Gwiazdy, wydarzenia i jubileusze A.D. 2009
Jeśli w polityce, gospodarce czy na rynku pracy w Łomży mijający rok wydaje się mizerny i blady, to w kulturze i sztuce wypada wprost królewsko imponująco! Liczące ponad 60 tys. mieszkańców od 10 lat znów powiatowe miasteczko nad Narwią, mimo kryzysu i dziury budżetowej, nie poddało się nudzie. Co z setek imprez, o których pisaliśmy na 4lomza.pl, zasługuje na wejście do ekskluzywnej dziesiątki hitów? Sprawdźcie sami!
Wybierając z megapowodzi faktów „Czwórkową” dziesiątkę hitów 2009 r., przy każdym kierowałem się zgoła odmiennymi kryteriami. Raz była to chwalebna historia i dokonania szacownej osoby czy instytucji, innym razem – zainteresowanie wydarzeniem szanownej publiczności, zaś kiedy indziej ranga i poziom artystyczny. Na szczęście, te kryteria w większości, choć nie zawsze, się uzupełniały, zaś kilka razy pokryły na sto procent.
W styczniu pisałem, że „ten wieczór przejdzie do historii!” Ziściło się marzenie wielu ludzi i 14 stycznia po raz pierwszy mażoretki zatańczyły na koncercie karnawałowym Łomżyńskiej Orkiestry Dętej w auli im. Hanki Bielickiej w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Znakomicie w galowych karminowych mundurach wyglądali muzycy, których poprowadził pewną ręką dyrygent entuzjasta Waldemar Borusiewicz.
10 lutego br. Czesław Mozil, wylansowany przez radiową Trójkę, dał po raz pierwszy w karierze koncert w Łomży. Znany powszechnie jako autor projektu Czesław Śpiewa, mówił po występie w Retro: „Ja nie jestem na scenie, żeby udowodnić, że jestem wielkim artystą”. Cóż, publika i tak była zachwycona... Podobnie jak koncertami w Retro, do którego dzięki Regionalnemu Ośrodkowi Kultury zawitali również: Gaba Kulka, Sebastian Riedel i Cree oraz Grzegorz Kupczyk z Turbo.
W marcu po trzech latach stagnacji w sprawach muzeum powiało optymizmem, bo marszałek podlaski Jarosław Dworzański podpisał umowę na przekazanie prawie 3 mln 888 zł na remont i modernizację dużego 100-letniego gmachu przy Dwornej. Resztę dołoży miasto, gdyż całkowita wartość projektu wyniesie blisko 5,2 mln zł. Może za rok ujrzymy wreszcie wystawę w liczącym ponad 60 lat Muzeum Północno-Mazowieckim...?
A w kwietniu pisaliśmy: „Trochę do śmiechu, trochę do płaczu, historia, która nigdy się nie starzeje, i gwiazda - to recepta na dobry film dziś, ale sprzed stu laty. Przekonali się o tym ci, którzy w Retro świętowali stulecie polskiego filmu i 100 lat kina w mieście. W retrospektywną podróż zabrała ich Pola Negri, Stowarzyszenia Artefakty i łomżyńska Fundacja Dobra Prowincja.
W maju prawdziwą perełką Novum Jazz Festival był amerykański zespół Metro, którego koncert w fantastycznym stylu zakończył dwa dni z jazzem.
- Zachowam bilet na pamiątkę. Czegoś takiego nigdy nie było i już raczej nie będzie po naszej stronie Wisły - mówił Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny NJF.
W czerwcu do Łomży przyjechało sześć teatrów z zagranicy i drugie tyle z kraju, aby wziąć udział w XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA. W organizowanym przez Teatr Lalki i Aktora konkursie zobaczyliśmy spektakle z Sofii, Berlina, Grenoble, Sankt Petersburga, Moskwy i Londynu. A poza konkursem wystąpili Chińczycy!
Deszcz i zimno nie powstrzymały mieszkańców Łomży przed przyjściem na Muszlę na koncert zespołu Perfect. Legenda polskiego rocka nie zawiodła tysięcy widzów. Grzegorz Markowski z nerwem i z sercem zaśpiewał przeboje, które kształtowały oblicze polskiego rocka lat 80. i 90. XX wieku oraz pierwszej dekady XXI wieku.
Potężne dramaturgicznie i wokalnie wystawienie słynnej opery „Rigoletto” Giuseppe Verdi'ego podarował melomanom w kościele Krzyża Św. twórca współczesnej adaptacji Jacek Szymański podczas XVI Muzycznych Dni Drozdowo-Łomża. Ponad tysiąc słuchaczy na parterze, balkonach i schodach śledziło losy miłości i ofiary, zdrady i zemsty. Wprost zachwycili: król barytonów prof. Florian Skulski (Rigoletto) i młodziutka Rena Fujji (Gilda). Po prostu genialna sopranistka z Japonii!
Sporo działo się w sierpniu, ale nie na miano hitu roku. Za to we wrześniu setka ważnych gości, w tym kilkunastu historyków i literaturoznawców, przybyła z całego kraju do Drozdowa na 25-lecie Muzeum Przyrody. Jego zasługi w popularyzacji wiedzy o świecie roślin i zwierząt Doliny Narwi oraz rodu Lutosławskich wymagają całej księgi...
A z całej Polski 500 tancerzy solistów i z formacji breakdance oraz hip-hop/new style walczyło o prestiż na parkiecie w Łomży podczas Wirującej Strefy. Organizatorem jednego z największych w kraju turniejów jest Marek Kisiel, MDK-DŚT i jego Crazy Twisting Group, którą w programie „Mam talent” podziwiało kilka milionów telewidzów!
W grudniu świetny Wojciech Siemion, cudowne miniatury Saint-Saens'a „Karnawał zwierząt” i przeurocze scenki Grupy Teatralnej Bez Nazwy – tyle atrakcji na koncercie Filharmonii Kameralnej! Laureatami nagrody prezydenta Łomży za 2009 r. w dziedzinie kultury są: Karolina Skłodowska (kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej), ks. kanonik Andrzej Godlewski (proboszcz parafii Krzyża Św. z Centrum Katolickim) i ppłk Ryszard Matuszewski (kierownik Klubu Garnizonowego).
Tekst: Mirosław R. Derewońko