Teatry z Polski i świata jadą do Łomży
Za tydzień (7 czerwca) rozpocznie się w Łomży XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. Tegoroczna, trwająca cztery dni impreza zapowiada się niezwykle interesująco: nie zabraknie różnorodnych, skierowanych do wszystkich grup wiekowych spektakli, zrealizowanych z rozmachem widowisk plenerowych oraz ciekawych imprez towarzyszących. - W tym roku są typowo lalkowe spektakle, dla dzieci, uliczne – ludyczne, ale wysmakowane, czy rytualne, w przypadku teatru indyjskiego – mówi dyrektor Festiwalu Jarosław Antoniuk. - Są widowiska estetyzujące, są spektakle nowatorskie w formie, ale i bardzo dojrzałe, uznane już na innych festiwalach. Jest to więc taki teatralny misz - masz, ale w dobrym tego słowa znaczeniu – dla każdego coś dobrego i interesującego.
Festiwal „Walizka” wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych Łomży, jest też imprezą cieszącą się uznaniem w Polsce i na świecie. Z roku na rok do udziału w konkursie zgłasza się coraz więcej teatrów, głównie zagranicznych. Do udziału w tegorocznej edycji pretendowało ich ponad 80, ale tylko nieliczni będą mogli pokazać się łomżyńskiej publiczności.
- W nurcie konkursowym weźmie udział pięć zespołów z kraju (z Białegostoku, Poznania, Wrocławia oraz dwa z Łodzi) i osiem z zagranicy (z Rosji, Białorusi, Czech, Francji, Niemiec, Węgier, Serbii oraz Izraela) – mówi Jarosław Antoniuk. - Jest powołane międzynarodowe jury, które przyzna Grand Prix Festiwalu, nagrody za reżyserię, muzykę i scenografię oraz trzy nagrody aktorskie. Może też być przyznana nagroda dyrektora festiwalu.
Będą także pokazy pozakonkursowe. Łącznie w ciągu czterech dni trwania „Walizki” będzie można obejrzeć aż 17 spektakli. Przedstawienia odbywają się w różnych godzinach – od przedpołudniowych aż do późnych godzin wieczornych, niektóre są powtarzane.
Z odbywających się na Starym Rynku spektakli plenerowych warto wyróżnić imponujący rozmachem spektakl „Ślepcy” krakowskiego Teatru KTO oraz barwną opowieść indyjskiego teatru New Delhi.
- KTO przyjeżdża do Łomży po raz pierwszy - mówi Antoniuk. - Zaproszenie tego teatru było moim marzeniem, bo jest jednym z najlepszych i najbardziej interesujących polskich teatrów ulicznych. Przedstawi bardzo duży spektakl: dekoracje przyjadą TIRem, do tego 20 osób obsady i statyści z Łomży. Myślę, że to będzie prawdziwe wydarzenie, olbrzymie widowisko.
Tradycją Festiwalu są też towarzyszące mu imprezy dodatkowe, takie jak wystawy i koncerty. W tym roku odbędzie się wernisaż wystawy scenografii teatralnej Haliny Zalewskiej- Słobodzianek, zatytułowanej „Scenograf” oraz autorski recital Marka Gałązki.
- Bardzo miło, że będzie ta wystawa znakomitej polskiej scenografki, bliskiej naszemu Teatrowi, zaprzyjaźnionej z nami – ocenia Jarosław Antoniuk. - Miałem okazję pracować z nią w Łomży nad jednym spektaklem – „Sklepem z zabawkami”.
„Autorsong” – recital Marka Gałązki to impreza offowa, w kawiarni teatralnej. Marek Gałązka to również nasz przyjaciel, do niedawna dyrektor Centrum Kultury w Olecku, bard, autor piosenek, kompozytor. Zaśpiewa swoje piosenki, Edwarda Stachury, pewnie Rafała Wojaczka. Akompaniować będzie Bogdan Szczepański, łomżyński kompozytor.
Wojciech Chamryk