Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@
Fotografia z myszką - Bolesław Deptuła

Zapomniany artysta

Jerzy Wit Majewski pochowany został w Łomży w 1909 roku. Zasłużony obywatel, artysta malarz. Czy zachował się jego dorobek malarski?

Reprodukcja B. Deptuła
Przypuszczalny portret Jerzego Wita Majewskiego,
wśród aktorów Teatru Amatorskiego w Łomży z 1906 r
Reprodukcja B. Deptuła Przypuszczalny portret Jerzego Wita Majewskiego, wśród aktorów Teatru Amatorskiego w Łomży z 1906 r
Urodził się w 1826 roku, ale nie wiemy, w jakiej miejscowości i gdzie się uczył. Prawdopodobnie ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie, która działała w latach 1844-1864. Pierwsze informacje o jego działalności dotyczą 1882 roku, kiedy zaczął prowadzić Koło Muzyczne w Łomży. Wiemy też, że w 1899 roku w nowym lokalu Koła Miłośników Muzyki Orkiestralnej (sala na ponad 100 miejsc w domu Nathansona przy ulicy Długiej i Nowego Rynku) stworzył kurtynę i dekorację przedstawiającą Mickiewiczowską Zosię. Był Wit Majewski jednym z założycieli Łomżyńskiego Towarzystwa Dobroczynności, a pod koniec życia jego honorowym prezesem. Zarządzał finansami w Kasie Pożyczkowej Przemysłowców Łomżyńskich przez 23 lata. Był wicedyrektorem Towarzystwa Kredytowego miasta Łomży. Nie zabrakło go w 1898 roku przy organizacji Wystawy Sztuk Pięknych na rzecz Towarzystwa Dobroczynności. Dzięki udziałowi w wystawie możemy poznać jego plastyczne zainteresowania. Pokazał ze zbiorów własnych m. in.: obraz Duszyńskiego "Grajek", portret króla Stanisława Augusta pędzla Bacciarellego, "Wyjazd rycerzy na wojnę" Ossowskiego, portret kredką Gersona oraz przez siebie namalowane obrazy: "Widok Łomży przed 40 laty", widoki Rabsztyna, Ogrodzieńca, Grodziska. W "Echach płockich i łomżyńskich" ukazał się artykuł Wita Majewskiego podsumowujący wystawę, gdzie wg Autora ponad 3 tys. eksponatów obejrzało 3560 osób.

O innych pracach Majewskiego dowiadujemy się z zachowanego w zbiorach Muzeum w Łomży losu na loterię obrazów olejnych. Było tam 7 jego prac: "Morskie oko w 1852 roku", "Droga w Puszczy Białowieskiej", "Porankiem", "Okolica w Tyrolu", "Zacisze", "Przed wyznaniem" i "W polu pod laskiem". Jedyny znany jego obraz przedstawiający południową nawę fary łomżyńskiej ze sklepieniem kryształowym w 1902, roku przechowuje dzisiaj Muzeum Północno Mazowieckie. Czy u kogoś z Czytelników zachowały się obrazy sygnowane jego nazwiskiem? Prosimy o kontakt z Muzeum, może udałoby się zorganizować wystawę prac Wita Majewskiego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę