„Walizka” pod Arkadami
Halina Zalewska-Słobodzianek, ceniona scenograf i pedagog otworzyła wystawę swych prac w łomżyńskiej Galerii pod Arkadami. Wystawa „Scenograf” przedstawia ulubione i zarazem najbardziej reprezentatywne scenografie artystki, w tym te do spektakli zrealizowanych w łomżyńskim TLiA. Pod Arkadami, z powodu padającego deszczu, odbył się też pokaz spektaklu plenerowego „Old story” czeskiego teatru Divadlo Mimotaurus. Obie imprezy odbyły się w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”.
- Galeria pod Arkadami od lat włącza się w program Festiwalu „Walizka” – mówi jej kierownik, Przemysław Karwowski. Co roku staramy się pokazać twórców związanych z teatrem, w dużej części tych, którzy współpracują z Teatrem Lalki i Aktora w Łomży.
Halina Zalewska - Słobodzianek należy do najciekawszych twórców scenografii teatralnej.
W swych pracach łączy wiele różnorodnych technik, co w połączeniu z wyobraźnią
i wrażliwością daje często zadziwiające efekty. Artystka od lat zajmuje się niemal wyłącznie
projektowaniem scenografii na potrzeby teatrów lalkowych.
- Specjalizuję się w tej dziedzinie właściwie już od 20 lat – mówi Halina Zalewska – Słobodzianek. Ponieważ w Polsce nie ma możliwości kształcenia się w tym kierunku, jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, a potem dwuletniego podyplomowego Wydziału Scenografii Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Krakowie. Nie było tam żadnych elementów scenografii teatru lalek. Ale gdy wróciłam po studiach do Białegostoku działał już tam bardzo prężnie Teatr Lalek. I tam zaczęła się moja praca nad scenografiami do spektakli lalkowych.
Na wystawie można oglądać fragmenty scenografii wszystkich spektakli, które Halina Zalewska- Słobodzianek zrealizowała w łomżyńskim TLiA. Dwie z nich: „Rudy Dżil”
i „Krawiec Niteczka”, ceni sobie bardzo do dzisiaj. Trzecia, „Sklep z zabawkami” to również jeden z jej najbardziej spektakularnych i najpopularniejszych projektów.
- Halina Zalewska- Słobodzianek, to znakomity scenograf, wykładowca na Akademii Teatralnej w Białymstoku, żona znanego dramaturga, Tadeusza Słobodzianka – mówi dyrektor łomżyńskiego TLiA, Jarosław Antoniuk. Miałem przyjemność pracować z nią w Łomży 12 lat temu nad spektaklem – „Sklep z zabawkami”. Był to spektakl, który był zagrany ponad 250 razy, zdobył wiele nagród w kraju i za granicą oraz atest najwyższej jakości. Był uwielbiany i kochany przez dzieci tak, że aż rozsypały się nam dekoracje – pobił wszelkie rekordy, jeśli chodzi o oglądalność.
Wystarczyło tylko wyjść z Galerii, by znaleźć się w zupełnie innym świecie. Pochodzący z czeskiej Pragi teatr Divadlo Mimotaurus przedstawił bowiem sztukę „Old story”, nawiązującą swą formą do tradycji spektakli jarmarcznych i widowisk ludycznych. Nie zabrakło w niej licznych zwrotów akcji, ziania ogniem, iście kuglarskich sztuczek i popisów muzycznych. Spektakl, wyreżyserowany i wykonywany przez jednego aktora - Dominika Tesařa – spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem licznie zgromadzonej - mimo zmiennej pogody - widowni.
Wojciech Chamryk