Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Początek roku akademickiego w PWSIiP oraz WSA

Główne zdjęcie
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

- Wyższa Szkoła Agrobiznesu na 5 kierunkach ma około 1000 studentów, w tym 300 na pierwszym roku - mówi prof. Roman Engler, założyciel (w 1996 roku) i rektor najstarszej w Łomży uczelni świeckiej. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży kształci się około 2000 studentów na 14 kierunkach. - Uczelnia jest w trakcie rekrutacji, trwającej do połowy października - informuje rzecznik Jolanta Święszkowska. - Dotychczas na pierwszy rok studiów przyjętych zostało 629 osób, a w elektronicznym systemie rekrutacyjnym zarejestrowane są 1443 osoby. Zapraszamy!

Zapytaliśmy Panów Rektorów WSA oraz PWSIiP w Łomży o najważniejsze dla uczelni: publicznej i niepublicznej zagadnienia jak sposób prowadzenia inauguracji roku akademickiego i organizacja nauczania w stanie pandemii. Ciekawią nas zdobyte w tym skomplikowanym czasie doświadczenia. 

Rekrutacja do końca października w WSA
Jego Magnificencja Rektor WSA prof. Roman Engler ogłasza, że inauguracja roku odbędzie się 17. października o godz. 10. W auli będą obecni: Senat, starostowie semestrów, stypendyści naukowi i z dziedzin, stypendyści Fundacji Janka Muzykanta. Uroczystość będzie transmitowana. Prof. Janusz Lisowski wygłosi wykład inauguracyjny nt. oxytree, drzewa tlenowego. Rektor zapowiada, że WSA w nowym roku akademickim poprowadzi nauczanie hybrydowo: stacjonarnie i zdalnie. - Tęsknimy za studentami, zaś studenci tęsknią za uczelnią i tradycyjnym spotkaniem międzypokoleniowym w murach WSA - mówi prof. Engler. Część wykładów i ćwiczeń może obsłużyć Internet, a ćwiczenia laboratoryjne i zajęcia specjalistyczne potrzebują pomieszczeń gmachu przy Wojska Polskiego.

IMG_7857.jpg

Do nauki wezmą się przyszli inżynierowie, licencjaci i magistrzy, zależnie od zainteresowań i ambicji, mogący wybierać: budownictwo, rolnictwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, towaroznawstwo i - także zaocznie - pielęgniarstwo. Zdaniem rektora, pandemia nie miała negatywnego wpływu na działanie WSA i powołanych przy niej LO i TI, gdzie uczęszcza ponad 300 uczniów. Mankamentem jest brak bezpośrednich kontaktów, ułatwiających pracę dydaktyczną, wychowawczą, społeczną. Ok. 3 mln zł pozyskano w ubiegłym roku na wymianę międzynarodową i inwestycje. Rankingi "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" lokują WSA w pierwszej 30-tce najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce i najwyżej w województwie podlaskim. W Wyższej Szkole Agrobiznesu pracuje około 250 osób.

W PWSIiP rekrutacja do połowy października
Na 21. października zaplanowano inaugurację roku akademickiego w PWSIiP: w auli z mniejszą liczbą gości i transmisją na stronie internetowej uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosi matematyk prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wystąpi osobowość sceny folkowej – Karolina Cicha, piosenkompozytorka. Hybrydowe będzie nauczanie: zajęcia stacjonarne i na platformie e-learningowej uczelni przy Akademickiej. Każdy z 3 wydziałów PWSIiP ma odrębne zasady przekazania wiedzy, uwzględniające specyfikę kierunku i przedmiotu.

– Zawsze staramy się być o krok do przodu – twierdzi dr hab. Dariusz Surowik, Jego Magnificencja Rektor PWSIiP i przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Zanim głośno stało się o tym koronawirusie, PWSIiP wymieniało serwery i infrastrukturę informatyczną. - Rozpoczęliśmy realizację 2 projektów, w których istotnym elementem było uruchomienie platformy e-learningowej z profesjonalnie przygotowanymi materiałami do kształcenia na odległość. 

Według rektora Surowika, stan pandemii w Polsce od połowy marca 2020 nie odbił się na PWSiIP. - Nie ucierpiała nasza nauka, pojawiły się nowe publikacje naukowe - tłumaczy. - Szybko weszliśmy w realia nauczania zdalnego. Realizujemy 7 projektów z finansowaniem z zewnątrz, np. poprawy jakości powietrza w Łomży, działań proekologicznych, podniesienia kompetencji zawodowych naszych studentów i pracowników, wspierania absolwentów w wejściu na rynek pracy.

Powstaną drony do przewozu ludzi i towarów...?
Coraz częściej docierają informacje o sukcesach absolwentów PWSIiP na rynku pracy. - Niedawno, podejmując współpracę z firmą Phoenix Systems z Warszawy, która kooperuje z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Doliną Krzemową, dowiedzieliśmy się, że pracuje w niej dwóch naszych absolwentów informatyki, zresztą świetnie ocenianych przez szefostwo firmy - cieszy się rektor. - Dokonała się zaskakująca parabola: Phoenix Systems tworzy niedaleko Łomży laboratorium i poligon doświadczalny. Powstawać będą drony do przewozu ludzi i towarów. Firma uzyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a my prowadzimy negocjacje, aby być częścią tego projektu. W tym metaforycznym sensie, mamy szansę połączyć siły z naszymi absolwentami, a ich znakomity potencjał niebawem powróci do naszego regionu.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Uczelnia powstała w 2004 r. i zatrudnia 389 osób. Uczelnia zamierza ogłosić ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkurs na przestrzenny łącznik, dzięki czemu budynki przy Akademickiej 14 i Akademickiej 20 (budynek pozyskany od samorządu województwa w ubiegłym roku) może będą tworzyć ładną i spójną całość.

Mirosław R. Derewońko 

Foto: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
Foto: Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
mm
cz, 01 października 2020 18:06
Data ostatniej edycji: cz, 01 października 2020 19:25:44

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę