Kuczałek, prezes Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży, które od kilkunastu lat prowadzi przedszkola niepubliczne: „Mały Artysta” i „Wesołe Słoneczko”. - Ten problem z 6-latkami będzie, naszym zdaniem, przez najbliższy rok lub dwa lata. Dlatego w naszej ocenie, jako społeczników i mieszkańców Łomży, miasta nie stać na nowe i kosztowne inwestycje w infrastrukturę edukacyjną. Należy umiejętnie wykorzystać to, czym miasto dysponuje obecnie.
Zerówki we wszystkich podstawówkach?
W przyszłym tygodniu radni Łomży mają zająć się sprawą 6-latków w szkole. W proponowanym porządku obrad sesji Rady Miasta zwołanej na 24 lutego znajdują się dwa punkty dotyczące 6-latków. Pierwszy dotyczy powołania zerówek we wszystkich miejskich podstawówkach, drugi m.in. uwzględnienia ich przy naborze do klas pierwszych. Chodzi o to, że w przedszkolach i szkolnych zerówkach nie obowiązuje rejonizacja, która jest podstawą przyjęć do podstawówek.
Zamkną dwie podstawówki?
Radni Gminy Łomża podjęli uchwały o zamiarze likwidacji od 1 września dwóch szkół podstawowych. To szkoły w Czaplicach i Puchałach. W pierwszej z nich w tym roku uczy się 27 uczniów w drugiej jest ich 39, a od września – zgodni z szacunkami gminy - ma być ich tam jeszcze mniej. Wójt gminy Piotr Kłys zamiar likwidacji szkół tłumaczy „dobrem dzieci” i oszczędnościami. W Czaplicach subwencja oświatowa pokrywa jedynie ok. 35%, a w Puchałach ponad 40% kosztów funkcjonowania szkół.
Po raz pierwszy rodzice mają wolność - mówi minister Anna Zalewska
- Myślę, że po raz pierwszy rodzice mają absolutną wolność, decydują czy sześciolatek uczy się w szkole czy przedszkolu. I trzeba tę wolność uszanować, a samorządy biorą tak samo jak państwo podatki od swoich obywateli i muszą zrobić wszystko, żeby tego najmniejszego obywatela uszanować – podkreśliła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Rodzice 6-latków mają głos...
W łomżyńskich przedszkolach rodzice tegorocznych 6-latków otrzymują ankiety, w których mają określić czy od września swoje dziecko chcą posłać do klasy I szkoły podstawowej, szkolnej zerówki czy też pozostawić w przedszkolu. To reakcja władz miasta na powszechny sprzeciw jaki wywołała zapowiedź posłania wszystkich 6-latków obowiązkowo do szkół – albo do klasy pierwszej albo zerówki.
Prezydent zmienia podejście do 6-latków?
Po niedzieli, we wszystkich miejskich przedszkolach w Łomży, mają zostać przeprowadzone ankiety wśród rodziców dzieci sześcioletnich, dotyczące tego, gdzie chcą posłać swoje dzieci od nowego roku szkolnego. To – jak podał ratusz - najważniejsze ustalenie z piątkowego spotkania prezydenta miasta z dyrektorami przedszkoli i szkół podstawowych. Ratusz podkreśla, że „żadne ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły”.
Rzecznik Praw Obywatelskich broni 6-latków z Łomży
Problem rocznego wychowania przedszkolnego w przedszkolu albo szkole podstawowej znany jest w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich od ponad roku. Wówczas istniał obowiązek posyłania na nauki do pierwszej klasy 6-latków, więc napływały skargi rodziców, że przygotowanie przedszkolne 5-latków organizuje się w oddziałach w szkołach, chociaż rodzice woleliby posyłać swoje dzieci do przedszkoli. Powrót od września do obowiązku szkolnego 7-latków w podobnej sytuacji postawił rodziców tegorocznych 6-latków. - Przyglądamy się sytuacji i analizujemy stan prawny – mówi dr Agnieszka Grzelak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. - Przyglądamy się sytuacji m.in. w kontekście Warszawy, gdzie na razie jedna dzielnica planuje zerówki w przedszkolu, a pozostałe – jeszcze nie. Poprosiliśmy przedstawicielkę Rzecznika Praw Obywatelskich o przyjrzenie się prawom rodziców do wyboru miejsca przygotowań 6-latka: w przedszkolu czy szkole również w kontekście Łomży.