Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Imprezy na weekend i na nadchodzący tydzień

Początek stycznia stoi w Łomży pod znakiem wystaw. Jeszcze dziś w Galerii Pod Arkadami zostanie otwarta wystawa malarstwa profesora warszawskiej ASP Rafała Kowalskiego. We wtorek odbędą się wernisaże wystaw twórców łomżyńskich, Huberta Dolinkiewicza w Galerii Sztuki Współczesnej oraz Teresy Matuszelańskiej w Galerii N. Będą też inne wydarzenia, w tym wspólny czwartkowy koncert „Gwiazdka z nieba” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Studia Wokalnego eMDeK.

Weekendowych imprez nie ma jeszcze zbyt wiele, ale w piątek o godzinie 18 warto wybrać się do Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku, gdzie zostanie otwarta pierwsza w tym roku wystawa. Jubileusz 45-lecia tej zasłużonej dla łomżyńskiej kultury placówki rozpocznie malarz Rafał Kowalski, prezentując w niej „Odbicia”. - Gdy patrzymy na obrazy Rafała Kowalskiego, nie stajemy się obojętni na widziane obrazy. Nasuwają się nam skojarzenia ze zdjęciami widzianymi w czarno-białych gazetach, które jeszcze do „wczoraj”, do niedawna wpadały w nasze ręce. Artysta inspirował się estetyką undergroundową lat 80-tych i 90 – tych, w stylu pism młodzieżowych poświęconych muzyce niszowej / undergroundowej – generalnie istniejącej poza głównym nurtem. Możemy zobaczyć obrazy, które mógłby być zdjęciami przeznaczonymi do legitymacji uczniowskiej. Możemy zobaczyć rockowe koncerty, ludzi rozmawiających, boks, postać kobiety powoli znikającej w bieli, gdzie dostrzegamy jej „powidok”. To co widzimy na pierwszy rzut oka zaczyna nas zastanawiać, a skojarzenia do przeszłych zdjęć z gazet, wprawiają nas w zadumę, tęsknotę a może także skłaniają nas do pomyślenia o przeszłości – przybliża tematykę wystawy jej kuratorka Kaja Kozon.

Jubileuszowy rok, ale 50-lecia istnienia, rozpoczyna w styczniu również Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. We wtorek 14 stycznia o 17:00 zostanie w niej otwarta wystawa malarstwa, rysunku i rzeźby Huberta Dolinkiewicza, absolwenta łomżyńskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka oraz  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „Inspirując się działaniami Jerzego Tchórzewskiego stworzył >>Księgę znaków<<, wyjściową bazę wizualną swojej twórczości, wszystkich działań artystycznych: obrazów na desce i płótnie, malarstwa monumentalnego/ ściennego czy też obiektów i rzeźb. Impulsem do jej powstania stały się elementy otaczającej go ikonosfery: spotykane wokół detale natury lub znajdowane w książkach czy internecie wątki z historii sztuki (m.in. atrybuty znane z religijnych obrazów chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, jak również drzeworytów japońskich), artefakty spotykane w życiu codziennym – narzędzia, architektura i tym podobne. Same znaki odgrywają w obrazach rolę części pejzażu, odpowiadając realnym drzewom, skałom, architekturze lub są podmiotami historii, „ilustrowanej” w danym dziele. W taki sposób rodzą się m.in. pnące roślino-ukwiały wysuwające swoje macki w poszukiwaniu Boga, naczynia-dusze kryjące we wnętrzach ziarna/rany lub skało-drzewa zamykające w sobie światło Absolutu” – przybliża twórczość młodego artysty prof. Stanisław Baj.

Również we wtorek, ale o 18:00, w Galerii N Klubu Wojskowego zostanie otwarta wystawa ikon Teresy Matuszelańskiej. - Teresa Matuszelańska urodzona w Królach Małych, pow. Ostrów Mazowiecka. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, kierunek tkactwo artystyczne oraz pedagogikę w zakresie pracy kulturalno-oświatowej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w placówkach kultury w amatorskim ruchu artystycznym. Od 6 lat uczęszcza na zajęcia pisania ikon w pracowni ,,Anioł Pustyni'” w Łomży. Ikona (eikon z greki) oznacza obraz religijny, który pośredniczy między wiernymi, a ukazanymi postaciami. Jest dziełem Ducha Świętego o charakterze sakramentalnym, zaproszeniem do świata duchowego, do zbliżenia się do Boga. Ikona to Słowo Boże zapisane liniami i kolorami. Przy ,,pisaniu obrazem'' obowiązuje przywiązanie do dawnych technologii, ustalonego kanonu i tematyki wziętej ze Starego i Nowego Testamentu. Prezentowane na wystawie ikony wykonane są w technice tempery jajecznej na drewnianych podobraziach pokrytych lewkasem, farbami mineralnymi, pozłotą i zabezpieczone olifą – czytamy w materiałach organizatorów.

W środę 15 stycznia Kino Galeria MDK-DŚT zaprasza do Galerii Pod Arkadami na projekcję głośnego i nagradzanego norweskiego filmu dokumentalnego „Malarka i złodziej” Benjamina Ree. „Z galerii sztuki zostają skradzione dwa obrazy Barbory Kysilkovej – młodej czeskiej artystki mieszkającej w Oslo. Sprawcę udaje się zidentyfikować, a malarka postanawia z nim porozmawiać o powodzie kradzieży. Gdy poznaje go lepiej, proponuje mu namalowanie jego portretu. Między artystką i złodziejem tworzy się specyficzna więź”. Początek seansu o 18:00, bilety 5 zł.

W tym roku koncert „Gwiazdka z nieba” Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych odbędzie się we współpracy z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. W czwartek 16 stycznia o 18:30 w swojej sali koncertowej łomżyńscy filharmonicy, prowadzeni przez doskonale w Łomży znanego dyrygenta Jacka Rogalę, będą towarzyszyć młodej skrzypaczce Łucji Pych oraz 

Studio Wokalnemu eMDeK p/d Magdy Sinoff. W programie najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki i utwory bożonarodzeniowe. Bilety: 10-30 zł.

W piątek 17. stycznia w Centrum Kultury przy ul. Sadowej 12A o godz. 19:00 odbędzie sie spotkanie z Pietro Sarubbi, odtwórcą roli Barabasza w filmie „Pasja” Mela Gibsona. W wydarzeniu ewangelizacyjnym organizowanym przez: Instytut Trójcy Świętej w Łomży & Gloriosa Trinità udział weźmie także  prof.  Witold Kawecki, autor jubileuszowej książki „Jezus. Tajemnica odkupienia”. 

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę