Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 stycznia 2025 napisz DONOS@

Bursztynowy Kierec uszczęśliwia...

Główne zdjęcie
dr hab. Jan Święch

- Jestem dziś najszczęśliwszym człowiekiem w Polsce, jeśli nie na świecie – mówił dr hab. Jan Święch z Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbierając z rąk Jerzego Jastrzębskiego dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Bursztynowego Kierca. To nagroda przyznawana osobom, które wspierają łomżyńskie muzeum. W tym roku nagrodę przyznano także Januszowi Fudale kolekcjonerowi żywic kopalnych, który część swoich zbiorów przekazał do Łomży.

Nagroda Bursztynowego Kierca przyznawana jest od 1996 roku. Nagroda jest miniaturą tradycyjnego elementu zdobniczego wnętrza chaty kurpiowskiej, przy czym jak podkreślał dyrektor Jastrzębski podczas uroczystości wręczenia nagród bursztynowe kierce wisiały tylko w najbogatszych domostwach na Kurpiach.
Janusz Fudala - kolekcjoner żywic kopalnych z różnych stron świata - przekazał do łomżyńskiego muzeum unikalne okazy żywic kopalnych z Borneo, Filipin, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Libanu i Dominikany. Niestety nie było podczas uroczystości wręczenia Bursztynowego Kierca. Kolekcjonera, który przebywa w USA, reprezentowała Anna Zajkowska to na jej ręce dyrektor Jastrzębski przekazał nagrodę.
W gmachu muzeum przy ul. Dwornej w Łomży  obecny był natomiast drugi z nagrodzonych. Dr hab. Jan Święch, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełniąc przez wiele lat funkcję prezesa Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, wspierał merytorycznie i organizacyjne działania służące rozwojowi Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Odbierając z rąk dyrektora Jastrzębskiego nagrodę  nie krył radości.
- Po raz pierwszy dostaję nagrodę od środowiska z którym jestem związany od ponad 30 lat – mówił dr Święch. - To wspaniała grupa zawodowa, która za niewielka jałmużnę, którą otrzymuje od państwa lub samorządu robi wielkie rzeczy dla naszego kraju – podkreślał naukowiec dodając „bez przeszłości nie ma przyszłości”.
- Jeśli to środowisko dostrzegło moje działania i tak mnie uhonorowało, to jestem dziś najszczęśliwszym człowiekiem w Polsce, jeśli nie na świecie – mówił dr hab. Jan Święch dziękując za nagrodę Bursztynowego Kierca.

Listy gratulacyjne laureatom tegorocznej nagrody przesłał także wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, a w jego imieniu wręczył je Romuald Kozłowski.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę