„Walizka” otwarta
– Jestem zaszczycony, że po raz pierwszy mogę dokonać otwarcia tego Festiwalu – mówił prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który chwile później wypowiedział „magiczne słowa” - „24. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” uważam z otwarty.” Przez cztery festiwalowe dni w Łomży zostanie zaprezentowanych 17 spektakli konkursowych i pozakonkursowych. Do Łomży przyjechały teatry z Polski ale także m.in. z Rosji, Francji, Niemiec, oraz Izraela.
Festiwal „Walizka” wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych Łomży, jest też imprezą cieszącą się uznaniem w Polsce i na świecie. Z roku na rok do udziału w konkursie zgłasza się coraz więcej teatrów, głównie zagranicznych. Do udziału w tegorocznej edycji pretendowało ich ponad osiemdziesiąt. Ostatecznie do udziału w festiwalu zakwalifikowano trzynaście. Pięć zespołów z Polski (z Białegostoku, Poznania, Wrocławia oraz dwa z Łodzi) i osiem z zagranicy (z Rosji, Białorusi, Czech, Francji, Niemiec, Węgier, Serbii oraz Izraela).
- Nasz Festiwal należy rozpatrywać w trzech aspektach – mówił Jarosław Antoniuk, łomżyńskiego Teatru i jednocześnie dyrektor festiwalu. To aspekt miejski – chcemy ożywić kulturalnie Łomżę(...), aspekt promujący – na Festiwale przyjechało do nas już ponad 200 teatrów z ponad 40 państwa świata(...), i wreszcie aspekt artystyczny.
- Pan, pański zespół, a przede wszystkim Festiwal to perełka w koronie kulturalnej Łomży – mówił Maciej Borysewicz, uczestniczący w inauguracji Festiwalu przewodniczący Rady Miasta Łomża.
Jako pierwszy spektakl widzowie „Walizki” zobaczyli „Śpiącą królewnę” Teatru Animacji w Poznaniu, w reżyserii Lecha Chojnackiego. Wystawianym w Łomży spektaklom szczególnie uważnie będzie przyglądało się pięcioosobowe jury, które ma następnie rozdzielić nagrody... także pieniężne. Łączna pula regulaminowych nagród wynosi w tym roku 10 tys zł.