Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 08 stycznia 2025 napisz DONOS@

Czy zajady są groźne? Czemu powstają?

Zajady to przesuszona i popękana skóra kącików ust, pokryta drobnymi pęcherzykami, z których sączy się płyn surowiczy. Ze względu na ruchliwość tego obszaru, zajady są nieprzyjemnym, bolesnym i trudno gojącym się stanem zapalnym warg. To problem nie tylko natury estetycznej. Powstają przez nie nadżerki i blizny. Do występowania tej dolegliwości przyczyniają się bakterie i grzyby. Okolice ust są środowiskiem sprzyjającym rozwojowi mikroorganizmów.

Czego niedobór powoduje zajady? Czy są zaraźliwe?

Do powstawania zajadów przyczynia się obniżona odporność, cukrzyca i anemia. Zapalenie kącików ust może mieć swoje źródło również w nieodpowiedniej diecie. Powodem pojawiania się bolesnych pęknięć w kącikach usta mogą być też stres i niedobór witaminy B. Zajady mogą pojawiać się u kobiet w ciąży lub zażywających tabletki antykoncepcyjne. Zdarza się, że towarzyszą przyjmowaniu antybiotyków.

Zajady bywają mylone z opryszczką. Są jednak dolegliwością utrzymującą się przez dłuższy czas i trudniej się jej pozbyć. Nie są zaraźliwe.

Czym leczyć zajady? Co stosować?

Podczas walki z zajadami warto ograniczyć używki (palenie papierosów) i słodycze, zwiększając spożycie pokarmów bogatych w witaminy B2 oraz C. Dobrym pomysłem jest również suplementacja. Warto jeść przy tym cytrusy, owoce leśne oraz mięso. Pomagają też warzywa liściaste, sałata, kapusta i szpinak. W zapobieganiu zajadom należy wyeliminować nawyk oblizywania warg. Krytyczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, zbilansowana dieta i ogólny stan zdrowia.

Można skorzystać też z działania antybakteryjnego czosnku. Jego spożywanie wspomaga kurację zwalczającą zajady. Niektórzy pacjenci miejscowo stosują papkę z czosnku. Bywa ona skuteczna, jednakże warto przy tej metodzie zachować dużą ostrożność. Czosnek w dużych ilościach może wywołać oparzenie skóry.

W przypadku częstego powtarzania się dolegliwości należy skorzystać z porady dermatologa. Tę nieprzyjemną przypadłość leczy się zazwyczaj środkami grzybobójczymi i antybakteryjnymi. Lek na zajady często dostępny jest tylko na receptę. Pomoże Ci ją zrealizować tania apteka internetowa. Kurację często uzupełnia się produktami o działaniu gojącym, odżywczym i regenerującym błony śluzowe.

Czym smarować zajady?

W przypadku sporadycznie pojawiających się dolegliwości, ulgę przyniesie specjalistyczny krem lub maść na zajady. Znajdziemy je w aptekach bez recepty. Działają regeneracyjnie i łagodząco. Domowym sposobem na zajady jest papka z drożdży i wody. Jeśli nie masz możliwości przyrządzenia jej samodzielnie, możesz skorzystać z gotowych, drożdżowych tabletek dostępnych w aptekach. Ukojenie w zmaganiach z zajadami może przynieść też świeży ogórek lub aloes w formie okładów. Sprawdź, jaki lek na zajady oferuje apteka online, z której korzystasz.

Profesjonalna apteka internetowa, prócz kremów oferuje także maści i pomadki zawierające leki przeciwgrzybicze, oraz preparaty powstałe z miąższu pestek grejpfrutów.

Sprawdź, jaki lek na zajady oferuje apteka online, z której korzystasz. Terapia trwa zwykle minimum dwa tygodnie. Jeśli lekarz nie ustali głównej przyczyny występowania problemu, mogą utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę